Blíží se termín, kdy by se mělo rozhodnout, zda a jaký budou mít Budějovice pomník, věnovaný hrdinství českých letců za 2. světové války. Vedení města vybralo pro jeho umístění Senovážné náměstí a vyhlásilo na jeho řešení architektonickou soutěž s uzávěrkou 18. ledna.
„Oficiální pietní místo věnované všem, kteří bojovali za naši svobodu ve 2. světové válce, dosud v našem městě chybí. Na hřbitově svaté Otýlie je sice památník ruských vojáků, ale není tu takový, který by vzdal hold zejména válečným letcům, jejichž osud byl spjat s Českými Budějovicemi či s našim krajem,“ poznamenal primátor Juraj Thoma.
O postavení pomníku letcům, bojujícím například v bitvě o Británii, usiluje už delší dobu Vladimír Vopalecký z Českých Budějovic a Regionální letecko – historická společnost. Až teprve současné vedení města se ujalo této myšlenky. Celkový rozpočet by neměl přesáhnout 1 milion korun, přičemž město počítá s finanční účastí na realizaci pomníku, kterou doplní částka vybraná od dobrovolných dárců a z výtěžku koncertu, pořádaného k tomuto účelu.
„S osudem letců, působících za války ve Velké Británií, je spojeno naše město i v těsně poválečné době díky zdejšímu letišti. Už na podzim roku 1945 začal na letišti v Plané intenzivní výcvik dislokované 2. letecké divize, v níž nechyběli přeživší příslušníci 312. československé stíhací perutě RAF. Podíleli se zde i na přeškolování izraelských veteránů na stroje, které Izraeli po válce poskytl náš stát. V jejich řadách byl i pozdější president státu Izrael Ezer Weizman. To, jak se k našim válečným hrdinům zachoval komunistický režim, snad není nutné připomínat. I to je jeden z důvodů, proč by v Českých Budějovicích měl vzniknout pomník, připomínající hrdinství těchto mužů,“ dodal Juraj Thoma.