Milí přátelé, posílám Vám zprávy z uplynulého týdne.
V pondělí 21. 2. jedná rada města. Na programu je: finanční podpora Hasičskému záchrannému sboru Jihočeského kraje v roce 2022; informace o pokrocích při přípravě kandidatury na Evropské hlavní město kultury 2028;
zahájení předběžné tržní konzultace k Rekonstrukci KD Slavie; vypsání veřejné zakázky na opravu střech sportovní haly v otevřeném řízení; vypsání veřejné zakázky na opravu mostu v Nádražní ulici (most přes Dobrovodský potok u garáží v ulici J. Plachty); schválení vypsání veřejné zakázky na dodávku vybavení pro nové odborné učebny Základní školy Pohůrecká v Suchém Vrbném; projednání prodloužení nájemních smluv lidem zařazeným v projektu Housing first.
ČERNÝ BARON VÁCLAV ŠULISTA
S Radkem Gálisem (autorem knihy Černí baroni od Černé věže) jsme se zastavili za panem doktorem Šulistou na kus řeči. Nebyla to řeč jen taková obyčejná, ale dějiny 20. století jaké by se měly vyučovat ve škole. Popřáli jsme panu doktorovi k 29. narozeninám (tak svůj věk vidí sám Černý baron). Roku 2010 byla díky úsilí Václava Šulisty na budově Krajského vojenského velitelství v Žižkově ulici umístěna pamětní deska připomínající vojáky sloužící u PTP (http://www.politictivezni.cz/pomocne-technicke-prapory.html). Na desku nechal Václav napsat velkými písmeny i varování pro příští generace: „ZAPOMÍNAT JE NEBEZPEČNÉ!“ Poselství Václava Šulisty: „Nikomu nic zlého nepřeji a nikomu nic nezávidím, všechno jsem odpustil. Ale zapomenout na zločinnou minulost komunistického režimu je obrovským nebezpečím, před kterým na sklonku svého života varuji.“ (Zdroj: www.pametnaroda.cz/cs/sulista-vaclav-20200609-0)
(DOM)OBRANA STROMŮ PODLE VĚDCŮ Z BUDĚJ(OVI)C
Stromy v lese začnou vydávat vůně, když je napadnou housenky a jiní býložravci. Tento chemický alarm používají k přilákání dravého hmyzu a ptáků, aby se zbavily svých škůdců. Dosud to prokazovaly pouze laboratorní nebo zahradní experimenty. Teď poprvé jev potvrdil česko-německý tým vědců pod vedením Martina Volfa z Biologického centra Akademie věd ČR v přirozeném prostředí – ve 40 metrů vysokých korunách stromů lužního lesa v německém Lipsku. Chemické volání stromů o pomoc je tak účinné, že významně určuje složení hmyzího společenstva v korunovém patře lesa. Tyto znalosti by mohly v budoucnu posloužit při přirozené ochraně proti škůdcům v zemědělství a lesnictví.
Objev vědci publikovali v aktuálním čísle časopisu Ecology Letters. (Zdroj: www.bc.cas.cz/novinky/detail/6342-napadene-stromy-si-volaji-na-pomoc-ptaky-a-dravy-hmyz-potvrdili-vedci-poprve-v-korunovem-patre-lesa;
www.youtube.com/watch?v=dNT_s3Q52Ic&t=7s)
ENERGETICKÉ ÚSPORY
Proběhlo první jednání o předběžných nabídkách jednacího řízení s uveřejněním veřejné zakázky „Poskytování energetických služeb se zaručeným výsledkem (takzvané EPC – www.mpo-efekt.cz/cz/odborne-vzdelavani/energeticke-sluzby-EPC) pro vybrané objekty statutárního města České Budějovice“. Týká se budov příspěvkových organizací CSS Staroměstská, DPS Hvízdal, MŠ J. Opletala, MŠ Čéčova, ZŠ a ZUŠ Bezdrevská, ZŠ a MŠ E. Destinové, ZŠ a MŠ Kubatova (areál ZŠ), ZŠ Máj I, ZŠ Máj II a ZŠ O. Nedbala. Předpokládá se zateplení, výměna oken, instalace vzduchotechniky s nuceným větráním a rekuperací tepla (rekuperace tepla = zpětné získávání tepla),
pořízení fotovoltaických elektráren na střechy, modernizace osvětlení (LED svítidla), instalace IRC neboli regulace teploty po místnostech (ta je vhodná zejména tam, kde dochází k různému časovému využívání jednotlivých místností, tedy zejména škol, různých místností pro semináře, zasedacích místností… K úspoře tepla dochází snížením teploty v místnosti a tím menším tepelným ztrátám, úspory jsou úměrné poklesu teploty v místnosti, neboť při průměrném snížení teploty vytápění o 1 °C v celém topném období dochází k přibližnému snížení spotřeby tepla na vytápění o 6%) a další technologická opatření. S výše uvedeným jde ruku v ruce i energetický management (důsledné dodržování vnitřní teploty, teplotních útlumů vytápění a časových útlumů výroby a oběhu teplé vody).
