
Máme tu další pravidelné hlášení z budějovické radnice! Přináší jej jako vždy předseda našeho hnutí a náměstek primátora Ivo Moravec.
Problémy kolem nového územního plánu
Tanci kolem propasti se podobá snaha o vytvoření nového územního plánu krajského města. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) totiž 24. dubna zrušil rozhodnutí českobudějovických radních, kteří na přelomu roku anulovali soutěž na zhotovitele tohoto dokumentu, a tím vyřadili i jejího vítěze – brněnský Institut regionálních informací. Zpráva je to o to horší, že Budějovice musí dokončit nový územní plán do konce roku 2022. Na jeho zpracování zbývá málo času. Ten předchozí územní plán, takzvaně aktualizovaný, jim zase zrušil krajský úřad. Podle ÚOHS zadavatel výběrového řízení na zhotovitele územního plánu, tedy město České Budějovice, dostatečně nezdůvodnil zrušení výběrové soutěže. Co to znamená? Podle některých odborníků jen další nejistotu, že se město konečně dočká dobře zpracovaného územního plánu. Soutěž na jeho zhotovení vloni vyhrála poměrně málo známá brněnská firma Institut regionálních informací. Ze čtyř uchazečů nabídla nejnižší cenu 8,2 milionu korun a hodnoticí komise vítěze doporučila. Vedení města přitom počítalo s cenou až dvojnásobnou. „Spolupracovat s vítězem, který nabídl nejhorší reference a nejnižší cenu, není dobrý nápad,“ prohlásil předseda komise pro architekturu a územní rozvoj města architekt Miroslav Vodák. Podle Vodáka byla na začátku špatně vypsaná veřejná zakázka a na konci absurdní rozhodnutí ÚOHS. Díky tomu, že se město nebránilo a nepodalo rozklad, je nyní rozhodnutí pravomocné. Podobně jako další českobudějovičtí architekti i Vodák varuje, že město se může dostat do velkých problémů, které půjdou jen těžko napravit. Územní plán se totiž tvoří na období nejméně jedné generace a řeší na tuto dobu také důležité stavby, jako jsou silnice a dálnice. Podezřelá je podle místních odborníků i nízká cena za zhotovení plánu. Šetřit se může hlavně na veřejných projednáváních dokumentu. V tom byl problém už při předchozím tvoření aktualizovaného územního plánu, který přezkum označil za zmetek.
Jednání o budoucnosti hlavního budějovického náměstí
V úterý 14/5 se odpoledne sešly městské komise pro dopravu, památky, architekturu a životní prostředí.
Společně probraly mimo jiné novou podobu českobudějovického náměstí Přemysla Otakara II. Téměř tříhodinové jednání ale nakonec shodu nepřineslo. Jediným bodem, kde nastala souhra členů jednotlivých komisí byla potřeba zklidnit dopravu v centru města. Jaké je zadání? Asi takto. Českobudějovické náměstí Přemysla Otakara II. je pro město veřejný prostor číslo jedna. To znamená, že pobyt na náměstí musí činit lidem radost a musí to být místo reprezentativní, aby měli návštěvníci i turisté důvod se opakovaně vracet.
Stavba D3 podle plánu
Stavbu D3 kontroluje Ředitelství silnic a dálnic pomocí dronů, což považuje za výjimečné, ale velmi smysluplné. Zatím poslední úsek dálnice Veselí nad Lužnicí-Bošilec byl zprovozněn v říjnu 2017. Budovaná část Bošilec-Ševětín má být zprovozněna letos v červnu. Do toho se budují další dvě části včetně obchvatu Českých Budějovic. Jihočeská část D3 až na hranice s Rakouskem by měla být dokončena do roku 2024.
Další most přes Vltavu v Budějovicích
České Budějovice znovu uvažují o stavbě nového mostu přes řeku Vltavu. Už déle než týden je zavřená Mánesova ulice a kolony se tvoří v okolních ulicích. Komentář přidává jihočeský koordinátor BESIPu Václav Kovář. Václav KOVÁŘ, jihočeský koordinátor BESIPu: „Na Mánesovka je součást okruhu kolem vnitřní části města a uzavření jakékoliv části toho okruhu je vždycky komplikací. Mnozí řidiči nedokáží svou psychiku udržet na uzdě, jsou agresivnější.“ Já jsem zatím u žádného jednání nebyl. Most přes Vltavu a pak dál kolem nemocnice nepovažuji za dobré řešení.
Nové zastávky na Dlouhé louce
Už značně pokročily práce na nových zastávkách městské hromadné dopravy v ulici Na Dlouhé louce. Nabídnou obyvatelům města například snazší cestu do blízké obchodní zóny. Pro řidiče ale stavba znamená dočasné omezení šířky jízdních pruhů, místem je tedy nutné projíždět se zvýšenou opatrností. Celkově však i v budoucnu zůstanou k dispozici čtyři pruhy. Akce za 4,7 milionu korun bez DPH má být hotova do 11. června.
Sekání trávy ve městě jinak
Některá města v Česku začínají omezovat sečení trávy na svých pozemcích. Chtějí tak podpořit rozmanitost druhů rostlin a živočichů. V Českých Budějovicích ve velkém městském parku Stromovka probíhá projekt pro zachování biodiverzity už asi tři nebo čtyři roky. Zachovávají se tam poměrně pěkné květnaté pásy na těch travních celcích. Už z toho máme data a funguje to. Probíhá to pod záštitou Jihočeské univerzity, která tam provádí výzkum. Opravdu se tam zvyšuje početnost nejběžnějších druhů denních motýlů nebo včel a rozhodně to vypadá hezky. Já neznám jediný podobný projekt, který by dělala jakákoliv městská část Prahy. Pokud nějaký existuje, rozhodně to není velkoplošná záležitost. Přitom Praha je jedním z míst s nevyšší biodiverzitou v naší zemi.
