Zpracovatelé Adaptační strategie dokončili analýzy zranitelnosti města a už začínají pracovat na návrzích opatření. Výstupy ukázaly, která místa ve městě jsou nejzranitelnější. A právě na ně se zaměří návrhy adaptačních opatření. Cílem je omezit přehřívání v době letních veder a zlepšit hospodaření s dešťovou vodou.
V analytické části Adaptační strategie nashromáždili zpracovatelé velké množství dat o městě, mimo jiné i díky přispění místních obyvatel. Následnou analýzou byla identifikována nejzranitelnější místa: zpevněné plochy náměstí a parkovišť, okolí hlavních dopravních tahů či sídliště a rozsáhlé průmyslové areály bez dostatku zeleně. Zvláště pak do těchto míst, kde se každý den pohybuje velké množství lidí, budou směřovat návrhy účinných opatření. Budeme se jim věnovat v průběhu druhé fáze prací na strategii letos na podzim.
Po zkušenostech extrémních projevů počasí z letošního léta bude speciální pozornost věnována také opatřením pro minimalizaci rizika škod při silném větru nebo přívalových deštích. Součástí Analytické části strategie byla i Pocitová mapa, kterou vytvořili obyvatelé města svými postřehy a názory zaznamenanými na internetu.
Nejvíce pozitivních hlasů získaly lokality s významným podílem zeleně a místa v blízkosti vody. Jsou to zejména park Stromovka, Sokolský ostrov, parkové plochy podél Mlýnské strouhy, stezky podél Vltavy i Malše, Velký jez na Malši, slepé rameno Malše U Špačků a další. Nejvíce lidé oceňovali místa se vzrostlou zelení, která poskytuje stín a chladí. Kladně hodnocena byla okolí řek a vodních ploch a místa s doprovodnou infrastrukturou jako jsou hřiště, lavičky či občerstvení.
Naopak špatně se lidé v horku cítí třeba na náměstí Přemysla Otakara II., Lannově třídě, Senovážném náměstí, v okolí nákupních center s velkými parkovišti bez stromů, kolem hlavních silnic (Husova, Pražská, Nádražní a Mánesova) a na nezastíněných zastávkách MHD. Mezi další lokality, kde chybí stromy a zeleň tam není v úplně dobré kondici, lidé nejčastěji řadili sídliště Máj, Vltavu a Šumavu.
Nyní se s dokumentem seznámí odborná pracovní skupina. Poté, co zpracovatelé zapracují její připomínky, bude dokument zveřejněn na www.adaptuj-cbudejovice.cz. Už nyní se rozbíhají práce na další fázi projektu zaměřené na návrhy konkrétních opatření.
Václav Cílek (Týdeník ECHO, č. 33, 19. 8. 2021) ke klimatické změně napsal: „Pravděpodobně největší světové problémy budou dva – drahé a nedostatkové potraviny a klimatické a logistické zhroucení některých států následované humanitární katastrofou. Ale protože se praotec Čech nezastavil třeba v Senegalu, ale na mírné hoře Říp, máme dost velkou šanci tohle všecko nějak přečkat, jen se musíme umět domluvit. Možná jsme kdysi snili o životě na jiných planetách. Asi to nebude Mars, ale Země v jiné podobě, než jsme ji znali.“
Jen se musíme umět domluvit – to je to, oč tu běží.
Chcete dostávat zprávy o dění v Budějovicích pravidelně? Odebírejte náš on-line měsíčník. Stačí nám dát Vaši e-mailovou adresu a potvrdit odběr.
Vaši e-mailovou adresu samozřejmě nebudeme předávat nikomu dalšímu a budeme Vám zasílat jen náš on-line zpravodaj. Odběr můžete kdykoliv zrušit v odkazu zde (najdete ho také v patičce každé zprávy). Doufáme ale, že budeme co nejdéle v kontaktu. Děkujeme!