UZAVÍRKA PLAVSKÉ
Po technologické přestávce budou dokončeny zbývající stavební práce v ulicích Plavská a L. M. Pařízka. Přesně jde o úsek od křižovatky s Lidickou třídou po křižovatku ulic Plavská a Jaselská. Dojde zde k úpravám křižovatky L. M. Pařízka x Roudenská, obnově chodníků, parkoviště, světelného signalizačního zařízení, veřejného osvětlení a k posílení rozvodů optických kabelů. Počítá se i s rekonstrukcí vodovodních a kanalizačních řadů včetně přípojek a dokončeny budou i sadové úpravy. Jedná se o společnou investici města a kraje. Kompletně by měla být frekventovaná silnice dokončena koncem května. Stavbou nebudou omezeny žádné rodinné domy. Přístup ke garážím bude po provizorní komunikaci a pěší se musejí vydat po trase kolem Malše osazené značkami. Dopravně inženýrské opatření (včetně ulice Buděšínského) je zveřejněné na webu města (www.c-budejovice.cz/plavskou-ceka-posledni-etapa-rekonstrukce; mapy.c-budejovice.cz/amg/dopravni-uzavirky). Dle sdělení stavbyvedoucího by měli místní obyvatelé o omezeních souvisejících se stavbou již z dřívějška vědět a se situací být seznámeni. K uzavírce Plavské byla natočena i reportáž do zpravodajství JTV.
MISCELLANEA
Od roku 2017 narostla v jižních Čechách intenzita dopravy o 10,2%. Nejvytíženějším úsekem v kraji je českobudějovická ulice Na Dlouhé louce, kterou při loňském sčítání projelo za 24 hodin téměř 38 tisíc aut. Mezi další zatížená místa v Jihočeském kraji patří Strakonická ulice s 35 784 vozidly za den. Na třetím místě je úsek ulice Nádražní s více než 30 000 automobily. Po komunikaci Na Dlouhé louce projelo při 24hodinovém sčítání 88% osobních aut a dodávek, 11% tvořila nákladní auta a necelé 1% motocykly (13.02.2022 seznam.cz – ČTK).
Rudolfovská ulice bude částečně uzavřena od 1. března do 31. května 2022. Důvodem je oprava vodovodu. Úplné omezení průjezdu bude ve směru od Buděj(ovi)c na Rudolfov. Do města bude umožněn průjezd všem vozidlům zúženým jízdním pruhem. Zastávka MHD Rozcestí Hlinsko ve směru na Rudolfov bude přesunuta před SOŠ veterinární, mechanizační a zemědělskou.
Společnost Wienerberger daruje na výstavbu Nového domova pro osoby se zdravotním postižením Centrum Bazalka, o.p.s. stavební materiál v hodnotě skoro 3 000 000 Kč. Hlavním důvodem pro stavbu nového Domova pro osoby se zdravotním postižením je nedostatečná kapacita pobytových sociálních služeb. Nový domov bude určen pro dospělé klienty z Centra BAZALKA s autismem a přidruženou mentální retardací a pro dospělé klienty s kombinovaným postižením – tělesným, mentálním a smyslovým (13.02.2022 tzb-info.cz).
