
Milí přátelé, posílám Vám zprávy z uplynulého týdne.
ČESTNÉ OBČANSTVÍ
Stále se ještě vzpamatovávám z debaty vedené na pondělním (9. 5.) jednání zastupitelstva města při projednávání odnětí čestného občanství paní Těreškovové. Opět potvrzena platnost známého: „Střetli jsme se s nepřítelem a byli to naši / We have met the enemy and they are ours.“ Bude to dřina porazit lež. Pokud se nechceme stát rejdištěm dezinformátorů a dezinformací, nic jiného nám nezbývá. A pamatovat musíme na to, že jen samotný rozum na emoce nestačí.
ZÁLOHOVÁNÍ PET LAHVÍ
V červnu 2007 jsem napsal: „Řekl nám pan ministr všechno? Pan ministr Bursík ve svém příspěvku horuje pro zavedení zálohového systému na PET lahve v České republice. Uvádí příklady dobré praxe ze zahraničí a zdůrazňuje klady tohoto systému. Už se však nezamýšlí nad tím, jaký bude mít jím propagovaný systém dopad na odpadové hospodářství municipalit a jejich rozpočty. Na odpadové hospodářství obce většinou doplácejí. Peníze putující do obecních rozpočtů ze systému Eko-kom a za prodej PET obalů umožňují, aby obce mohly systém provozovat. Jestliže budou PET lahve podléhat zálohovému systému, nebude již o ten zbytek v kontejnerech na tříděný odpad tak velký nebo vůbec žádný zájem. Jaký pak bude zájem obcí dále třídit? A budou na to ještě mít dostatek financí? V České republice se za poslední léta investovaly nemalé prostředky do odpadového hospodářství a byl nastaven určitý systém, který po prodělání dětských chorob funguje a je i efektivní. Co s tím provede zálohování PET lahví? Nad tím by bylo dobré se také zamyslet a náklady vyčíslit. Určitě nás to bude něco stát. A efekt je nejistý.“
Můj názor se od té doby nezměnil. Náš systém sběru odpadů je funkční. V Česku pracujeme na systému třídění více než 25 let. Vrací se 8 PET lahví z 10 uvedených na trh. Cíl Evropské unie je do roku 2029 sebrat 9 lahví z 10. Máme 7 let na to, abychom přidali jednu lahev. Toho lze dosáhnout rozvíjením stávajícího systému třídění. Belgičanům se to díky nastavenému systému tříděného sběru podařilo.
MISCELLANEA
MAJÁLES BUDE. Studentský festival majáles se do českobudějovických ulic vrátí již po devatenácté. Letošní termín má od 22. do 27. května. Tradiční úspěšná akce v minulých letech dokázala přilákat až patnáct tisíc návštěvníků. Letos o vodě, řece a kandidatuře na hlavní město evropské kultury v roce 2028.
CITY NATURE CHALLENGE 2022: ČESKÉ BUDĚJOVICE. Zúčastnilo se 447 měst z celého světa. Více než 67 000 pozorovatelů zaznamenalo 50 176 druhů rostlin a živočichů. Letošním vítězem je hlavní město Bolivie La Paz. Budějovice skončily na 170. místě. Jsme lepší než Honolulu. V rámci Česka jsme na třetím místě. Zvítězila Praha a díky více než 12 000 pozorování se celkově umístila na 34. místě. (Zdroj: www.inaturalist.org/projects/city-nature-challenge-2022-ceske-budejovice?tab=stats; cb.citynaturechallenge.cz/vysledky-city-nature-challenge-v-cr)
VÝSTAVA V DOMĚ UMĚNÍ. Díla jednoho z nejvýznamnějších představitelů současného světového sochařství Thomase Schütteho jsou vystavována v Domě umění. Thomas Schütte má za sebou nespočet výstav v předních světových galeriích. Českobudějovická expozice je komorním, ale i reprezentativním pohledem do Schütteho tvorby. Výstava potrvá do 5. června.
