
Co přinesl Budějovicím druhý květnový týden? Nejzajímavější zprávy uplynulého týdne pro vás jako vždy shrnuje předseda našeho hnutí a náměstek primátora Ivo Moravec.
Hospodaření s vodou ve městě.
Jak se bude vodní bilance v České republice měnit v souvislosti s klimatickou změnou, lze zjistit například na webových stránkách Akademie Věd ČR. Podle odborníků se objem srážek výrazně měnit nebude. Spíše budou růst extrémy – delší období sucha budou střídat období s přívalovými srážkami. Současně poroste množství vypařené vody. Města by proto měla začít zvažovat, jakým způsobem je možné změnit přístup ke srážkovým vodám na svém území, a to tak, aby byla dešťová voda v maximální možné míře zadržována a využívána.
Úklid. Ať si každý uklidí před svým prahem!
Nepořádek vidíme čas od času téměř všude. Pravidelně na něj také upozorňují občané. Pokud se objeví na pozemcích ve vlastnictví města, je zlikvidován v co nejkratším možném čase. Ve věci úklidu ale jednáme i s dalšími vlastníky. Nedávno třeba se zástupci Správy železniční dopravní cesty, protože na jejich majetku kolem železničního náspu podél Nádražní a pod mosty je situace neutěšená. Jejich přístup je v podstatě stejný jako náš, takže se dá čekat náprava co nejdříve. Mám v úmyslu jednat i s dalšími vlastníky veřejných prostranství.
Setkal jsem se s obyvateli Třebotovic a Kaliště
Místní si už dlouho přejí, aby se na ně nezapomínalo. Po dnešku tomu tak už snad opravdu nebude. Zastupitelstvo města bude schvalovat složení výboru pro záležitosti Třebotovic a Kaliště, po pěti dobrovolníků z jedné a druhé enklávy. Děkuji všem, kteří se rozhodli přidat ruku k dílu.
Změna přednosti v jízdě v souvislosti s uzavírkou Mánesovky
Se začátkem uzavírky frekventované silnice už došlo například k úpravě semaforů na devíti křižovatkách.
Magistrát po dohodě s policií přistoupil k další změně, nově se stala z Čechovy ulice hlavní silnice,
vedlejší je pak Mánesova. Řidiči si na uzavírku postupně zvykají, na svých cestách musí být opatrní.
Omezení dopravy v Suchém Vrbném v souvislosti se stavbou D3
Stavba dálnice D3 nadlouho omezí řidiče i chodce v budějovickém Suchém Vrbném. Z důvodu odvodnění budoucího tunelu Pohůrka a úpravě Dobrovodského potoka bude zavřená od 20. května až do 30. června příštího roku třída Československých legií v úseku ulic U Cihelny a J. Lomského. Stejně tak zůstane zavřená stezka pro chodce a cyklisty podél Dobrovodského potoka
v místě křížení trasy D3 s Dobrovodskou ulicí a potokem, a to až do roku 2023. Náhradní trasa povede mezi zahrádkami.
Policie navštívila radnici
Policie si na českobudějovické radnici vyžádala materiály k projektu multifunkční haly na Dlouhé louce. Tu město při poslední soutěži vyčíslilo na více než půl miliardy korun. Podle informací MF DNES chtěla policie, která potvrdila trestní oznámení, mimo jiné dokumenty k vypsání a zrušení zakázky v loňském a letošním roce. „V souvislosti se záměrem výstavby nové sportovní haly v Českých Budějovicích jsme přijali trestní oznámení. Nic dalšího zatím nebudeme komentovat,“ oznámil policejní mluvčí Jiří Matzner.
