Vážení přátelé, přinášíme vám jako vždy zprávu ze zasedání městského zastupitelstva, tentokrát již posledního v tomto volebním období.
Vybíráme to nejdůležitější, kompletní program, projednávané materiály i hlasový záznam a zápis na najdete na webu města.
Jakub Krejčí převzal v obřadní síni budějovické radnice Cenu města
za vynikající sportovní výsledky v minulém roce – mistr Evropy a mistr světa ve vodním slalomu (v kategorii do 23 let). První sportovec, který obdržel Cenu města.
PODPORA KANDIDATURY BUDĚJOVIC NA EVROPSKÉ HLAVNÍ MĚSTO KULTURY 2028
Město a kraj uzavřely na konci minulého roku memorandum o spolupráci na projektu „Kandidatura Českých Budějovic na Evropské hlavní město kultury 2028“. V návaznosti na toto memorandum byla následně mezi městem a krajem uzavřena darovací smlouva, kterou Jihočeský kraj daroval statutárnímu městu České Budějovice dar ve výši 1.500.000 Kč. Dar je Jihočeským krajem poskytnut na podporu kandidatury statutárního města České Budějovice na Evropské hlavní město kultury 2028 (EHMK28). Usnesením dar poskytujeme zapsanému spolku Budějovice 2028, který projekt nyní koordinuje (více na www.budejovice2028.eu). Věříme, že spolek společně s 94 463 obyvatel Českých Budějovic nás dovede do finále klání o titul EHMK28. Pak budeme potřebovat i trochu toho „štěstíčka“, jak říkají sportovci.
ENERGETICKÉ SLUŽBY SE ZARUČENÝM VÝSLEDKEM
Deset vybraných objektů v majetku Statuárního města České Budějovice (6 ZŠ, 2 MŠ a 2 objekty sociální
péče) bylo na základě předběžné analýzy vybráno a následně začleněno do energeticky úsporného
projektu (EÚP) ke zvýšení efektivity užité energie v rámci energetického hospodářství, včetně
hospodaření s vodou, a to s garantovanými přínosy úspor. Turbulentní současnost vyžaduje úpravu zadávacích podmínek veřejné soutěže. Zvolená forma zadávacího řízení – jednací řízení s uveřejněním změnu zadávacích podmínek umožňuje. Navrženo je spolufinancování dodatečných opatření (služeb a dodávek) z vlastních prostředků města ve výši 34 až 40 milionů Kč. S ohledem na konkurenční prostředí nelze vyloučit, že tyto prostředky nebudou zcela využity, pokud se některému z účastníků ještě podaří snížit investiční náklady výrazněji. S výše uvedenou navrhovanou finanční účastí města předpokládám úspěšné dokončení zadávacího řízení s konečným rozhodnutím o výběru dodavatele během září až října roku 2022. Pro zdárné ukončení výběru dodavatele energetických služeb se zaručeným výsledkem musí být nabídková cena (zahrnující cenu základních opatření, cenu financování a cenu energetického managementu) nižší, než je součet zaručených úspor nákladů za dobu trvání smlouvy (10 let),
vlastních zdrojů města a očekávané výše dotace (tu již má město potvrzenou).
ADAPTACE MĚSTA NA ZMĚNU KLIMATU
V červnu byly schváleny první dvě části Místní adaptační strategie města České Budějovice na změnu klimatu, analytická a návrhová část. Druhý díl schvalování se týkal implementační části, která byla dopracována na základě již schválených dokumentů. Implementační část nastavuje pravidla procesu realizace adaptační strategie, která jsou pro vlastní naplnění strategie zásadní. Zároveň řeší vazbu opatření strategie adaptace na nadřazené strategické dokumenty. Navržená implementační pravidla se týkají zejména následujících oblastí:
- řízení adaptační strategie,
- monitoring a vyhodnocení indikátorů,
- řízení rizik
- evaluace a schvalování změn strategie,
- proces vyhodnocování Akčního plánu a zařazování projektů do jeho aktualizace,
- nakládání se zásobníkem projektů, včetně tzv. modelových projektů.
Součástí dokumentu je také Katalog vhodných opatření obsahující obecná doporučení, která je možné realizovat v různých částech města. Zároveň zahrnuje témata, která jsou specifická právě pro město České Budějovice – práce s vodními toky, řešení historického jádra města apod. Katalog je také jedním ze zdrojů pro opatření tzv. modelových projektů a pro adaptační prvky dalších projektů města.
