
Co přinesl první aprílový týden? Co byl jen vtip a co se ve městě opravdu děje? Odpověď dává jako každý týden předseda našeho hnutí a náměstek primátora Ivo Moravec.
Problém na D3
Zatímco ještě v únoru vše nasvědčovalo tomu, že bude nakonec možné bez větších potíží dostavět úsek dálnice D3 Ševětín – Borek na Českobudějovicku, už je opět vše jinak. Majitel pozemku podal žalobu ke Krajskému soudu v Českých Budějovicích, který rozhodne do 90 dní od podání. Osud zhruba 50 metrů dlouhého úseku je znovu nejistý. Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) už sice peníze za vyvlastněný pozemek odeslalo na účet, to však neznamená, že bude možné dokončit úsek dálnice D3 o délce 10,6 kilometru v celé délce. „Na druhé straně ani žaloba automaticky neznamená, že bychom tam nemohli nakonec stavět. My zatím informaci nemáme oficiálně, nemáme kopii žaloby, kterou musíme nejdříve prostudovat,“ reagoval mluvčí ŘSD Jan Rýdl. Tahanice vede státní organizace s majitelem o pozemek, který tvoří přibližně 50 metrů dálnice. Přitom ŘSD mohlo plochu u Lhotic získat už v roce 2017, jenže tehdy neposlalo peníze včas.
Letiště – zatím pouze plány
Těsně před dokončením je modernizace letiště v Českých Budějovicích. Chtějí tam totiž získat licenci pro mezinárodní provoz. To ale může trvat i déle než rok. Region má výhodnou polohu u hranic a přistávat by tu potom mohli nejenom turisté, kteří míří do jižních Čech, ale taky do Rakouska nebo Německa. V Budějovicích ale počítají také s charterovými lety a základnou pro výcvik pilotů.
Začínají uzavírky
Klíčové českobudějovické komunikace už začali obsazovat stavbaři. Hodně starostí letos přidělá řidičům v Českých Budějovicích rekonstrukce signalizace na několika křižovatkách a opravy klíčových komunikací. Město zahájilo rekonstrukci řízení křižovatky Rudolfovské a Dobrovodské ulice. Postupně se tu bude uzavírat vždy jeden jízdní pruh. Kvůli pokládce nového parovodu, což je investice teplárny, už je mimo provoz několik týdnů Dobrovodská ulice v úseku mezi zanádražní komunikací a Vodní ulicí. Začátkem května by měli stavbaři obsadit Mánesovu ulici při akci, kterou společně připravily město a kraj. Uzavírka by měla začít jako částečná, v průběhu hlavních prací ale ulice nebude průjezdná. Modernizace Mánesovy ulice v úseku od mostu Kosmonautů po Novohradskou bude stát přes 50 milionů korun. Připravena je i rekonstrukce vodohodpodářských inženýrských sítí a modernizace křižovatek s ulicemi Čechova a Novohradská. Kompletní rekonstrukce čeká i na přilehlou část Vrchlického nábřeží k Čechově ulici. Společnou akcí města a kraje letos bude i oprava části Lidické třídy. A k tomu se ještě brzy začne s dostavbou knihovny na Lidické třídě.
Na křižovatce Rudolfovská x Dobrovodská je omezená doprava
Začala modernizace křižovatky budějovických ulic Rudolfovská a Dobrovodská. V prostoru křižovatky Rudolfovská – Dobrovodská za viaduktem v Českých Budějovicích dnes začíná modernizace semaforů a dalších zařízení. Za 2,5 milionu korun tam město nechá vyměnit sloupy, technologii k preferenci MHD a další. V místě postaví také nový nájezd do zastávky a upraví přechody. Stávající signalizace je z roku 1996 a je nejstarší ve městě. V době prací musí řidiči počítat s omezením provozu. Termín dokončení je začátek května.
Další plus pro alternativní dopravu ve městě
Se začátkem sezony navýší město České Budějovice počet stojanů pro kola o dvě stě a stále se také uvažuje o parkovací věži pro cyklisty, která stojí například v Hradci Králové. Na území města je asi 28 kilometrů cyklostezek, jejichž počet by měl postupně narůstat. V rámci projektu sdílených kol Rekola, na který má tato společnost od MŽP 85 procent dotace, by to mělo být dvě stě samonosných stojanů. Samozřejmě že tyto stojany nebude využívat jen společnost Rekola, ale všichni cyklisté. Nové stojany budou spíše umisťovány v okrajových částech města. Jen by stojany mohly lépe vypadat.
Zřícená fasáda.
