
Jak začal školní rok na budějovické radnici? Souhrn nejdůležitějších zpráv z prvního záříjového týdne vám jako vždy přináší předseda našeho hnutí a náměstek primátora Ivo Moravec.
D3 – stavbu provede jen Doprastav
Úsek dálnice D3 Hodějovice – Třebonín, který je součástí budovaného obchvatu Českých Budějovic, bude muset dokončit pouze slovenská stavební firma Doprastav. Z původního slovensko – italského sdružení zhotovitelů totiž prakticky vypadla italská společnost Salini Impregilo, která v něm má nově pouze 0,01procentní podíl. „Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) nemá smlouvu na tento úsek uzavřenu s jednotlivými firmami, ale se sdružením. Smlouva je stále platná, není k ní potřebný dodatek. Pro nás je důležité, že ve smlouvě je platný harmonogram, cena a milníky stavby, která v tuto chvíli jede podle harmonogramu,“ uvedl včera k této nové situaci mluvčí ŘSD Jan Rýdl. Úsek je dlouhý 12,5 kilometru. Sdružení jej začalo stavět letos v březnu a dokončen MÁ BÝT v létě roku 2022. Věřme, že tomu tak i bude.
Rekonstrukci Mánesovky se zřejmě podaří urychlit
Rekonstrukce Mánesovy ulice v Českých Budějovicích by měla skončit o měsíc dřív. Opravy, které začaly 5. května, měly trvat asi do poloviny října. Práce probíhají bez větších komplikací. Jedna z páteřních českobudějovických komunikací by proto měla být řidičům k dispozici už v polovinězáří.
Zahájení opravy křižovatky u výstaviště se o týden odkládá
Ředitelství silnic a dálnic rozhodlo, že zahájení prací na opravě křižovatky u výstaviště v Českých Budějovicích posune o týden. Původně se mělo začít o tomto víkendu s tím, že hlavní práce a s nimi spojená dopravní omezení budou o sobotách a nedělích. Stavební úpravy jsou ale velice závislé na klimatických podmínkách, a proto bylo po dohodě se zhotovitelem rozhodnuto, že vzhledem k předpovědi počasí, kdy má být oblačno a deštivo, se stavba posune a zahájí v nočních hodinách v pátek 13. září.
Autobusy v Krajinské ulici
Před rokem přestaly jezdit midibusy v Krajinské v Českých Budějovicích. Radnice tehdy prohrála spor o provoz MHD v této ulici v centru. nyní město částečně uspělo s kasační stížností a věc tak bude opět projednávat krajský soud. Menší autobusy jezdící Krajinskou ulicí na náměstí Přemysla Otakara II. rozdělovaly obyvatele Českých Budějovic. Provoz midibusů se nakonec dostal až k soudu a ten krajský dal za pravdu těm, kteří upozorňovali, že linka MHD v Krajinské je povolená v rozporu se zákonem. Město podalo kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu do Brna. Ten ve věci rozhodl ve prospěch města. Rozsudek Krajského soudu v Českých Budějovicích zrušil a vrátil ho k opětovnému projednání.
Slib opravy vlakového nádraží platí
Správa železniční dopravní cesty připravila na opravy objektu 580 milionů. Po mnoha letech příprav se konečně českobudějovické vlakové nádraží dočká generální opravy. V polovině příštího roku má odbavovací halu, jíž vévodí sochy orlů v nárožích, zahalit lešení. Správa železniční dopravní cesty už potvrdila i předpokládanou částku, za kterou se rekonstrukce uskuteční. Podle Marka Illiaše z tiskového oddělení SŽDC by to mělo být 580 milionů korun. Pro cestující je to vytoužená zpráva. Každý týden třeba jezdí vlakem z Budějovic do Prahy na vysokou školu Jindřiška Došková. „Jsem ráda, že se nádraží bude opravovat, vypadá fakt hrozně a pro část lidí je to první věc, kterou vidí při cestě do Budějovic. Určitě nedělá dobrý dojem,“ říká ke stavu budovy Jindřiška Došková.
Poselství ze srpna 1937
Časosběrná schránka v makovici na vrcholu klášterní Bílé věže na českobudějovickém Piaristickém náměstí vydala v úterý své svědectví. Ve věži byla od roku 1772 a v roce 1937 do ní dělníci vložili další dokumenty. Zástupci českobudějovického biskupství,
města i Jihočeského kraje se tak po otevření třiceticentimetrového kovového tubusu dozvěděli, kdo věž opravoval, nechyběla jména řemeslníků, donátorů i účty. V pátek by měly být do věže uložené dvě časosběrné schránky, do kterých kraj umístí i dřevěného ptáčka ze Šumavy. Město i biskupství potom přidají další dokumenty jako svědectví této doby. „Ve schránce byla uložena také sbírka drobných svatých obrázků a kniha vydaná v roce 1932 s názvem Panna Maria Budějovická. Je o opravě věže mariánského kostela roku 1937. Domněnka o tom, že byla věž otevřena tohoto roku, je tak potvrzena,“ upřesnil obsah schránky na místě Jiří Vácha, kurátor sbírek českobudějovického biskupství. Doplnil, že vyjmuté dokumenty budou uloženy na biskupství a budou předmětem dalšího studia. Obsah schránky tvořil například rozpočet na rekonstrukci Bílé věže z roku 1937, listina o reparatuře věže z roku 1937, modlitební obrázek Panny Marie Budějovické i soupis tesařů z 12. 8. 1937 podílejících se na opravě věže. A ten rozpočet bych Vám přál vidět. Několik vět, pár čísel a celkový součet prací za opravu věže od společnosti Vobr. Měl jsem štěstí, že jsem mohl shlédnout Budějovice z nejvyššího vrcholu Bílé věže. Přikládám foto nosného trámu (patrně smrk) vztyčeného v horní části věže, na kterém je namontovaná makovice a kříž, který bude brzy pozlacen.
