Milí přátelé, posílám Vám zprávy z uplynulých týdnů.
VOLEBNÍ KOMISE PRO KOMUNÁLNÍ VOLBY
Už je možné se hlásit do volebních komisí pro komunální volby ve dnech 23. a 24. září 2022. Za práci v komisi je odměna. Člen dostane 1800 korun, zapisovatel a místopředseda komise 2100 korun, předseda okrskové volební komise 2200 korun. Zájemci se se mohou hlásit na telefonních číslech 386 805 020 nebo 386 805 024. První zasedání okrskových volebních komisí se uskuteční ve čtvrtek 1. září 2022 ve Sportovní hale. Kdo máte zájem, přihlaste se. Členem komise nemůže být ten, kdo kandiduje.
BUDĚJ(OVI)CKÉ TRÁVNÍKY
Už jsem si v Budějovicích zvykli, že se na některých místech objevují pásy nebo kruhové tvary kvetoucích trávníků. Vzrostlý trávník více ochlazuje okolní prostředí, zachytává prach a láká mnoho nejrůznějších živočichů. Změna sečení veřejných prostranství vychází ze spolupráce města, občanů a některých skupin. Výsledky vyhodnocují lidé ze Sdružení pro záchranu prostředí – Calla. Mezi místa, kde se systém sečení změnil, patří například okolí výstaviště, sídliště Máj a Vltava nebo Čtyři Dvory v místě U Kapličky. Letošní novinkou má být (a věřím, že bude) kvetoucí pás přes sídliště Máj. Propojí Branišovský les a bývalý tankodrom. Pás bude tvořen řadou méně sečených ploch, které jsou vybrané tak, aby nebyly navzájem příliš vzdálené a umožnily hmyzu přelétat.
Lidé z Cally provádějí monitoring kvetoucích trávníků. „Sledujeme vybrané hmyzí skupiny, především denní motýly, samotářské včely a býložravé brouky. Výsledky z prvních let ukazují, že méně intenzivní sečení trávníků se prakticky okamžitě projevuje na zvýšení počtu druhů i jedinců u všech sledovaných skupin,“ říká entomolog Jiří Řehounek, který má monitoring na starosti. „Kvetoucí trávníky plní ve městě mnoho důležitých funkcí. Brání nadměrnému vysoušení půdy v obdobích letního sucha, v létě zmírňují městské klima, zachycují prach nebo poskytují prostředí pro mnoho živočišných druhů. Změnou pohledu na městské trávníky tak vlastně v lokálním měřítku reagujeme na dvě globální výzvy – úbytek biologické rozmanitosti a klimatickou krizi,“ popisuje Lenka Štěrbová, která se v Ústavu výzkumu globální změny AV ČR věnuje lučním ekosystémům a pomáhá s výběrem lokalit i plány mozaikového sečení kvetoucích trávníků.
Nízký trávník nedrží vlhkost, po dešti rychle vysychá a vlivem nedostatku vláhy je téměř prostý života. Vzhledem k tomu, že na takových místech chybí kvetoucí rostliny, mizí hmyz, který se nemá čím živit a nenajde zde ani přirozené úkryty. Šetrné mozaikové sekání znamená zkracovat trávník po částech. To, že na části plochy zůstane vyšší porost, vůbec nevadí. Pomáhá to přirozené biologické rovnováze. Oceňuji Povodí Vltavy, které mozaikově seče okolí Vltavy a neposečené kruhy trávníků okolo řeky Vltavy zdobí město. Jen a jen trávníky sečené „na golf“ jsou pro krajinu města smrtící. Když se seče příliš a nakrátko, může tráva při vysokých teplotách upadnout do takzvané letní dormance. To znamená, že trávník zastaví veškerý růst a vývoj. Trávník není mrtvý, ale je ve stavu, který chrání důležité části rostliny, které jsou pod zemí. Díky tomu přežije, protože do kořenového systému soustředí veškerou dostupnou vodu na úkor ostatních částí rostlin. Je to vidět na první pohled. Trávník ztratí zelenou barvu a spíše připomíná strniště.