Majitelé barů chtějí dohodu, ne vyhlášku
Chceme noční Budějce. Tak se jmenuje kampaň, kterou se snaží majitelé klubů a barů v Budějcích zabránit vyhlášce, která by regulovala otevírací dobu jejich podniků. Na vině je hluk a nepořádek, který jde ruku v ruce s nočním životem v centru města. Hlasitá hudba, hluk, nepořádek a rvačky. To jsou jedny z hlavních důvodů, kvůli kterým měla vzniknout vyhláška omezující otevírací dobu barů a podniků v Budějcích. Krok, ke kterému se chtěla radnice uchýlit, se nelíbil majitelům těchto provozoven, a proto se rozhodli zkusit problém vyřešit po svém. „Jsou to kroky, kterými se snažíme situaci nějak řešit. Nechceme vyhlášku, nechceme, aby v Budějcích někdo řídil, do kdy se mohou lidé bavit. Zároveň ale chápeme, že někteří se opravdu chovají jako prasata. Prostě s tou situací chceme něco dělat,“ vysvětluje jeden z majitelů baru v centru města. Stejný názor má i oblíbená noční Restaurace U Šebestů. „Každý musí začít hledat hlavně u sebe samého. Přestaňme dělat bordel a hlučet v ulicích v době nočního klidu! Pojďme se chytnout všichni za nos. Nechceme přece, aby nás město omezovalo v tom co smíme, a co ne,“ vyzývají lidi na Facebooku. „Iniciativa je to hezká. Teď ještě, aby fungovala,“ reagovala na podmínky navržené majiteli podniků obyvatelka ulice Dr. Stejskala. Pokud se situace nezmění a kolem klubů a barů bude i nadále hluk, město k obecné závazné vyhlášce stejně přistoupí. Regulace otevírací doby by přitom měla platit pro různé lokality Budějc. Netýkala by se pouze centra města.
Vzpomínka na českého vojáka Václava Martínka
Na hrázi Prostředního litvínovického rybníka byla v sobotu 4. května odhalena pamětní deska českému vojákovi Václavu Martínkovi, který byl na tomto místě donucen spáchat 29. února 1948 sebevraždu. Pamětní deska připomíná tragédii a příběh, který nebyl dosud veřejnosti příliš známý. Václav Martínek byl podle Jiřího Plachého, historika, příslušník zahraniční armády za 2. světové války. „Stále nedokážeme ocenit, co pro nás existence zahraničních jednotek za 2. světové války znamenala,“ myslí si Jiří Plachý. Činnost zahraničních jednotek nakonec dopomohla k uznání našich předválečných hranic. „Na jaře 1939 to vypadalo jako nesplnitelný sen, že budou hranice Československa znovu obnoveny. Oni však věřili, že se tak stane a byli ochotni obětovat velkou část svého pohodlí, aby odešli do nejisté situaci, která panovala v cizině, kde byli přijímání zprvu jako obtížní běženci. Až později se z nich stali významní spojenci,“ vypráví historik a dodává: „I k tomu přispěl Václav Martínek.“ Jeho smrt považuje za tragickou. Komunistický režim, který v únoru 1948 převzal zemi, nechtěl připustit, že by národní hrdinové nebyli spojeni se Sovětským svazem. „Komunisté se se obávali toho, že ti, co odešli do odboje za svobodu a demokracii, by mohli znovu povstat proti jejich nelegitimnímu režimu. Smrt Václava Martínka byla zřejmě první obětí únorových událostí, ale ne poslední,“ dodává na závěr historik, který se osudem vojáka zabýval.
Přesun stodvacetitunového balvanu byl podívanou
Stodvacetitunový balvan, který měl na sobě v sedmdesátých a osmdesátých letech srp a kladivo jako symbol pěsti dělnické třídy, zůstane u Jihočeské vědecké knihovny v Českých Budějovicích. Stavbaři jej v pátek kvůli stavbě nové budovy posunuli jen o 23 metrů dál. „Vůbec mě nenapadlo, že by ten kámen měl zmizet. Bereme jej jako součást okolí. O tomto balvanu se mluví celá léta, takže jsme počítali s tím, že i při výstavbě nové budovy pro něj architekti najdou místo,“ sdělil Právu ředitel Jihočeské vědecké knihovny Ivo Kareš. Kámen se posunul blíže od současné vědecké knihovny k budově, kde dříve sídlil krajský národní výbor a nyní je tam například restaurace Gerbera. „Celý areál souvisel velice úzce s komunistickou stranou. V budově současné knihovny bylo Muzeum dělnického a revolučního hnutí. Kámen přivezli v roce 1974 z Novohradských hor a měl symbolizovat pěst dělnické třídy. Pro mě dnes symbolizuje krásný kus šumavské přírody,“ vysvětlil Kareš.
