V politice už to tak někdy chodí. Jedni něco vymyslí a připraví k realizaci, a pak dojde ke střídání stráží a ti noví slíznou smetanu. Dalším budějovickým příkladem jsou podzemní kontejnery na třídění odpadů na Piaristickém náměstí, které nyní začaly sloužit veřejnosti.
Třídění odpadů a kultivace veřejného prostoru stálo v popředí zájmu hnutí Občané pro Budějovice (HOPB) v době, kdy bylo ve vedení radnice. Obojí splnil i záměr nahradit podzemními kontejnery původní separační hnízda, která v historickém jádru města hyzdila veřejný prostor. „Není to zdaleka poprvé, co současné vedení radnice jen pokračuje v tom, co jsme my započali. A netýká se to zdaleka jen odpadového hospodářství, nýbrž i dalších oblastí, jako například námi připravovaných opatření v zájmu organizace dopravy a nebo zajištění potřebné kapacity v základním školství. Na tom by nebylo nic špatného, kdyby současná koalice přicházela i s novými náměty a nápady, ale to se zatím neděje. My jsme původně chtěli, aby v centru města byly podzemní kontejnery aspoň na dvou místech. Záměr umístit je ještě i v Široké ulici ale narazil na potřebu zajíždění kamionu do divadelního dvora, a tak jsem zvědav, zda radnice aspoň najde nové vhodné místo,“ uvedl českobudějovický zastupitel a předseda HOPB Ivo Moravec.
Stavba čtyř podzemních kontejnerů na bílé a barevné sklo, papír a plast přišla na více než jeden milion korun. „Zkušenosti z jiných měst nás opravňují k přesvědčení, že zejména v památkové zóně jde o vhodné řešení jak zajistit místním obyvatelům možnost třídit odpady, aniž by to hyzdilo i turisty hodně navštěvovaná místa. Varovným signálem je ale zároveň to, co se teď děje v Českém Krumlově, kde někteří občané a podnikatelé využívají podzemní kontejnery k odkládání všeho, včetně biologického odpadu, což má za následek i šíření nepříjemného zápachu do okolí. Chci věřit tomu, že naši obyvatelé budou ukáznění a přijmou tuto novinku jako vylepšení prostoru, ve kterém žijí,“ dodal Ivo Moravec.