Milí přátelé, posílám Vám zprávy z uplynulého týdne.
MILADA HORÁKOVÁ
Československá politička Milada Horáková byla jako jediná žena po únoru 1948 popravena/zavražděna z politických důvodů. Proces s Miladou Horákovou a dalšími zatčenými doprovázela mohutná propagandistická kampaň, jež neměla do té doby v českých moderních dějinách obdoby. Statisíce československých občanů od dělníků po vysokoškolské profesory podepisovaly rezoluce, které požadovaly přísné potrestání obžalovaných, a to především Milady Horákové. Jak prokazují archivní dokumenty, kampaň byla organizována ústředním výborem KSČ a bohužel se nevyhnula ani dětem.
Milada Horáková spolu s dalšími třemi obžalovanými byla nakonec odsouzena 8. června 1950 k trestu smrti.
V jeho vykonání nezabránila vládnoucím představitelům komunistického režimu ani intervence takových osobností, jakou byl Albert Einstein. Trest byl vykonán v ranních hodinách 27. června na dvoře pankrácké věznice. Tělo Milady Horákové bylo tajně zpopelněno ve strašnickém krematoriu, rodina nesměla být na pohřbu přítomna a urna jí nebyla vydána. Bohuslavu Horákovi se podařilo se štěstím uniknout zatčení a uprchnout za hranice – o popravě své ženy se dozvěděl z rádia v uprchlickém táboře Valka poblíž Norimberku. Do amerického exilu jej v roce 1968 následovala i dcera Jana. Čím více známe svou minulost, tím lépe jsme připraveni na budoucnost.
(Zdroj: www.pametnaroda.cz/cs/magazin/stalo-se/tento-boj-jsem-prohrala-poprava-milady-horakove-jana-buchala-oldricha-pecla-zavise)
KOMUNITNÍ NEBO TAKÉ SOUSEDSKÁ ENERGETIKA – VELKÉ TÉMA PRO OBCE A MĚSTA
Jedním z dlouhodobých řešení energetické krize a cestou k nezávislosti Česka na ruském plynu může být lokální výroba tepla a elektřiny v obecních či bytových družstvech, tedy komunitní energetika. Obce nebo jednotlivé bytové domy už dnes mohou dát fotovoltaiku na střechy. Vyrobenou elektrickou energii už bohužel nemohou využít pro jiné obecní budovy nebo jednotlivé byty. Přebytky musí prodat do sítě. A právě toto by měl princip komunitní energetiky odstranit.
Studie od nezávislé expertní organizace EGÚ Brno ukazuje, že součástí řešení odklonu Česka i Evropy od dovozu ruských fosilních paliv by měl být i masivní rozvoj dosud opomíjené komunitní energetiky. Potenciál instalované kapacity komunitně spravovaných fotovoltaických elektráren činí podle zveřejněné studie přes 4 GW neboli čtyři temelínské reaktory, což je pro srovnání téměř dvakrát více, než všechny dosavadní fotovoltaické zdroje v ČR. V případě větru by při plném zapojení obcí mohl stávající výkon vzrůst až desetkrát. Jen z těchto dvou technologií by tak komunitní energetika mohla pokrýt osminu celkové současné spotřeby elektřiny v Česku.
Například v Praze vzniká Pražské společenství obnovitelné energie, organizace má za cíl podporovat a rozvíjet komunitní energetiku na území hlavního města. V Praze se budou postupně budovat především fotovoltaické elektrárny, jimi vyráběná energie bude přednostně využívána při krytí energetických potřeb městských budov i pražských domácností.
(Zdroj: moderniobec.cz/komunitni-energetika-predstavuje-nadeji-analyza-egu-brno-to-potvrdila;
frankbold.org/zpravodaj/kategorie/aktualne/studie-ukazuje-potencial-komunitni-energetiky-cesku-pomuze-k-energeticke-nezavislosti)
E-KOLOBĚŽKY
E-koloběžky nemohou za to, že někteří lidé nejsou schopní dodržovat pravidla. Jezdí na koloběžkách ve dvou, po chodníku, v podroušeném stavu. Městská policie musí být nesmlouvavá a taková a podobná provinění bez pardonu postihovat. Podle Davida Štýfala, tiskového mluvčího Městské policie České Budějovice, už od začátku roku do dubna vykonali strážníci dva tisíce kontrol cyklistů. „Teď už to bude přes tři tisíce určitě,“ dodal David Štýfal s tím, že problému se už nyní městská policie věnuje maximálně.
