Mezi unikátní potenciály města zařadil volební program hnutí Občané pro Budějovice i využití Vltavské vodní cesty. Tu postupně buduje stát, avšak v návaznosti na její dokončení by oživení řek v širším centru Budějovic mohlo nabídnout možné aktivity pro využití volného času návštěvníků i obyvatel města a tím přispět i k dalšímu rozvoji cestovního ruchu. Proto se českobudějovičtí radní znovu vrátili k projektu Město a voda.
„Nosná myšlenka projektu na znovuoživení vodních toků má hned dvojí opodstatnění. Jak známo, v minulosti byly českobudějovické řeky součástí života místních obyvatel. Sloužily jim při práci i k zábavě, po jejich hladinách běžně proplouvaly lodě, říční břehy nabízely místa společenským událostem i soukromým prožitkům. Vrátit řeky člověku, to však znamená vytvořit podél nich zázemí, odpovídající požadavkům dnešní doby. Právě to je strategií projektu Město a voda s výčtem možných staveb i finančně méně náročných úprav. Dalším a neméně podstatným důvodem pro oživení Vltavy i Malše je ta skutečnost, že krajské metropoli dosud chybí takový turistický produkt, který by ji zviditelnil v konkurenci přírodních a historických atraktivit regionu. Jedná se o unikátní šanci, jak prodloužit pobyt návštěvníků ve městě a zajistit tak vyšší příjmy místním službám,“ řekla náměstkyně českobudějovického primátora Ivana Popelová.
Jedním z kroků, jak naplnit tuto vizi, by mohlo být prodloužení stávající vodácké vltavské trasy s cílem v Boršově nad Vltavou až do krajského města. Tedy bez zdržování s přenášením lodí zejména u dosud nesjízdného Trilčova jezu.
„Víme, že prodloužení vodácké trasy do Budějovic by přivítali například provozovatelé kempu Poslední štace v Boršově nad Vltavou, protože většina vodáků se tam už neubytuje, zatímco kdyby mohli pokračovat do Budějovic, mnozí by tam stanovali. Máme i kladné ohlasy od samotných vodáků, podle kterých by všem prospělo, kdyby se letní zatížení řeky rozložilo na větší úsek. I samotné zpřístupnění města vodákům by mělo přínos. Pokud budou mít šanci doplout až do Budějovic po řece, přinesou místním obchodníkům další peníze a také oživí zdejší nábřeží. Chceme proto dál pracovat s projektem Město a voda zejména v té části, která řeší splavnění Trilčova jezu a vodácké přístaviště u Sportovní haly. Na oba projekty je již vydané územní rozhodnutí, předpokládá to však jeho obnovení a následnou přípravu stavebního řízení,“ dodala Ivana Popelová.