TEPLÁRNA PODROBENA VEŘEJNÉMU PRŮZKUMU. Po třech letech se Teplárna České Budějovice opět stane předmětem veřejného průzkumu. Obyvatelé Českých Budějovic mohou hodnotit služby městské energetické společnosti. Průzkum probíhá od 10. do 22. května prostřednictvím online dotazování na reprezentativním vzorku obyvatel Českých Budějovic. Výsledky budeme znát koncem června. Historicky první průzkum veřejného mínění ukázal, že lidé teplárnu vnímají jako tradiční a fungující podnik ve vlastnictví města. Nejvíce byli spokojeni samotní zákazníci, podle věku pak lidé nad 50 let. Ti oceňovali hlavně spolehlivost dodávek a nonstop servisní dispečink. Téměř polovina ze 314 dotázaných uvedla, že je na centrální vytápění a ohřev užitkové vody napojena. Čtyři pětiny si pak firmu vybavily jako dodavatele tepla ve městě. Průzkum tehdy upozornil i na rezervy. Například na 70 procent respondentů odpovědělo, že se zajímají o ekologické aktivity, ale jen malé procento z nich dokázalo pojmenovat konkrétní ekologizační počiny městské teplárny. Nutno připomenout, že teplárna je rovněž městskou elektrárnou a významnou součástí městské krizové infrastruktury. Pokud by distributor dovolil, mohla by se teplárna stát dodavatelem elektrické energie pro případ blackoutu – rozsáhlý výpadek dodávek elektrické energie na velkém území po dobu desítek hodin až dnů. (Zdroj: www.teplarna-cb.cz/mestska-teplarna-se-po-trech-letech-opet-pta-verejnosti-jak-ji-vidi)
DOPRAVNÍ OMEZENÍ NA KŘIŽOVATCE ULIC MILADY HORÁKOVÉ A BRANIŠOVSKÁ. Od pondělí 16. května jezdí MHD (linka 7) po náhradní trase > mapy.c-budejovice.cz/amg/dopravni-uzavirky. Místo ulicí Milady Horákové bude trasa vedena Opletalovu ulicí. Důvodem je zahájení prací na křižovatce ulic Milady Horákové a Branišovské, kde se připravuje kruhový objezd. Branišovská jako jeden z příjezdů do Budějovic by měla být průjezdná. Přesný termín dokončení zatím znám není. Po dokončení kruhového objezdu se začne stavět silnice, která z Máje povede na Švábův Hrádek do ulice Na Sádkách.
ÚSPĚŠNÉ BUDĚJOVICKÉ JUDISTKY. V sobotu 30. dubna dosáhly parádního úspěchu na Mistrovství ČR juniorek v Hranicích závodnice Sportovního klubu JUDO České Budějovice. Lucka a Bára Musilovy získaly na domácím šampionátu ve své váhové kategorii zlaté medaile. Dosaženými výsledky obsadily 3. místo v hodnocení všech zúčastněných klubů z celé ČR. Gratulace k titulu a poděkování za skvělou reprezentaci Buděj(ovi)c.
POD ČAROU
Z ENERGETIKY. Odklon od plynu je další uzavírající se kapitolou vytápění českých domácností. Začátkem devadesátých let stát nejprve dotoval nakupování a instalaci přímotopů jako ekologického způsobu vytápění. Brzy se však domácnostem začalo topení elektřinou pořádně prodražovat. Následovala plošná plynofikace, kterou stát dotoval miliardami korun. Teď od podpory plynového vytápění ustupuje a takzvané kotlíkové dotace přesměroval na podporu tepelných čerpadel. Na druhou stranu experti připomínají, že přechod na ekologičtější vytápění včetně toho plynového pomohl výrazně vyčistit ovzduší v Česku. Například Státní zdravotní ústav v Teplicích před lety ve své studii konstatoval, že jen v severozápadních Čechách čistší vzduch zachránil v letech 1995 až 2004 několik tisíc lidských životů. (Zdroj: 09.05.2022 HROT – Pavel Baroch, Energetika)
PLYN Z NORSKA. Norsko připravuje navýšení exportu plynu do Evropy ještě v roce 2022. Státní ropná společnost Equinor plánuje urychlení dostavby plynovodu do Polska, který má být dokončen ještě letos. V roce 2021 norský plyn pokrýval jednu čtvrtinu poptávky v Evropě a Spojeném království. Norsko dodává plyn především do přijímacích terminálů v Británii, Německu, Francii a Belgii. Equinor odkládá některé plánované opravy a společně s provozovatelem plynovodů Gassco pracuje na plánu dodat do Evropy více plynu. (Zdroj: www.reuters.com/business/energy/norway-gas-export-set-rise-by-8-this-year-energy-minister-says-2022-05-09)
S pozdravem a přáním pevného zdraví