O štěstí mohou mluvit chodci, kteří byli v minulých dnech na náměstí Přemysla Otakara II. v Českých Budějovicích. Z historické budovy hotelu Zvon se totiž utrhla velká část fasády a dopadla na dlažbu. Nikomu se nic nestalo. Podle některých kritiků je na vině pádu fasády městská hromadná doprava, která nově vjíždí i přímo na historickou dlažbu náměstí a prý zatěžuje i statiku domů.
Novinka z Jihočeského vědeckotechnického parku
Jihočeský vědecký park představil unikátní aplikaci, která má šetřit lidem čas a peníze za cestování na pracovní schůzky. Virtuální zasedací místnost „Let’s Meet VR“ dokáže oskenovat člověka a jeho podobu přenést do virtuální reality. Lidé, kteří za sebou museli cestovat dlouhé hodiny, si tak budou moci dát dostaveníčko a pracovat i ve virtuálním prostoru. Aplikaci představila českobudějovická společnost Holistic management Leoše Kubíčka. „Dneska jsme měli dva figuranty. Jeden byl v Praze a jeden v Budějovicích. Výhoda setkání ve virtuálním prostoru je hlavně úspora času a nákladů na cestování,“ zdůraznil minulý týden v úterý při setkání v Jihočeském vědeckém parku Jakub Jaroš. Virtuální realita prý oproti klasickému video-hovoru umožňuje větší interakci. Prostředí, které si může každý zvolit, jak mu vyhovuje, prý dokáže podpořit tvořivost zúčastněných.
Žáci ZŠ sbírali příbehy pamětníků.
Takových zdělávacích projektů je třeba jak soli. Vzpomínky pamětníků zachytili v uplynulém půlroce žáci šesti budějovických základních škol v rámci projektu společnosti Post Bellum Příběhy našich sousedů. Osudy 14 lidí, kterým život změnila nacistická a komunistická totalita, představili žáci 7.–9. tříd minulé úterý v Jihočeském divadle v Českých Budějovicích při slavnostní prezentaci. Pod vedením učitelů zaznamenaly pamětnická vyprávění děti ze ZŠ Nerudova, ZŠ a MŠ Kubatova, ZŠ Pohůrecká 16, ZŠ a MŠ J. Š. Baara, ZŠ a ZUŠ Bezdrevská a ZŠ Dukelská. „Žáci se účastnili workshopů, setkali se s pamětníky, jejichž vyprávění nahráli na diktafon, a za pomoci dokumentů, které nashromáždili, vytvořili audio nebo video reportáže,“ říká koordinátorka projektu Kateřina Marešová. Děti zpovídaly osobnosti spjaté s Českými Budějovicemi – například 102letou Blaženu Strachotovou, která za války zažila bombardování, nebo paní Annu Lukešovou, jejíž manžel Julius Lukeš sloužil jako „nespolehlivý“ u PTP. „Celý život mě provází křesťanství a nikdy jsem se nepodvolila tomu, že se nesmělo chodit do kostela,“ svěřila se Anna Lukešová (83) z Purkarce žákům ZŠ Dukelská, kteří zpracovávali příběh ženy, jež i v těžkých situacích dokázala udržet milovanou rodinu pohromadě.
Lepší než kino
Českobudějovická hvězdárna a planetárium uvedla v evropské premiéře film V Saturnových prstencích.
Vznikl ze skutečných záběrů kosmické sondy Cassini-Huygens, která 20 let putovala sluneční soustavou. Film amerického režiséra Stephena van Vuurena vznikl ze 7 000 000 fotografií, vysvětluje Jakub Šimánek z týmu hvězdárny: „Ta sonda Cassini letěla k té planetě skoro 7 let, my to tam přeneseme během těch pár minut a po cestě se nejprve rozhlédneme do okolního vesmíru, spatříme třeba různé galaxie. A některých těch nejsložitějších záběrech je použito přes 1 000 000 vrstev těch obrazů, takže skutečně se noříme do pole plného galaxií.“
Krvebraní – chválihodná přidaná hodnota Majálesu
Už posedmé se mohou zájemci zúčastnit společného darování krve na budějovické transfuzní stanici. Ačkoliv krev lze s Krvebraním darovat kdykoliv od půlky února do konce května, dnes mohou jít týmově. Stačí se ráno dobře nasnídat, vypít dostatek tekutin a sebrat odvahu na píchnutí do ruky, zvou organizátoři z Budějovického Majálesu.
Připomínka místních obětí
Jednali jsme o Kamenech zmizelých připomínajících oběti nacistických zvěrstev. Věřím, že už letos se Budějovice připojí k dalším českým městům, kde jsou „stolpersteine“ umístěné.