Adopce sedadla na sokolském stadionu
Podle různých hledisek si zájemci vybírají k adopci sedačky na budějovickém sokolském stadionu, který se nyní rekonstruuje.
Například atleti chtěli podle tajemnice jednoty Petry Štojdlové místa u cílové pásky, jiní volili pozici podle data narození. Na webu jednoty si lze vybrat sedadlo podobně jako v kině. Po rezervaci políčko pro dané sedadlo na webu zoranžoví a zájemce dostane pokyn k platbě. Po zaplacení políčko zčervená. Adopce ale neznamená „permanentku“ na sokolské akce. Jde o příspěvek na rekonstrukci tribuny. Kdo si bude chtít sednout na „své“ místo, ten musí prostě přijít včas. Ale, jak upozorňuje Petra Štojdlová, s výjimkou župního sletu je na závody a soutěže vstup volný. Zde je odkaz na www adopce sedadel > http://www.sokol-cbu.cz/
Úklid! Úklid! Úklid!
Pilotně tříděný sběr od prahu domu v Mladém
Poslední přípravy na pilotní projekt sběru papíru a plastů od prahu domu dnes čekají českobudějovickou radnici. Jako zkušební čtvrť byla vybrána nová zástavba rodinných domů v Mladém, kde je aktuálně trvale hlášeno téměř 2000 obyvatel. Akce začala v pátek 17. května.Aktuálně ke stálým i mobilním sběrným dvorům:
Harmonogram mobilních sběrných dvorů zde
Není-li uvedeno jinak, je provozní doba mobilních sběrných dvorů od 9 do 14 hodin.
Do sběrných dvorů může občan Českých Budějovic po předložení občanského průkazu bezplatně odložit
v přiměřeném množství následující objemný nebo nebezpečný komunální odpad. Například olověné akumulátory, suché baterie, zářivky a ostatní odpad s obsahem rtuti, pneumatiky, pryž a PVC, nekompostovatelný odpad, stavební a demoliční odpad, elektrošrot, elektrická zařízení, vyřazená kamna, nepoužitelné oděvy a textil, papír, lepenku, plasty a PET, sklo, nábytek a další odpad.Stálé sběrné dvory:
www.c-budejovice.cz/stabilni-sberne-dvoryKontejnery na textil
Nenošený textil patří do speciálních kontejnerů. V ulicích Českých Budějovic je jich aktuálně 53. Nový instalovala nedávno firma FCC České Budějovice v ulici Na Dlouhé louce. Kontejner je na frekventovaném místě, kde je velké záchytné parkoviště. Kdo chce třeba cestou do práce odložit více věcí, může pohodlně přijet vozem a bez problémů zaparkovat, v blízkosti je například supermarket Kaufland. Odevzdaný textil je předáván k dalšímu využití.
Na komíně budějovické teplárny zahnízdil sokolí pár
Speciální budka na komíně teplárny v Českých Budějovicích evidentně hodně vyhovuje sokolu stěhovavému. Letos nepřilákala jen jednotlivé ptáky, ale celý pár. Nejdříve se tam ve výšce 120 metrů usadila samice, našla si samce a před nedávnem se jim vylíhla tři mláďata. „V literatuře žádná prokázaná sokolí hnízdění v jižních Čechách, kromě šumavských párů, nejsou. A to ornitologické záznamy sahají až do 19. století,“ uvedl pro Teplárenský zpravodaj ornitolog Václav Beran. On byl u začátku celého projektu s budkou na komíně teplárny v českobudějovickém Vrátě. Na místě je od prosince roku 2016. Dravce a jejich mláďata mohou lidé sledovat prostřednictvím webových stránek teplárny. Očekávám stížnosti, případně petici, chovatelů holubů, protože právě holub je pro sokola vítanou svačinou.
Další důvod, proč by florbal měl být zařazen mezi podporované sporty
Florbalisté Štírů České Budějovice vyhráli play off extraligy vozíčkářů, které se konalo v Kutné Hoře, a radují se ze zisku třetího titulu šampionů v posledních třech letech. Jihočeši dominují české florbalové scéně handicapovaných sportovců. A potvrdili to i v tomto ročníku.
Budějovice mají nejpřívětivější úřad v kraji
České Budějovice mají nejpřívětivější úřad v Jihočeském kraji, druhé místo obsadil Tábor, třetí skončil Český Krumlov. Soutěž pořádá od roku 2016 ministerstvo vnitra. Porota hodnotí ukazatele jako například počet úředních hodin, možnost platit správní poplatky platební kartou nebo vstřícnost úředníků při jednání s občany.
Stále je však co zlepšovat.
Na návštěvě u našich jižních sousedů
Jižní Čechy se po tři dny minulého týdne od čtvrtka do soboty prezentovaly v partnerském hornorakouském městě Linz.
Prší! Budějovický MA JÁ LES! zahájen
České Budějovice od neděle 19/5 patří především studentům. Začal šestnáctý ročník Budějovického majálesu, který se za dobu své existence stal největším neziskovým festivalem v České republice. Krajské město ožije až do 24. května hudbou, divadly, pouličním uměním a filmem. Vrcholem celého festivalu pak bude volba krále.
Tak vezměte deštníky a užijte si majálesový týden!
S pozdravem
Ivo Moravec