Akční plán pro roky 2023-2024 obsahuje úkoly a systémová opatření nezbytná či vhodná pro naplnění adaptační strategie. Dále obsahuje investiční projekty, které naplňují adaptační strategii a jsou v takové fázi přípravy, že může být zahájena jejich realizace nejpozději do roku 2024. Jsou to zároveň projekty s vysokým adaptačním potenciálem, u nichž existuje odborná i politická shoda na jejich potřebnosti.
Veškeré informace k adaptační strategii jsou na projektovém webu: www.adaptuj-cbudejovice.cz.
Aktuální Akční plán obsahuje projekty jak koncepční:
- Generel zeleně,
- Ochrana a péče o vzrostlé stromy v intravilánu města,
- Plán výsadby vzrostlé zeleně (stromů) v intravilánu města, tak investiční:
- Úprava náměstí před Kulturním domem Vltava,
- Park 4D 2020,
- Park Polní,
- Park Mánesova.
MIMOŘÁDNÝ FINANČNÍ PŘÍSPĚVEK PRO SPORTOVNÍ KLUBY
Finanční podpora spočívá v přidělení mimořádné dotace ve výši 10 % rozpočtu z již rozdělených
dotací na celoroční činnost sportovních klubů a měla by sloužit na pokrytí zvýšených provozních nákladů. Celková předpokládaná výše poskytnutých finančních prostředků je 1.550.000 Kč.
DOTACE Z FONDU POMOCI UKRAJINA
Jedná se o poskytnutí mimořádných neinvestičních dotací na pokrytí vícenákladů spojených
s pomocí ukrajinským uprchlíků níže uvedeným organizacím:
- Diecézní charita České Budějovice – 236.600 Kč;
- Nábytková banka Jihočeského kraje – 133.000 Kč;
- Potravinová banka Jihočeského kraje – 157.500 Kč.
Blížící se zima nás všechny podrobí tvrdé zkoušce. V Česku jsou nyní hlavním tématem vysoké ceny energií a poptávka po zmírnění dopadů na lidi / voliče i firmy. To jistě nesmíme podceňovat. Nelze v každém, kdo má obavu z blízké budoucnosti, vidět ruského trolla. Velkou chybou by však bylo nechat se krizí životních nákladů odvést od pomoci Ukrajině.
JIHOČECHY V TOM NENECHÁME
Zastupitelstvo Jihočeského kraje schválilo programy pomoci lidem, které jsou zaměřeny na podporu rodin s dětmi a dále na poživatele důchodu („My v tom Jihočechy nenecháme I“ a „My v tom Jihočechy nenecháme II“). V souvislosti s vyhlášením uvedených dotačních programů byl zastupitelstvu města předložen materiál týkající se zapojení do dotačního programu „My v tom Jihočechy nenecháme II“, neboť v tomto programu může město o dotaci poskytovatele (Jihočeský kraj) požádat. Cílem dotačního programu je podpora dětí do dovršení 3 let věku nebo dětí pobírajících příspěvek na péči do dovršení 8 let věku ke dni 1. 8. 2022, trvale žijících ke stejnému dni na území města. Dalším cílem je podpora poživatelů starobního, vdovského/vdoveckého nebo invalidního důchodu, s trvalým pobytem na území města ke dni 1. 8. 2022. Částka dotace, o niž bude město žádat, byla finančním odborem ve spolupráci s matričním úřadem – ověření počtu osob, které by mohly splňovat podmínky podpory – stanovena na cca 36 milionů Kč (z toho příspěvek na děti do 3 let nebo děti pobírající příspěvek na péči do dovršení 8 let věku činí cca 4 milionů Kč + příspěvek na seniory činí cca 32 milionů Kč, z toho cca 16 milionů Kč finanční je zátěž pro město). Věřím, že nám peníze poskytnuté na dotační program nebudou chybět a budeme mít i na to, co nás teprve čeká a zatím o to nevíme nebo si to nechceme připustit. Podpořeno. 32 bylo pro, 3 proti, 2 se zdrželi.
INTEGROVANÁ ÚZEMNÍ STRATEGIE PRO BUDĚJOVICKO
Schváleny programové rámce dotačních programů EU – Integrovaného regionálního operačního programu, Operačního programu Doprava a Operačního programu Životní prostředí.
