Filosofické uvažování do politiky nepatří, myslí si mnozí političtí profesionálové („profesionálové“ v tom špatném slova smyslu). Občané pro Budějovice si myslí opak. Jsou přesvědčeni, že zkušenost Jana Samohýla jakožto učitele filosofie je dobrým základem pro politické myšlení, ale i věcné praktické řešení. Politika je především střetem idejí a hodnot, které mají naplňovat ti nejlepší z nás (a nikoli ti nejhorší, které před sebe nastrkují kvůli snadné vydíratelnosti a ovladatelnosti političtí loutkáři).
Každé politické zastupitelské těleso potřebuje někoho, kdo neustále bude svým kolegům připomínat právě ty vyšší ideje, za něž byli zvoleni. Každá sněmovna prostě potřebuje svého Catona Staršího, který je nepříjemný pragmatikům moci právě proto, že poukazuje na jejich slabosti a připomíná jim jejich povinnosti a je jejich svědomím.
Jan Samohýl ale v žádném případě není filosof uzavřený v knihách, který není schopen vnímat svět v jeho reálných konturách. Právě proto se nakonec rozhodl vydat se z akademického světa reprezentovat své ideje v reálné politice.
„Již několikrát ve svém životě stál před rozhodnutím vstoupit aktivně do politiky a nebýt jen pasivním divákem, který jen nadává a rozčiluje se. Z různých důvodů jsem tuto myšlenku v minulosti opouštěl. V posledních letech mně však začalo docházet, že král Miroslav z Pyšné princezny opravdu nepřijede a že hora Blaník je ve Středočeském kraji, kde budou mít tamní rytíři práce dost. Lidé a myšlenky Občanů pro Budějovice se pro mě staly výzvou, ale i šancí, jak nestát stranou, ale spolupracovat na změnách v našem městě a kraji. Co sami neuděláme, nikdo jiný za nás neudělá,“ vysvětluje Jan Samohýl.
Do Občanů pro Budějovice vstoupil v roce 2012 a v tomtéž roce se stal na kandidátce hnutí Jihočeši 2012 krajským zastupitelem. „Po čtyřech letech nemravné velké koalice ČSSD-ODS konečně v krajském zastupitelstvu vznikla reálná opozice, která jen nepřikyvuje a nenechá se uplácet funkcemi. A tato opozice je o to důležitější, že ČSSD v roce 2012 uzavřela koalici ještě nemravnější – s KSČM, která vedení kraje dokázala nabídnout jen lidi, kteří tuto stranu tvoří – staré bolševické aparátčíky a bývalé agenty StB, kteří sní o návratu před rok 1989, kdy měli nad námi všemi neomezenou moc,“ připomíná Jan Samohýl důležitou roli opozice v demokratickém systému.
Nyní ho Občané pro Budějovice ve spolupráci se Starosty a nezávislými nominovali na jihočeskou kandidátku TOP 09/STAN – najdete ho na 20. místě. Pronikání komunistů k moci, do veřejné správy a jejich postupnou legitimizaci považuje Jan Samohýl za jednoznačně negativní jev, proti němuž nepřestane vystupovat a bojovat.
„Ne, nebojím se nového Února, zavírání politických oponentů a omezování svobody slova. Ale obávám se toho, že se komunisté a jim podobní (agenti StB v jiných uskupení) budou zákulisně rozlézat veřejnou správou, a že obecně bude zesilovat státní šikana slušných a poctivých občanů, kteří nebudou s novými mocipány souhlasit a naopak jim budou odporovat. A tomu je třeba čelit,“ je přesvědčen Jan Samohýl.
V letech 1996 až 1998 byl vedoucím Azylového domu v Českých Budějovicích. Mezi léty 1998 a 2007 byl učitelem dějepisu a společenských věd na Česko-anglickém gymnáziu. Již od roku 1996 přednáší na Teologické fakultě Jihočeské univerzity a od roku 2001 i na pedagogické fakultě.
V současnosti je vedoucím katedry filosofie a religionistiky na Teologické fakultě Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích a také vede filosofický seminář na Gymnáziu J. V. Jirsíka v Českých Budějovicích. Je ženatý, s manželkou mají čtyři děti.
„Společnost vyrůstá z kultury, jejíž významnou součástí je i vzdělání a etika. Proměna společnosti musí začít proměnou pochopení kultury v obecném slova smyslu. Kultura není jen účelová lidská aktivita, ale je to vše, co dělá člověka člověkem v jeho rozměru osobním, sociálním, mravním, ekonomickém, estetickém, filozofickém i právním. Každá společnost o sobě úrovní kultury v širším slova smyslu, tedy v oblasti vztahů, vzdělání i postojů k základním lidským hodnotám, vydává důležitou zprávu. Nezpochybnitelnou pravdu, že nezbytným předpokladem rozvoje demokratické společnosti je mravnost, nejlépe vyjadřuje citát T. G. Masaryka: ‚Psaná ústava, parlament, byrokracie, policie, vojsko ani průmysl a obchod nezabezpečují demokracii, a nezabezpečuje ji žádný stát, není-li mravní odpovědnosti občanů a souhlasu aspoň v hlavních názorech na svět a život.‘“Za své velké téma považuje kulturu – nikoli v úzkém slova smyslu umělecké činnosti, ale kulturu jako celek a podstatu civilizované společnosti složené z občanů, nikoli nevolníků. Podílel se proto na tvorbě příslušné kapitoly celostátního volebního programu TOP 09/ STAN (kap. 3).
