Péče o vzhled města, spočívající v opravách pěších komunikací, se v režii budějovické radnice nesoustřeďuje jen na turisticky navštěvované historické centrum a jeho nejbližší okolí. Obnovené podoby se nyní dočká i náves v Českém Vrbném. Někdejší městská ves, která je od roku 1980 základní sídelní jednotkou části obce České Budějovice 2, je z hlediska lidové architektury spolu s Rožnovem nejcennějším vesnickým celkem českobudějovické aglomerace.
„Chystaná obnova návsi počítá především s osazením nových chodníků o celkové délce 428 metrů. Opraveny budou i poškozené kraje vozovky, vjezdy do nemovitostí budou zpevněny a osazeny zámkovou dlažbou. Prostranství se dočká i nových uličních vpustí a odvodňovací drenáže umístěné do zeleně. Práce, jejichž náklady by neměly přesáhnout 2,5 milionu korun, budou zahájeny pravděpodobně v první polovině letošního roku. Na zhotovitele prací už bylo vypsané výběrové zřízení, o vítězné nabídce rozhodne rada města,“ upřesnil českobudějovický primátor Juraj Thoma.
České Vrbné, které se nachází 3,5 km od středu Českých Budějovic na levém břehu Vltavy, si zachovalo půdorys středověké vsi, jehož základem je právě ulicová náves. V jejím centru stojí bývalá kovárna se zvoničkou, která byla v roce 1925 rozšířena na hasičskou zbrojnici.
„České Vrbné se může pyšnit i několika památkově chráněnými usedlostmi na východní straně návsi, kde za pozornost stojí rovněž archaická sýpka. Obnovu zdejší návsi jistě uvítají jak zdejší obyvatelé, tak i ti, kteří tudy projíždějí do nedalekého vodáckého centra Lídy Polesné či do přístavu, jenž je jednou ze zastávek letní rekreační plavby po Vltavě,“ dodal Juraj Thoma.