(Zdroj: 06.07.2022 budejckadrbna.cz; ekolist.cz/cz/publicistika/rozhovory/nesekat-travniky-je-nesmysl-rika-odbornice-marie-strakova)
BUDĚJ(OVI)CE V MOBILU
Byla spuštěna nová mobilní aplikace. Díky ní mohou mít lidé po ruce vždy aktuální informace o dění ve městě. Aplikace je uživatelsky přívětivá. Je volně ke stažení jak pro operační systém Android – play.google.com/store/apps/details?id=cz.budejce.app, tak pro iOS – apps.apple.com/us/app/1622360002.
Aplikace zatím nabízí aktuality z města, kalendář kulturních a sportovních akcí, možnost on-line objednání na přepážky, dopravní informace a uzavírky, záznamy na úřední desce, online městské kamery, aktuální obsazenost plovárny. Může sloužit i pro vytváření různých anket a díky pocitové mapě budou mít lidé možnost předat městu svůj názor na vybrané městské lokality.
Od 1. července je spuštěna časově omezená soutěž o drobné dárky. Cenu dostane každý třístý uživatel a každý pětitisící obdrží speciální výhru. Výherci nebude informovat nikdo jiný než samotná aplikace. Aplikace je živý organismus a bude se do budoucna průběžně rozvíjet a nabízet další funkce. Zvažuje se možnost zveřejňovat dopravní informace z právě budovaného systému Dopravně informačního a řídícího centra. Nabízí se rovněž propojení se systémem inteligentního parkování, kdy by uživatelé měli k dispozici informace o volných parkovacích místech v rámci (možná nejen) záchytných parkovišť.
DOPRAVA NA NÁMĚSTÍ
Cílem veškerých opatření je především zklidnění dopravy a zamezení průjezdu přes hlavní náměstí Přemysla Otakara II. Tomu se někdy říká největší okružní křižovatka ve městě, neboť po léta sloužilo jako zkratka pro průjezd z jedné strany centra na druhou. V organizaci dopravy je největší změnou vznik pěší zóny v ulici U Černé věže v úseku mezi Hroznovou a Kanovnickou ulicí. Tímto úsekem lze nově projet už jen v noci od 22:00 do 6:00 hodin, ráno a večer zůstane otevřena jen pro zásobování. Vjezd bez omezení mají cyklisté. Po úhlopříčce v protějším rohu náměstí je z Biskupské ulice nově jednosměrka, mezi Širokou ulicí a Zátkovým nábřežím lze nově projet jen směrem na náměstí, nikoliv už z centra ven.
Nastalé změny mají z centra vytlačit až 2000 aut denně. Součástí nového systému dopravy v centru je i zrušení placených návštěvnických stání na severní straně náměstí. K dalšímu omezení parkování na centrálním náměstí má dojít příští rok, což souvisí s předpokládaným dokončením parkovacího domu u sportovní haly. Auta mají zmizet z celé severní i západní strany. Rozšíří se pěší zóny a do ulic mají být instalovány výsuvné sloupky. Zbylá místa na náměstí budou sloužit především pro rezidenty a místní podnikatele. (Zdroj: 11.07.2022 zdopravy.cz)
STROM(K)Y NA NÁMĚSTÍ ZVLÁDNOU I ZIMU
Náměstí Přemysla Otakara II. už zdobí šestnáct nových stromů svitele latnatého. Jejich umístění zvedlo vlnu zájmu veřejnosti. Dotazy občanů na sociálních sítích se týkají většinou jejich umístění v květináčích a výběru druhu stromů. Po zkušenostech z předchozích let, kdy byly stromy v kontejnerech na náměstí, ale nijak neprosperovaly, jsme opatrní už i při konzultacích s odborníky. Proto jsme věnovali velkou pozornost výběru druhu, květináče i vlastnímu umístění. Museli jsme zohlednit vyjádření památkářů, architektů i život na náměstí během roku, kdy se tady koná řada akcí. Stromy jsou umístěny mimo historickou dlažbu a díky kontejnerům je umožněno jejich případné přemístění. Hledáme nejvhodnější místo, i pro zachování jedinečnosti a architektonické čistoty historického náměstí.