Strážníci při těchto kontrolách věnují pozornost nejen cyklistům, ale i jezdcům na koloběžkách všech druhů, sdílených i soukromých. Předpisy totiž porušují i jezdci, kteří využívají své soukromé koloběžky. „Nemají přilby, jezdí po chodníku,“ vyjmenovává David Štýfal hlavní prohřešky a přitom dodává, že mnozí jezdci si ani neuvědomují, jaké mají na koloběžce povinnosti. „Spousta lidí ani neví, že nejsou chodcem, ale cyklistou,“ upozorňuje David Štýfal. Neznalost zákona ovšem neomlouvá. Podobných nehod, jako jsou ty, k nimž nyní policisté hledají svědky, ale může v příštích týdnech přibývat. „Všeobecně, s pěkným počasím, lidé vyrazí ven,“ říká David Štýfal.
Společnosti provozující sdílené elektrokoloběžky v Budějovicích připravují na hříšníky novinky. Díky nim bude možné rozpoznat a okamžitě zamezit zakázanou jízdu ve dvou nebo rozlišit i opilého jezdce.
(Zdroj: 23.06.2022 ceskobudejovicky.denik.cz – Edwin Otta)
NOBELISTA V BUDĚJ(OVI)CÍCH
Do Českých Budějovic v neděli přijel na třídenní návštěvu laureát Nobelovy ceny za chemii Jean-Marie Lehn. V plánu má setkání s doktorandy Jihočeské univerzity, kde povede přednášku s názvem „Od hmoty k životu: Chemie? Chemie!“, i návštěvu radnice. Francouzský vědec získal nejprestižnější cenu v roce 1987 a je považovaný za „stvořitele“ supramolekulární chemie. (Zdroj: www.ceskatelevize.cz/porady/10441294653-hyde-park-civilizace/218411058091215/)
CAMBRIDGE – SPLNĚNÝ SEN
Nadace města České Budějovice pro podporu vzdělávání a vědy za svého působení už finančně pomohla mnoha desítkám studentů. Jedna stipendistka je ale zcela výjimečná. Nadějná vědkyně Tereza Maxerová byla přijata ke studiu na prestižní Cambridge ve Velké Británii. Zahájení studia biologie na této škole však předcházely stříbrné a bronzové úspěchy v přírodovědných olympiádách v Japonsku, dvakrát v Portugalsku a stáže v Biologickém centru AV ČR.
„V přijímacím řízení projde jen hrstka uchazečů. Studijní obor Natural Sciences je velmi široký a kromě biologie je potřebné se orientovat i v ostatních přírodních vědách,“ říká Tereza. Uhradila si kurzy angličtiny a do Velké Británie přicestuje se znalostí stupně C2 a mezinárodní zkouškou AP Biology. Nadace v minulosti umožnila studia na fakultách Jihočeské univerzity, na pařížské Sorbonně, na lyceu ve francouzském Avignonu, Dijonu a Lorientu. Nyní nadační podpora v premiéře míří na prestižní univerzitu do Cambridge.
SPORTOVNÍ HALA
Již brzy budou zahájeny práce na opravě střech Sportovní haly. Stavební práce omezí využití haly zejména během léta.
Volejbalisté budou potřebovat halu omezeně využívat už v srpnu. Předpoklad, aby se vše stihlo podle plánu, je co nejméně komplikací, nejlépe žádné. Po opravě střech se bude investovat do nového ozvučení. Už bylo schváleno vypsání výběrového řízení na dodavatele ozvučení. Předpokládaný finanční objem je 1,4 milionu korun. K instalaci dojde, až bude hotová střecha.