Jedenáct kamenů zmizelých v Českých Budějovicích
Jedenáct kamenů zmizelých, kamenů upomínajících na oběti holokaustu, bylo v Českých Budějovicích položeno před obydlí dotyčných. Byly přidány k prvnímu, který byl před lety vsazen do dlažby před Gymnáziem Česká. Nové najdete na Mánesově třídě pro posledního českobudějovického rabína Rudolfa Ferdu, v ulici U Tří Lvů za rodinu pediatra doktora Flussera, nebo v Krajinské ulici za rodinu mladého Rudolfa Stadlera, který vydával ilegální časopis židovské komunity, a poslední pro otce a syna Herzovi, kteří přežili válku. Události se zúčastnil autor konceptu, německý sochař Günter Demnig, který kameny sám vlastnoručně zasadil do chodníků. První stolpersteine položil před radnici v Kolíně nad Rýnem v roce 1992. V mnoha zemích je jich rozmístěno přes šedesát tisíc a nacházejí se i v řadě českých měst. České Budějovice zasáhl holocaust například v roce 1942, kdy z města transport Akb odvezl 910 (některé prameny uvádějí 909) Židů do Terezína. Po válce se jich vrátilo pouhých jedenatřicet (některé prameny uvádějí 29).
Budějovicím by Anifilm slušel
Mezinárodní festival animované tvorby řeší svou budoucnost a setrvání v Třeboni. Důležitou roli v tom sehraje projekt Domu animace. V Třeboni odmítli přijetí dotace na jeho výstavbu, zájem by o něj měli třeba v Liberci, Českých Budějovicích či Táboře.
Patří mezi největší kulturní akce ve městě. Tisíce lidí včetně filmařů z celého světa každý rok vyráží do Třeboně kvůli české i zahraniční animované tvorbě, kterou sem již několik let přiváží festival Anifilm. Teď se může spojení Třeboň – Anifilm přetrhnout. Na jaře totiž místní zastupitelstvo odmítlo přijetí dotace přes 66 milionů korun na Dům animace, který by pak město provozovalo. Projekt má přiblížit historii českého animovaného filmu a být novou místní stálou atrakcí. Vedení radnice se ale bálo dotování provozu. Festival pak v květnu opět oživil Třeboň, ale nyní organizátoři řeší, co dál. Myslím, že by akce takového formátu Budějovicím slušela.
Přibyla další místa v mateřské škole
Mateřská škola Železničářská v Suchém Vrbném zdvojnásobila svou kapacitu. Po zbourání nevyužívaného pavilonu byl postaven nový, třípodlažní, jenž skrývá dvě třídy školky s technickým zázemím a ve třetím podlaží jsou umístěny provozní prostory. Školka má nyní čtyři třídy, každou pro 24 dětí. Zástupkyně ředitelky Alena Posekaná potvrdila, že současných 96 míst bude plně využito. V minulém školním roce měla mateřská škola výjimku – ve dvou třídách bylo celkem 56 dětí.
Žebříček univerzit
Od začátku sestavování před 17 lety se na čele žebříčku ARWU drží americká Harvardova univerzita. Letos za ní následuje Stanfordova univerzita, Cambridgeská univerzita, Massachusettský technologický institut a Kalifornská univerzita v Berkeley. Do první padesátky dokázaly z evropských škol proniknout kromě britských ještě univerzity ze Švýcarska, Francie, Dánska, Švédska, SRN a Nizozemska. ČR má v žebříčku tisícovky škol sedm zástupců: pražská Karlova univerzita je na 201.-300. místě, Univerzita Palackého v Olomouci si proti loňsku polepšila o stovku míst a skončila na 501. až 600. pozici, což je její dosud nejlepší umístění. Dělené 601.-700. místo obsadila brněnská Masarykova univerzita, na 701.800. příčce se pak umístily České vysoké učení technické v Praze a pražská Vysoká škola chemickotechnologická. Na 901.-1000. místě se ještě do žebříčku dostaly Česká zemědělská univerzita v Praze a Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích. Myslím, že bez přírodních věd by Jihočeská univerzita v první tisícovce nebyla.
Zaslužná a potřebná práce dobrovolníků
Dobrovolníci tradičně dohlížejí během celého školního roku na bezpečnost žáků u komplikovanějších přechodů, kde bývá hustý provoz. Stejně je tomu v Českých Budějovicích, kde mají zájem o práci dobrovolníků hlavně senioři. Děti v blízkosti vybraných škol hlídají každý den před začátkem výuky také strážníci.
UFO Camp
Na náplavce pod Dlouhým mostem se připravuje scéna pro Camp Q, scénografickou inscenaci a velkou imerzivní instalaci,
které se mohou účastnit i sami diváci, pokládat dotazy, sledovat děj, interagovat a objevovat. Na prostoru pro představení,
které navštívíte pouze ve dvou termínech 13. a 14. září, vznikne velké množství dekorací. V dalších dnech se bude na místo přivážet 18 kontejnerů, 50 metrů plotu, vojenské stany, kabely, aby zde vnikl tábor pro mimozemské uprchlíky.
Projekt Camp Q Jihočeského divadla a divadel Tygr v tísni a Letí měl premiéru letos v červnu na výstavě světové divadelní scénografie Pražské Quadriennale. Diváci představení viděli ve třech termínech na pražském ostrově Štvanice. Přípravy v Českých Budějovicích by měly skončit do 10. září, kdy se začíná zkoušet. Jistě lepší využití náplavky než parkoviště.
Ivo Moravec