Stromy budou na náměstí celoročně. Stěny jejich květináčů jsou opatřeny tepelnou izolací proti přehřívání a promrzání. Kotvení je v kontejneru provedeno tak, aby se nevyvrátily až povyrostou, ani při větším větru. Dendrolog překontroloval jejich kotvení bezprostředně po výsadbě a pod průběžnou kontrolou budou v podstatě permanentně. Pod stromy jsou navíc vysazeny trvalky, které budou nejen zvyšovat atraktivitu květináčů, ale snižovat i odpar vody a vysychání půdy v květináči.
Usazení stromů do země by souviselo s časově a finančně mnohem náročnějšími stavebními úpravami. Pro zakořenění potřebují dostatečný prostor a přísun vody, přitom samozřejmě nesmí být narušena historická dlažba. Navíc je nutné zohlednit fakt, že v zimě je náměstí ošetřováno posypovou solí, což by stromům nesvědčilo. Věřím, že jednou na náměstí stromy v zemi budou.
Svitel latnatý, třeba na rozdíl od lípy, zvládá lépe extrémní klimatické podmínky. Pokud je teplota vzduchu v létě v Budějovicích kolem 25 stupňů, na náměstí je pec a teplota je 40 stupňů. Lípa potřebuje vlhké a živné půdy. Její jemné listy na takovýchto stanovištích zasychají. Naopak, vícekmeny, které jsou nyní na náměstí, se ve výsadbách objevují stále častěji, a to jak ve veřejných prostorech, tak i v soukromých zahradách. Dobře a zajímavě vypadají a navíc jsou schopny díky několikanásobně většímu počtu jemných větviček poskytnout stín dřív, než by tomu bylo u jednokmenného stromu. Spodní větve budou udržovány tak, aby bylo možné kolem nich bezpečně projít, střední a horní větve budou ponechány růstu, aby vytvořily hustou korunu a žádaný stín.
Svitel latnatý je dřevina původem z východní Asie. Jeho domovinou je Čína a Korea. Říká se mu také Pride of India neboli pýcha či chlouba Indie. Přál bych si, aby ten náš svitel byl Pride of Budweis. Možná, když je teď náměstí zase o něco krásnější, si lidé uvědomí, že přemíra aut na našem nejvýznamnějším veřejném prostranství opravdu není to pravé ořechové.
DALŠÍ KONTEJNERY NA TŘÍDĚNÝ ODPAD POD ZEM
Jde už o čtvrté místo s podzemními kontejnery na tříděný odpad ve městě. Nové nádoby na sklo, papír a plasty budou v Havlíčkově kolonii, přesně v ulici Karla Buriana u Malého jezu. Do konce prázdnin by mohlo být hotovo. Stát to bude 1,9 milionu korun včetně DPH. K menšímu omezení provozu dojde jen na přilehlé komunikaci. Umisťování kontejnerů pod zem je náš plán. Chceme hledat další vhodná místa. Jednak to vypadá lépe a také je pod zemí větší prostor pro tříděný odpad. Odpad se tudíž nemusí vyvážet tak často a jsou levnější provozní náklady. Ročně se z Českých Budějovic odveze více než 15 tisíc tun směsného komunálního odpadu. Tříděného odpadu se za rok ve městě nashromáždí více než 11 tisíc tun.
MISCELLANEA
BUDĚJ(OVI)CE JSOU V KURZU. Doručen byl na radnici dopis, jehož obsah je v několika větách uveden níže. Ve spolupráci s mediálními partnery, jako jsou Forbes USA, Condé Nast, Yahoo, GEO, National Geographic a také síť EDEN, nám oznámili, že České Budějovice byly vybrány mezi „Evropské nejlepší destinace 2023“ – nejlepší destinace pro život. Budějovice si to prý zasloužily díky kulturní a turistické nabídce, kvalitě života a udržitelnému rozvoji. Všech 20 vybraných destinací včetně Českých Budějovic bude povýšeno a oceněno mezi European Best Destinations 2023. Jako vybraná destinace mají České Budějovice zaručeno, že budou zveřejněny mezi nejlepšími destinacemi v Evropě v roce 2023.