MISCELLANEA
MAKER FAIRE V BUDĚJOVICÍCH PODRUHÉ / makerfaire.cz. Na Sokolském ostrově proběhl druhý ročník – setkání nadšených a zvídavých lidí. Festival pro nadšence a odborníky. Chytrá zábava pro celé rodiny kombinující v sobě moderní technologie, tradiční řemesla, vědu a design. Téměř vše si bylo možné ozkoušet na vlastní kůži a mnohé si také vyrobit. Poděkování všem, kteří se na akci podíleli.
BUDVAR A SAMSON. Zajímavý názor se nedávno objevil na info.cz. KOMENTÁŘ MARKA KERLESE k opětovnému nápadu prodat BUDVAR. Českobudějovický Pivovar Samson, patřící nadnárodní skupině AB-INBEV, předloni při stomilionových tržbách prodělal takřka 70 milionů. Už tento samotný fakt považují někteří odborníci za těžko uvěřitelný. Přitom pivovar prodělává desítky milionů ročně dlouhodobě. Celá věc možná souvisí s plány na privatizaci Budějovického Budvaru. Zatímco se někteří politici přou o to, zda je vysoce ziskový národní podnik Budějovický Budvar pro stát přínosem a neměl by být raději prodán (naposledy se pro prodej vyslovila předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová), výsledky Samsonu by měly politiky minimálně nabádat k opatrnosti, nebo alespoň k úvahám nad smyslem privatizace pivovaru. (Zdroj: 18.06.2022 info.cz – Marek Kerles)
JIHOČESKÁ UNIVERZITA BODUJE. Jihočeská univerzita se poprvé umístila v globálním žebříčku nejlepších univerzit světa. A to hned na sdíleném 701. – 750. místě. Žebříček QS World University Rankings, který sestavuje výzkumná společnost Quacquarelli Symonds Limited (QS), patří společně s tzv. Šanghajským žebříčkem a rankingem společnosti Times Higher Education (THE) mezi nejprestižnější a nejdůvěryhodnější mezinárodní hodnocení, které kvality vysokých škol poměřují. To, že je Jihočeská univerzita nejen moderní vzdělávací institucí, ale také významným centrem vědy a výzkumu na jihu Čech dokazuje i další hodnocení, a to podle Metodiky 17+. Podle ní jako jediná univerzita založená po roce 1989 získala Jihočeská univerzita v rámci mezinárodního hodnocení vědy a výzkumu nejvyšší možnou známku A, tedy vynikající. Toto nejvyšší možné hodnocení v rámci multioborových vysokých škol získaly jen další 3 univerzity, které ale patří mezi tradiční „kamenné“. (Zdroj: www.jcu.cz/cz/univerzita/aktualne/jihoceska-univerzita-je-poprve-mezi-750-nejlepsimi-univerzitami-sveta)
EVROPSKÝ GRANT PRO BIOLOGICKÉ CENTRUM AKADEMIE VĚD AV ČR. Prestižní evropský grant – ERC Consolidator získala molekulární bioložka Alena Zíková z Parazitologického ústavu Biologického centra AV ČR. Evropská rada pro výzkum (ERC) na začátku června navrhla její vědecký projekt k pětiletému financování ve výši 2 milionů Eur. Alena Zíková bude studovat mechanismy, které umožňují komunikaci uvnitř buňky. Vzhledem k tomu, že se jedná o základní buněčný proces, budou mít nové poznatky přesah do mnoha odvětví biologie, včetně lidské medicíny. Můžou například pomoct rozkrýt podstatu zhoubných procesů, jako jsou neurodegenerativní nemoci či rakovina. ERC granty patří k nejprestižnějším v Evropě, na Biologickém centru AV ČR je v uplynulých letech získali další dva vědci a jedna vědkyně. O výzkumný grant ERC Consolidator, jehož cílem je řešit velké vědecké otázky, v tomto roce usilovalo celkem 2 652 vědců působících v 42 zemích napříč celou Evropou. Z celkového počtu 313 úspěšných žadatelů jich nejvíce uspělo v Německu, Itálii, Francii, Velké Británii a Španělsku. V České republice získali v tomto roce ERC Consolidator pouze dva vědci. Vedle Aleny Zíkové ještě Pavel Plevka z výzkumného centra CEITEC Masarykovy univerzity v Brně. (Zdroj: www.bc.cas.cz/novinky/detail/6502-jak-se-rozhoduje-bunka-odpovedi-bude-hledat-ceska-vedkyne-diky-stedremu-evropskemu-grantu)
