Užívání elektronických aukcí při zadávání veřejných zakázek, k němuž v zájmu průhlednosti hospodaření přistoupilo současné vedení českobudějovické radnice, se pozitivně promítlo v rozpočtu města. Ten v konečném součtu vykázal za uplynulý rok úsporu zhruba 400 milionů korun.
„Naprosto transparentní průběh výběrových řízení prostřednictvím elektronických aukcí, které umožňují sledovat jednotlivé nabídky on-line, znamenal úsporu okolo dvaceti procent oproti původně odhadovaným nákladům zakázky. Dlužno ale dodat, že na celkové výši nevyčerpaných finančních prostředků se v loňském roce podepsala i chybějící prováděcí vyhláška k novele zákona o veřejných zakázkách. Znamenala totiž odklad veřejných výběrových řízení a tím i posun realizace některých investičních akcí s přesahem jejich profinancování do počátku letošního roku,“ vysvětlil českobudějovický primátor Juraj Thoma.
Z vloni uspořených peněz byly již 174 miliony korun zapojeny do výdajů letošního roku, zbývající částka posílí městský rozpočet v průběhu února. „Úspory se nám budou hodit, neboť při sestavování rozpočtu nebyla jasná výše DPH, ani vyšší poplatek na obnovitelné zdroje energie, který pro letošek znamená navýšení výdajů asi o 1,7 miliónů korun,“ řekl Juraj Thoma.
Dobrou zprávou pro městkou kasu je letošní snížení základní sazby za elektřinu. Postarala se o ni loňská společná veřejná soutěž na dodávky elektrické energie, do které vedení města zapojilo i zřizované organizace a obchodní společnosti, jako je například Dopravní podnik města či školská a sociální zařízení. „Při vyšším objemu dodávky se výdaje za elektřinu snížily nejen městu, ale i zmiňovaným organizacím o 12,3 procenta. Potvrdilo se tak, že společná poptávka služeb ve veřejné soutěži je účinnou cestou, jak nejen zprůhlednit, ale i snižovat nezbytné výdaje,“ dodal Juraj Thoma.