Dlouhý most, který vznikl pravděpodobně záhy po založení Českých Budějovic, je první a tedy nejstarší spojnicí vnitřní části města s územím na levém břehu Vltavy. Přesto by letos mohl oslavit teprve svou plnoletost. V současné podobě podle návrhu pražského ateliéru Romana Kouckého totiž začal sloužit veřejnosti po slavnostním otevření 28. 10. 1998. Své plnoletosti se však dožívá ve stavu, který je špatnou vizitkou města. „
Dlouhý most počmáraný různými ‚tagy‘ je jedním z příkladů, kdy absence péče o stavby a budovy v majetku města hyzdí náš veřejný prostor. Nelze pochopitelně vinit město za projevy sprejerství, které jsou ostatně trestným činem, ale na druhé straně je třeba učinit vše proto, abychom nežili mezi malůvkami všeho druhu, které s uměním nemají nic společného. Osobně jsem na to už několikrát upozorňoval v rámci interpelací na zasedání zastupitelstva města, ale jak vidno, současné vedení radnice se tím příliš nezabývá,“ řekl českobudějovický zastupitel Ivo Moravec (HOPB).
Právě důraz na kultivaci veřejného prostoru patří k dlouhodobým prioritám hnutí Občané pro Budějovice (HOPB). Svědčí o tom i odvedená práce v minulém volebním období, kdy HOPB bylo ve vedení města. Příkladem může být renovace parku Háječek, nový park ve Čtyřech Dvorech, zpřístupnění vltavských břehů u Nového mostu i zefektivnění údržby trávníků a úklidu ulic. Zapojení občanů ve snaze učinit město čisté a přívětivé nabídlo zřízení elektronického hlášení závad a aplikace Dej tip pro chytré telefony.
“Není vždy třeba vynakládat mnohamilionové prostředky, aby se lidé v našem městě cítili příjemně. A tak vhodným dárkem k plnoletosti Dlouhého mostu by bylo, kdyby se vedení radnice postaralo o jeho očistu,“ dodal Ivo Moravec.