RUDOLFOVSKÁ UŽ PLNĚ PRŮJEZDNÁ. I přesto, že měla trvat uzavírka až do konce prázdnin, je Rudolfovská třída již plně propustná. Za urychlení může práce o víkendech, dobrá spolupráce všech investorů a také to, že během prací se „neobjevily“ žádné komplikace. Nechť je to tak i u ostatních staveb. (Zdroj: 12.07.2022 budejckadrbna.cz)
OPRAVA SILNICE V ULICI BOŽENY NĚMCOVÉ. Oprava byla vysoutěžena za 6,579 milionu korun. Je to přibližně o šest procent méně, než byla předpokládaná cena. Silnice se bude rekonstruovat v úseku mezi ulicemi Jánská a Matice Školské. Pro řidiče to znamená omezení včetně uzavírek. Povrch vozovky se bude opravovat během letních prázdnin, od zahájení stavby (11. 7.) by mělo vše být hotovo do padesáti dnů. Plně bude uzavřený vždy jen ten úsek, který se bude právě opravovat. Pouze před koncem rekonstrukce, až se bude pokládat finální povrch, tak bude silnice uzavřena celá. Opravuje se jen povrch vozovky, stavba nebude zasahovat do sítí ani jiné infrastruktury. I když bude ulice částečně průjezdná, měli by si řidiči, kteří tudy jezdí, předem najít možnosti jiné cesty, aby se předešlo případným komplikacím.
SLUNEČNÍ ELEKTRÁRNA V TEPLÁRNĚ. Budějovická teplárna montuje na střechy provozních budov v Novohradské ulici 527 solárních panelů fotovoltaické elektrárny. Její instalovaný výkon bude 233 kilowatt-peaků (kWp), tedy roční výroba 220 megawatthodin elektřiny. V průměru jedna domácnost v České republice spotřebuje kolem 3 megawatthodin elektřiny ročně. Elektrárna by měla být zprovozněna do konce srpna. Energii z ní spotřebuje ve výrobních provozech a pokryje tak část své spotřeby. „Jde o náš první solární projekt, při němž efektivně využijeme plochy střech našich provozních budov. A stejně chceme postupovat i v budoucnu. Tedy žádné zabírání zemědělské půdy,“ řekl člen představenstva Martin Žahourek. Náklady jsou 6,4 milionu korun bez DPH, z toho je zhruba 2,6 milionu z evropské dotace. Další solární zdroje plánuje firma na střechách zařízení pro energetické využití odpadu (ZEVO), jež postaví ve Vrátě. Výroba elektřiny v teplárně podle výroční zprávy vzrostla loni o 41 procent na 106.178 megawatthodin (MWh). Hlavním palivem je stále hnědé uhlí s podílem 99 procent. Solární panely patří na střechy a brownfieldy, ne na pole a louky. (Zdroj: 26.06.2022 seznam.cz – ČTK)
BEZPEČNOST PŘEDEVŠÍM. Město se zapojilo do projektu Bezpečně na elektrokole a elektrokoloběžce. Jde o bezplatné kurzy bezpečné jízdy v areálu českobudějovického automotoklubu v ulici Karolíny Světlé, které organizuje Ústřední automotoklub České republiky za finanční pomoci Fondu zábrany škod. Některé kurzy už proběhly, ale do dalších se mohou zájemci ještě přihlásit. Přihlášení do vybraného kurzu je velmi jednoduché, stačí napsat na adresu e-kurzy@uamk.cz, do mailu uveďte celé jméno a telefon, určete vybraný termín kurzu, zda absolvujete kurz na svém kole (koloběžce) nebo na zapůjčeném. Pokud přihlašujete dítě, kdo bude jeho doprovodem. Účastníci kurzu si přinesou vlastní ochranou přilbu! (Je možné si přinést i další ochranné prvky – chrániče kolen, rukavice apod.) Začátek kurzu od 9.00 hodin, předpokládaná doba trvání kolem čtyř hodin. Všechny důležité informace jsou k nalezení zde: https://bit.ly/KurzyUAMK
POD ČAROU
