
Čím se v uplynulém týdnu zabývali náměstci a radní? O postřehy ze svého nabitého týdne se i tentokrát podělí předseda našeho hnutí a náměstek primátora Ivo Moravec.
- Probíhá debata o budoucnosti Žižkových kasáren. Na stole je nápad, že by prostor mohl sloužit podobně jako Kasárna Karlín nebo DEPO 2015 v Plzni. Bez finančních injekcí se to neobejde a nelze postupovat stylem „nějak to pak uděláme“.
- Dobíhá Integrovaný plán rozvoje města z předchozího programového období. 97% objemu financí bylo městem využito.
- Pokud vše dobře půjde, bude do konce toho roku v Budějovicích další workoutové hřiště. Hledá se vhodné místo.
- Objel jsem několik okolních obcí, abych znal starosti starostek a starostů. A taky abych dění za humny měl z první ruky.
- Navštívil mě příjemný manželský pár. Trápí je ulamující se a padající větve lip, které mohou někoho zranit. A druhý problém je hojná ploštice blánatka lipová. Ohledně ploštice moc nevím co s tím. Postříkat insekticidem a zahubit nepovažuji za chytré řešení.
- Začal jsem řešit velkou výzu, jak dostat třídění biodpadu na budějovická sídliště.
______________________________________________________________
Co dalšího se v Budějovicích v uplynulém týdnu odehrálo? Vybírám z několika novinových zpráv, které mě zaujaly.
______________________________________________________________
Jaderné teplo pro Budějovice.
Společnost ČEZ začala stavět 26kilometrový horkovod z Jaderné elektrárny Temelín do Českých Budějovic. Do dvou let bude teplem zásobovat především velká sídliště Vltavu, Máj, Šumavu nebo i Pražské předměstí. Temelínské teplo pokryje asi třetinu spotřeby Budějovic. Horkovod vyjde na 1,445 miliardy korun. „Položíme dvě potrubí o vnějším průměru asi osmdesát centimetrů. Povedou z větší části podél silnice mezi Týnem nad Vltavou a Českými Budějovicemi, od ní se vzdálí u rybníka Křivonoska. I když bude potrubí dlouhé, odborníci předpokládají minimální tepelné ztráty, do tří procent,“ řekl Michal Hrubý, generální ředitel společnosti Tenza, která teplovod staví.
Nové zastávky MHD na Dlouhé louce.
Psalo se: „Na Dlouhé louce staví zastávky MHD, aby měli lidé blíž do supermarketu“. Snad také proto, aby do centra jezdili spíše MHD než autem. Zastávky MHD, na které mnoho cestujících čekalo roky, se stanou skutečností. V Českých Budějovicích je začali stavět u silnice na Dlouhé louce. Někteří řidiči namítají, že se tím zkomplikuje provoz na důležitém tahu, ale poptávka po nich byla velká hlavně kvůli tomu, že se lidé pohodlněji dostanou do blízkého Kauflandu.“Když se o tom před pár lety začalo mluvit, těšila jsem se. Pak z toho sešlo, tak mám radost, že nakonec budou,“ sdělila seniorka Helena Nováková. Někteří mají naopak obavy, aby změna nevedla k tomu, že bude část obyvatel přebíhat přes jednu z nejrušnějších silnic, což by bylo velké riziko. Opodál je ale lávka, přes kterou se dá pohodlně přejít. Od zastávek to budou mít lidé také blíž do lesoparku Stromovka.
Stavební úpravy odlehčovací stoky u Bosche jsou dokončeny.
Konečně hotovo. Z dokončené investice za 6,5 milionu korun budou mít radost ti, kteří se pohybují v Kněžských Dvorech u parkoviště firmy Bosch v Českých Budějovicích. Kvůli špatnému stavu odlehčovací stoky se tady během silných dešťů šířil do okolí nesnesitelný zápach. Nyní skončily práce, které v budoucnu zabrání vylévání vody ven. Místní i zaměstnance společnosti už zápach obtěžovat nebude.
Tobogan, tobogan, tobogan.
Ještě chvíli vytrvat musí všichni, kdo se těšili na znovuotevření toboganu v budějovickém bazénu. Termín, kdy se tak stane, je totiž neznámý.“Naposledy jsem četla, že by to mělo být stoprocentně po jarních prázdninách, ale pořád nic,“ řekla Veronika Hamáčková z Českých Budějovic, jež sem chodí s dětmi. Podle náměstka primátora Petra Holického je důvodem odložení termínu otevření fakt, že město vylepšenou atrakci nepřevzalo. A to z důvodu přílišné rychlosti, kterou návštěvníci po toboganu při testování jezdili. „Tobogan převezmeme, až zhotovitel zajistí jeho bezpečný provoz,“ uvedl. „Technická jednání ukazují, že bude nutné změnit geometrii tubusu, tedy tobogan prakticky přestavět,“ dodal s tím, že zhotoviteli nabíhá penále. „To by jej mělo motivovat k co nejrychlejšímu postupu, přesto se nedá předpokládat, že to stihne dříve než za několik měsíců,“ dodal.
Divadelní Bouda jinak.
Jihočeské divadlo plánovalo dočasnou scénu. Nakonec bude vypadat jinak. Velkým projektem letošních oslav výročí sta let od založení Jihočeského divadla (JD) bude dočasná scéna Bouda, která má stát na zatravněné části Mariánského náměstí. Uskutečnění původního projektu, kdy měla budova fungovat už od května, se podle ředitele JD Lukáše Průdka zkomplikovalo. V rámci zákona o veřejných zakázkách by muselo divadlo Boudu vysoutěžit. „Protože by byla dočasná, dosud nevíme, jestli jako službu, dodávku nebo stavbu,“ vysvětluje ředitel. JD se dostalo s řešením původního plánu do skluzu. „Hledali jsme nové možnosti,“ říká ředitel. Nakonec divadelníci zvolili jinou technologickou variantu – „budovu“ s dřevěnými stěnami a plátěnou střechou. „Samozřejmě bude vytápěná, stavěli ji i ve sněhu,“ doplňuje Lukáš Průdek. Budovu si JD vypůjčí od Divadla bratří Formanů, které nemá vlastní budovu, ale využívá různé typy mobilních scén jako třeba divadelní loď. „Mají i podobnou boudu, jako jsme chtěli,“ vysvětluje ředitel. Jen o něco menší scénu o rozměrech 30 x 16 m s kapacitou pro 250 diváků si JD nakonec půjčí.
Motor se probil (až) do baráže. Velká gratulace!
______________________________________________________________
A na závěr další internetové pravidlo. Betteridgův zákon zpravodajských titulků.
Na každý titulek neobsahující slovo „nebo“ a končící otazníkem lze odpovědět: „Ne!“
S pozdravem
Ivo Moravec