Soutěž „Rozkvetlé město“ pokračuje, prosím šiřte informaci
Město České Budějovice už několik let pravidelně podporuje snahu svých občanů o zkrášlování prostředí. Balkony a okna plné květin přitahují pozornost a jsou viditelnou ozdobou bytu, domu i jeho okolí. Proto pořádáme soutěž s příznačným názvem Rozkvetlé město, do níž se mohou během května a června prostřednictvím městského webu či tištěných přihlášek dostupných v radničním turistickém i informačním centru, přihlásit všichni. Do přihlášky je kromě adresy potřeba přiložit i fotografii s označením okna či balkónu, tedy konkrétního místa, které by mělo být hodnoceno. V první polovině července komise vyhodnotí nejzdařilejší přírodní krásy a vítězové se mohou těšit na finanční i materiální odměnu.
Zajímavá výstava v Solnici
Co zažíval slavný malíř a vynálezce, když zkoušel létat? Jak zkoumal anatomii lidského těla? To poznají děti i dospělí na interaktivní výstavě Leonardo. Od včerejška je až do 8. září otevřená v Solnici na Piaristickém náměstí v Českých Budějovicích. Návštěvníci se zde hravou formou seznámí s vynálezy, uměním i vědeckou prací Leonarda da Vinci, od jehož smrti letos uplynulo 500 let. Na výstavě mohou sestavovat anatomické modely, zatočit si s Vitruviánským mužem, hrát si ve velké replice Leonardova slavného vojenského tanku, digitálně manipulovat a promítat obrazy Mony Lisy nebo vkládat slova do úst přítomným na Poslední večeři Páně. Otevřeno je denně kromě pondělí od 11 do 18 hodin. Základní vstupné je 80 korun. Rodinná vstupenka vyjde na 280 korun. Součástí výstavy bude od 15. května také kutilská laboratoř s názvem Leonardium v sousední Galerii Pod Kamennou žábou, kde vznikne prostor pro vytváření a vynalézání.
Sobotní Běh pro paměť národa připomněl „rudolfovský masakr“
První ročník Běhu pro paměť národa v Českých Budějovicích se uskuteční v sobotu 11. května na Sokolském ostrově a v parku Stromovka. Poběží jak jednotlivci, tak štafety. Ty mají za úkol připomenout takzvaný rudolfovský masakr, který se odehrál před čtyřiceti pěti lety. „Jde o vzpomínku na brutální rozehnání pokojných účastníků koncertu kapel Plastic People of the Universe a DG 307 v hostinci Na Americe u Rudolfova na Českobudějovicku. Mnoho tehdejších účastníků koncertu běželo pod ranami pendreků z Rudolfova až do Budějovic. Týmy běžců se rozdělily na máničky a policajty. Týmy mániček měly místo štafetového kolíku srolovaný text Charty 77, týmy policajtů zase stylizované pendreky.
Budějovickým sportovcům se daří!
Jihostroj má už desátý mistrovský titul a k tomu má ještě šestkrát Český pohár. Fotbalisté Dynama České Budějovice mají tři kola před koncem druhé nejvyšší soutěže jistotu. První liga jim už neunikne.
Neobvyklý budějovický dům působí rozruch
Obyvatele i návštěvníky Českých Budějovic rozděluje podivná stavba u řeky Malše na okraji města. Kromě samotného futuristického tvaru se lidem nelíbí ani napojení na vedlejší dům. Za projektem stojí známý jihočeský sochař Michal Trpák. Podle jeho slov jde vlastně o první obytnou sochu v Česku. Dům je několik měsíců před dokončením a už na konci léta začne sloužit jako přístavba vedlejší zubní ordinace.
Kéž by to bylo jediné téma, které budí rozruch. Vydávám se na jednání zastupitelstva. Tam nebude jistě o rozruchu nouze 🙂
S pozdravem
Ivo Moravec