POD ČAROU
ČEZ JAKO BUDVAR – TAKY NÁRODNÍ PODNIK? Středeční (22. 6.) televizní projev premiéra Petra Fialy, ve kterém řekl, že stát chce mít v blízké budoucnosti pod kontrolu celou síť tuzemských klíčových elektráren, tedy vlastní výrobu elektřiny, potvrdil podle oslovených odborníků spekulace o možném rozdělení energetické společnosti ČEZ na soukromou a státní část. Stát by získáním elektráren mohl ovlivňovat ceny elektřiny. O odkup jiných elektráren než elektráren ČEZ ale státu podle uvedených expertů zřejmě nepůjde. Majoritním akcionářem ČEZ je stát, který drží přes ministerstvo financí zhruba 70 procent akcií, zbytek drží minoritní akcionáři. Fiala již v květnu v rozhovoru pro Hospodářské noviny uvedl, že vláda uvažuje o restrukturalizaci polostátní společnosti ČEZ, přičemž jednou z možností je rozdělení firmy. Ještě to ale vyžaduje důkladnější analýzy, dodal tehdy. „Že by stát usiloval o odkoupení i jiných elektráren, mimo ČEZ, se nezdá. Stávající vlastníci nemusejí být ochotni elektrárny prodat, přičemž možnost znárodnění je mimo jakoukoli debatu. Je pravda, že premiérova věta‚ aby stát získal v blízké budoucnosti pod kontrolu celou síť tuzemských klíčových elektráren, může znít na první poslech hrozivě, neboť se v ní hovoří o celé síti, ale zmínka o klíčových elektrárnách naznačuje, že za klíčové elektrárny považuje ty v ČEZ,“ řekl ČTK analytik společnosti Natland Petr Bartoň. Stát chce podle Bartoně přímo ovlivňovat cenu, za kterou jeho majoritně vlastněná společnost prodává elektřinu, kterou vyrobí. „Kdyby byl ČEZ státní podnik, jako například BUDVAR, mohl by to udělat přímým nařízením akcionáře,“ uvedl Bartoň. Možností podle něj existuje řada. Stát se například může snažit o odkoupení podílu minoritních akcionářů, aby se stal stoprocentním majitelem. „Státu může také jít o to, aby dostal svoje většinově vlastněné elektrárny mimo stávající obchodní společnost, aby jim mohl nařizovat cenovou politiku podle své vůle, bez ohledu na zisk,“ uvedl Bartoň. (Zdroj: oenergetice.cz/energetika-v-cr/projev-premiera-potvrdil-spekulace-o-rozdeleni-cez-uvedli-osloveni-odbornici)
LETITÁ KAUZA DIAG HUMAN POKRAČUJE. Zatím ještě není jisté, zda bude Česko miliardy platit. Česká republika už podala k vrchnímu soudu v Londýně podnět ke zrušení soudního nálezu, podle něhož má stát zaplatit 15,5 miliardy korun společnosti Diag Human kvůli údajnému pochybení ministerstva zdravotnictví při zadávání zakázek na zpracovatele krevní plazmy. V pořadu 20 minut Radiožurnálu to řekl advokát Jan Kalvoda, který firmu Diag Human zastupuje. „Ano, je potvrzeno, že ČR podala podnět ke zrušení nálezu,“ uvedl Kalvoda. Dodal, že odůvodnění zatím nestihl přečíst, takže důvody státu nezná. Zmínil, že to může být námitka proti tribunálu, poukázání na procesní pochybení, nebo na rozpor s veřejným pořádkem. Kalvoda řekl, že podle statistik projednávání případů u londýnského vrchního soudu trvá do vydání rozsudku šest až devět měsíců. (Zdroj: www.ceskenoviny.cz/zpravy/advokat-kalvoda-v-kauze-diag-human-uz-cr-podala-podnet-ke-zruseni-nalezu/2222596)
Přeji Vám klidné, slunečné i přiměřeně deštivé léto. Další zprávy pošlu v polovině července.
S pozdravem a přáním pevného zdraví