PROPOJENÍ ULIC BRANIŠOVSKÁ A NA SÁDKÁCH
Schválen záměr vypsání veřejné zakázky na zhotovitele investiční akce „Propojení ulic Branišovská –
Na Sádkách“. Jedná se o pokračování ulice M. Horákové, propojení ulic Branišovská a Na Sádkách.
Převážná část komunikace v délce asi 640 m je vedena dnes nezastavěným územím města.
Pro napojení nové komunikace na stávající ulice (Milady Horákové a Branišovská) je navržena nová
okružní křižovatka, která se buduje již letos jako I. etapa celé investiční akce.
Předmětem tohoto záměru je realizace II. etapy, výstavba navazujícího komunikačního
propojení s ulicí Na Sádkách, která se má stavět v letech 2023 až 2024.
Podél nové komunikace jsou navrženy oboustranné smíšené stezky pro chodce a cyklisty.
Předpokládané realizační náklady na „Propojení ulic Branišovská – Na Sádkách“
činí 57,9 milionu Kč bez DPH (70 milionu Kč včetně DPH).
Na „Propojení ulic Branišovská – Na Sádkách“ proběhne v roce 2022 veřejná zakázka na zhotovitele stavby, potřebné finanční prostředky budou nárokovány do návrhu rozpočtu na roky 2023 a 2024.
FINANČNÍ HOSPODAŘENÍ MĚSTA
Rozpočet statutárního města České Budějovice pro rok 2022 byl schválen ve výši 2.944.738.000 Kč.
Schválený rozpočet výdajů byl v prvním pololetí roku 2022 celkem upraven na 3.751.411.000 Kč,
tzn. navýšení rozpočtu o 806.673 000 Kč, z toho běžné výdaje navýšeny o 348.488.000 Kč
a kapitálové výdaje o 458.185.000 Kč.
Skutečné využití kapitálových výdajů (investice) za 1. pololetí 2022 je 114.100.000 Kč,
tj. 8,16 % upraveného rozpočtu (za 1. pololetí roku 2021 bylo na 8,58 %). Na nízkou
výši využití peněz na investice má vliv, stejně jako v minulých letech, zejména velká rozpracovanost investičních akcí s dokončováním převážně ve 2. pololetí 2022.
V roce 2022 nebyl přijat žádný nový úvěr. Město pokračuje ve splácení úvěru na Úpravnu
vody České Budějovice, jehož nesplacený zůstatek k 30. 6. 2022 byl ve výši 20.800.000 Kč a splácení
úvěru na minulé dotační období, jehož nesplacený zůstatek činil k témuž datu
222.783.000 Kč. Kontokorentní úvěr nebyl čerpán. V roce 2017 byl přijat úvěr od Komerční banky, a.s.
na předfinancování a spolufinancování dotačních akcí v období 2017–2022 ve výši 250.000.000 Kč, jež
má do roku 2022 formu revolvingového úvěru. Zůstatek nesplacené jistiny tohoto úvěru je k 30. 6. 2022
ve výši 161.976.000 Kč. Zůstatky jistin nesplacených úvěrů a půjček města jsou k 30. 6. 2022 v celkové výši 405.559.000 Kč.
SEVERNÍ SPOJKA
Ředitelství silnic a dálnic ČR, Správa České Budějovice (dále ŘSD) připravuje realizaci veřejně
prospěšné stavby dopravní infrastruktury „I/20 České Budějovice, severní spojka“. Protože
uvedená stavba zasahuje mimo jiné i na pozemky ve vlastnictví města, žádá ŘSD o majetkové
vypořádání. Severní spojka má již vydané územní rozhodnutí ze dne 30.6.2021, které nabylo právní moci dne 4.11.2021. Pro realizaci stavby je nutné provést majetkové vypořádání a z toho důvodu žádá ŘSD o prodej nemovitostí. Jedná se o rodinný dům a zahradu, které již dříve město vykoupilo.
Za tímto účelem byl ze strany ŘSD předložen znalecký posudek, kterým byla stanovena cena v místě a čase obvyklá ve výši 4.777.000 Kč. Uvedená cena dle znaleckého posudku je navýšena v souladu se zákonem 416/2009 Sb., o urychlení výstavby dopravní, vodní a energetické infrastruktury, v platném znění, koeficientem 1,5 a činí 7.165.500 Kč.
Schváleno. O píď jsme se přiblížili k realizaci Severní spojky.
Závěrem jsme se všichni rozloučili se zastupitelstvem v tomto složení. O tom dalším rozhodnou občané v komunálních volbách. V nich budeme samozřejmě vděční za Vaši podporu.