Jan Samohýl, který žije v Hrdějovicích nedaleko Českých Budějovic, je hrdým Jihočechem, který silně vnímá specifičnost našeho kraje v rámci celé republiky. „Kraj, ve kterém žijeme, je typický svým kouzlem, svou krajinou, historií i lidmi. Je jiný než jiné kraje v naší zemi, voní jinak: ‚jihočesky‘. Kolorit jihočeských vesnic a měst je typický a nepřenosný, rovněž i jakási specifická jihočeská povaha: tvrdohlavá, ale také tvrdošíjná. Neoblomná a hrdá. Taková, která se nenechá zmást a stojí na zdravých základech – tradicích předků, skromnosti, poctivosti, pracovitosti a zdravé obezřelosti vůči radikálním ‚novotám‘ a planým slibům. Je to povaha v podstatě konzervativní,“ vysvětluje Jan Samohýl. Udržovat ji pomáhá právě kultura.
Kulturu a atmosféru obcí a měst tvoří ti, kteří zde žijí, setkávají se, slaví slavnosti, pořádají akce a předávají různé zvyky. „Tendence vylidňování venkova a přesidlování obyvatel do měst je v dnešní době stále silná, a ti, kteří se stěhují do vesnic, často ke své obci nemají žádný vztah a chápou obec jen jako satelit města. Je však nesmírně důležité kulturu každého místa zachovat – vždyť je prostorem pro náš další život. Může se stát důvodem žít a pracovat na jihočeském venkově. Je tedy důležité podporovat a udržet menší školy (i jednotřídky), místní knihovny a kulturní domy, místní spolky, dobrovolná a dobrovolnická sdružení, sportovní oddíly, zkrátka každou buňku kulturního života, vše, co podporuje život v každém konkrétním místě, specifickou atmosféru i radost bydlet zde, právě zde a ne jinde,“ předestírá své priority, s nimiž kandiduje do poslanecké sněmovny.
„Kandidovat do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR za Starosty a nezávislé pro mě znamená reprezentovat odpovědné starosty obcí a měst, znamená to reprezentovat myšlenku obnovy místní kultury a tradičních hodnot. Hnutí Občané pro Budějovice, kterého jsem členem, představuje právě tuto poctivou starost o regionální centrum jižních Čech. Pro můj pohled na svět jsou i důležitá témata, která jsou skryta za názvem TOP (tradice, odpovědnost a prosperita),“ uzavírá Jan Samohýl.
Více se o jeho aktivitách a cílech dozvíte na webových stránkách http://jansamohyl.cz
——————————————————————————————————————————————————————————————————————
Hnutí Občané pro Budějovice (HOPB) vzniklo v roce 2010 v reakci na zesilující vliv kmotra ODS Pavla Dlouhého a jeho spojenců na českobudějovickou a jihočeskou politiku. Hnutí tvoří jak zkušení politici, tak i lidé, kteří se předtím o politiku zajímali jen okrajově, až je vážnost situace přiměla zapojit se do veřejného dění osobně – jako je Jan Samohýl. Všechny spojuje cíl dělat politiku „jinak“ – otevřeně, bez zákulisních her, poctivě a slušně.
Občané pro Budějovice (HOPB) vyhráli komunální volby 2010 v Českých Budějovicích a od té doby se jim podařilo zpřísnit a zprůhlednit systém veřejných zakázek i zlepšit komunikaci radnice s občany natolik, že České Budějovice jsou dávány jiným městům za vzor otevřenosti a také díky tomu na veřejných zakázkách dosáhly výrazných úspor ve výši 400 milionů korun.
Občané pro Budějovice také prosadili zákaz hazardu, nový přístup ke kultuře, která ve městě pod jejich vedením výrazně ožila, nový přístup k řešení veřejných prostranství (architektonické soutěže) a také prosazují rozvoj silniční infrastruktury (dálnice, právě dokončovaná zanádražní komunikace a další rozšíření sítě vnitroměstských komunikací) a zároveň i preferenci MHD a rozvoj cyklistické dopravy pod heslem, že centrum města má patřit lidem, nikoli autům.
Hnutí od svých počátků spolupracuje se Starosty a nezávislými (STAN), za něž byl loni zvolen do senátu ředitel Jihočeského divadla a člen HOPB Jiří Šesták. Nyní STAN na společnou kandidátku s TOP 09 pro předčasné volby do poslanecké sněmovny nominovalo tři Občany pro Budějovice – Františka Váchu na 2. místě, Davida Slámu na 15. a Jana Samohýla na 20. místě.