Třídění komunálního odpadu, jež by mělo být pro každého samozřejmostí, se zejména starší generace teprve postupně učí. Podstatně lépe by na tom měly být současné děti, které školy vedou k ekologicky šetrnému chování. Příkladem může být i projekt Město snů připravený společností FCC České Budějovice, do něhož se zapojilo deset českobudějovických základních škol.
„V celospolečenském vědomí byla za socialismu ochrana životního prostředí okrajovou záležitostí. Není tedy divu, že i relativně slušní lidé se nestyděli za černou skládku v sousedství svých rekreačních objektů a do domovních popelnic vyhazovali vše nepotřebné. I když v současné době je i naše město vybaveno dostupnými kontejnery na tříděný odpad a jeho objem se rok od roku zvyšuje, přesto nemůžeme říct, že všichni je řádně využívají. Kvalitní výchova dětí k ochraně životního prostředí proto může mít dvojí pozitivní dopad. Podle přísloví ‚Co se v mládí naučíš, ve stáří jako když najdeš‘ lze očekávat, že tyto zásady se pro ně v dospělosti stanou přirozenou normou. Navíc už nyní mohou od svých rodičů požadovat, aby odpady třídili, protože ve škole jim vysvětlili, jak je to důležité,“ zdůraznil českobudějovický zastupitel Ivo Moravec (HOPB).
V rámci praktické části projektu s názvem Škola a odpady mají žáci k dispozici soubor pracovních listů s úkoly vedoucími k zamyšlení nad stávajícím stavem odpadového hospodaření jak ve škole, tak i v domácnosti. Poučit se o tom, co se s odpady děje dál, jim nabízí možné exkurze na třídící linku, sběrný dvůr či skládku. Své představy jak ozdravit životní prostředí ve svém městě mohou vyjádřit i v rámci výtvarné a literární soutěže Moje město snů. Slavnostní vyhodnocení soutěže spojené s předáním odměn a výstavou nejlepších prací se chystá na léto. „Vzhledem k tomu, že děti jsou už od raného věku k přírodě a tedy i k životnímu prostředí vnímavé, bylo by zcela na místě, kdyby obdobný projekt, který od února probíhá v některých základních školách, se uskutečnil i ve školách mateřských,“ dodal Ivo Moravec.