K UKLÁDÁNÍ ENERGIE. Společnost Holtec International představila novou technologii dálkového vytápění využívající přebytečnou elektrickou energii ze sítě. Firma uvádí, že systém dálkového vytápění HI-HEAT by mohl uchovávat přebytečnou elektřinu vyrobenou z jaderných, solárních nebo větrných zdrojů energie. Systém se skládá ze dvou modulů nazvaných Preservator (konzervátor) a Steam Chest (parní truhla). Preservator uchovává uložené teplo, zatímco Steam Chest udržuje páru pro stabilizaci zásobovacího systému. Systém HI-HEAT neobsahuje žádné pohyblivé části ani „komponenty omezující životnost“. Proto „lze důvodně očekávat, že bude uspokojivě sloužit po mnoho a mnoho desetiletí“, uvedla společnost. „Pokud jsou systémy HI-HEAT vhodně doplňovány občasným přebytkem elektrické energie ze sítě, mohou být dimenzovány tak, aby dodávaly topnou páru nepřetržitě a po neomezenou dobu. Vzhledem k tomu, že počet systémů, které lze paralelně nasadit v libovolné lokalitě, není omezen, není omezeno ani množství páry, která je k dispozici pro dálkové vytápění nebo jakékoli jiné použití,“ uvedla společnost. „Myslíme si, že spalování plynu vytěženého z půdy za účelem znečišťování životního prostředí je skandální zneužívání přírodního zdroje, který se nejlépe využívá k výrobě cenných průmyslových materiálů, jako jsou chemikálie, plasty a podobně,“ uvedl generální a technologický ředitel společnosti Holtec, Kris Singh. (Zdroj: holtecinternational.com/2022/07/04/holtec-announces-a-new-district-heating-technology-to-end-reliance-on-gas;
oenergetice.cz/akumulace-energie/americky-holtec-predstavil-system-skladovani-energie-dalkove-vytapeni)
STAV ENERGETICKÉ NOUZE V MAĎARSKU. Maďarsko vyhlásilo stav energetické nouze, jehož součástí je zákaz vývozu zdrojů energie. Zrušilo také mnoho let platný cenový strop u energií pro domácnosti s nadprůměrnou spotřebou a plánuje zvýšit domácí těžbu zemního plynu. Soubor opatření, která začnou platit od srpna, má zemi připravit na nadcházející zimu. Podle agentury Reuters to uvedl šéf kanceláře maďarského premiéra Gergely Gulyás. Těžba zemního plynu by se podle plánů maďarské vlády měla zvýšit ze současných 1,5 na dvě miliardy metrů krychlových ročně. Vláda navíc uložila ministrovi zahraničí Péteru Szijjártovi, aby zajistil dodatečné dodávky plynu ze zahraničí. Zvýšit by se měla také domácí produkce uhlí. Zákaz vývozu zdrojů energie se týká i palivového dříví. Stávajícím jaderným blokům v Maďarsku by podle představ kabinetu Viktora Orbána měla být prodloužena životnost. Na jednání skupiny zemí C5 (Maďarsko, Česko, Rakousko, Slovensko a Slovinsko) ministr Szijjártó uvedl, že bude uspíšena stavba nové elektrárny Paks II. Stavební práce by podle něj mohly začít už v příštím roce. V Evropě panuje napětí kolem dodávek plynu z Ruska. Maďarsko podle ratingové agentury Fitch společně s Českou republikou a Slovenskem tvoří trojici zemí, které jsou v rámci střední a východní Evropy nejvíce ohroženy případným náhlým zastavením dodávek ruského plynu do Evropské unie v souvislosti s válkou na Ukrajině. Rusko se na dodávkách plynu do Maďarska podílí zhruba z 85 procent, na dodávkách ropy z 65 procent. Maďarsko navíc pokrývá dovozem z Ruska také část své spotřeby elektřiny. (Zdroj: oenergetice.cz/zahranicni/madarsko-vyhlasilo-stav-energeticke-nouze-a-zakazalo-vyvoz-zdroju-energie)
S pozdravem a přáním pevného zdraví