Prosvětlit park a učinit jej přitažlivějším pro odpočinkové chvíle obyvatelů i návštěvníků města má za cíl chystaná rekonstrukce významného krajinného prvku, jimž je park Háječek a Krumlovské aleje. O tom, zda dojde i k navrženému kácení některých stromů a keřů, však není dosud rozhodnuto.
Odbor ochrany životního prostředí Magistrátu města České Budějovice sice souhlasí s odstraněním 18 m2 keřového porostu, ale výjimečné kácení vybraných stromů a keřů nepovolil. Vedení města má však jiný názor, a tak statutární město České Budějovice, coby účastník správního řízení a současně vlastník pozemků, se odvolalo. Další kolo posouzení sporné záležitosti se tedy uskuteční na Krajském úřadu Jihočeského kraje.
„Chceme, aby došlo k radikálnějšímu zásahu v Háječku, poněvadž zeleň je tam ve špatném a nevzhledném stavu a množství přehoustlých keřových skupin činí park tmavým a nepřehledným, ve kterém mají lidé obavy se pohybovat. Navíc tam několik let fungovalo K-centrum a my jsme neustále řešili stížnosti občanů na nepořádek a nebezpečí použitých jehel, které se povalovaly na celém území. Město chce tento neutěšený stav změnit. Odbor ochrany životního prostředí má ale na tuto záležitost jiný názor,“ vysvětlila náměstkyně primátora Ivana Popelová.
Už jen staré zažloutlé fotografie připomínají někdejší podobu hojně navštěvovaného Háječku. Jeho obliba u místních obyvatel vyústila v roce 1925 dokonce k založení Výboru pro Háječek, který tehdy v parku vybudoval dětské hřiště se sousoším kozla a čtyř dětí, malou zoologickou zahradu, verandu pro loutkové hry a hudební pavilon, kde se pořádaly pravidelné promenádní koncerty. „Zcela vrátit historie ani nelze. Nic to však nemění na tom, že park, který je téměř v centru města, by se měl stát i v současnosti příjemným a bezpečným místem pro veřejnost,“ dodala Ivana Popelová.