V Jihočeském kraji se loni začalo stavět 2 877 bytů, téměř o 400 víc než v předchozím roce. Meziročně skoro trojnásobně přibylo bytů, které se začaly budovat v nových bytových domech, hlavně na Českobudějovicku a Českokrumlovsku. Stavbaři v jižních Čechách loni dokončili 1 734 bytů, o 65 víc než předloni. Na celorepublikovém počtu rozestavěných bytů se Jihočeský kraj podílel necelými sedmi procenty. Téměř polovina bytů, jež se v kraji začaly stavět, byla v nových rodinných domech. V nových bytových domech se pak začalo loni stavět 1 136 bytů, o 846 víc než předchozí rok. (Zdroj: 16.02.2022 seznam.cz – ČTK)
POD ČAROU
Výdaje na obranu. Stále platí náš závazek daný našim členstvím v NATO, že bychom na obranu měli každý rok dávat každý rok 2% HDP. Tak je psáno i v programovém prohlášení nové vlády: „Budeme navyšovat výdaje na obranu země v souladu s našimi aliančními závazky tak, aby dosáhly úrovně 2 % HDP už v rozpočtu na rok 2025. Budeme prosazovat legislativní zakotvení této úrovně obranných výdajů jako minimální hranice.“ V přepočtu na koruny to znamená, že každý rok se musí k armádnímu rozpočtu přihodit minimálně 10 miliard korun. Letos se přihodí jen tři miliardy a v poměru k HDP dojde k poklesu z 1,4% na 1,3%. Polsko závazek již splnilo, Slovensko je skoro v cíli. My si stále myslíme, že se o nás nakonec vždycky někdo postará. Pro připomenutí – summit NATO Londýn 3. prosince 2019. Dnes již bývalý americký prezident Donald Trump pohrozil hospodářskými tresty těm zemím Severoatlantické aliance, které nebudou na obranu odvádět dohodnutá dvě procenta hrubého domácího produktu. Na otázku, jak hodnotí Kanadu, pokud jde o výdaje na obranu, Donald Trump odpověděl, že Kanada patří k menším hříšníkům. „Máme větší, někteří platí na obranu i o hodně méně než jedno procento. To je nepřijatelné,“ uvedl Trump. „Pokud se něco stane, tak se od nás čeká, že je budeme chránit. A to není fér,“ poznamenal. (Zdroj: www.vlada.cz/cz/programove-prohlaseni-vlady-193547/#obrana;
www.denik.cz/ze_sveta/nizke-vydaje-na-obranu-trump-pohrozil-zemim-nato-hospodarskymi-tresty-20191203.html)
Zemřel profesor botanik a ekolog pan profesor Jan Jeník. Do české vědy přinesl slovo ekosystém a světové vědě přispěl teorií anemo-orografických systémů (jemu milých krkonošských zahrádek). Po potlačení pražského jara spojeneckými vojsky v roce 1968 Jan neprošel politickými prověrkami, které na škole probíhaly. Byl vypuzen ze svého učitelského místa s přísným zákazem vyučování mládeže, již podle prověřujících mohl nebezpečně ovlivňovat svými názory. Měl jít dělat manuální práci. Jeho oborové znalosti však byly natolik ceněné, že i přes nevyhovující politický profil dostal místo
v Botanickém ústavu Československé akademie věd. Po roce 1989 si ho studenti sami vyžádali jako učitele, pročež byl znovu přijat jako profesor na Univerzitu Karlovu, kde vedl katedru botaniky. Po odchodu do důchodu ještě několik let pracoval v Akademii věd, kde se podílel na hodnocení akademických ústavů. Během devadesátých let se rovněž významně uplatnil při zakládání přírodních rezervací, zasedal v českých i mezinárodních vědeckých radách, spolupracoval také na programu Man and Biosphere (Člověk a biosféra) organizace UNESCO, v rámci kterého vznikaly biosférické rezervace po celém světě. Několikrát jsem se s panem profesorem setkal a vždy to byl nezapomenutelný zážitek. Dnešním mladým lidem by Jan rád vzkázal, že ať jsou výplody techniky jakkoli fascinující a užitečné, je vždycky lepší k nim přistupovat s jistou rezervou, k čemuž nám může významně pomoci uvědomění si základních vztahů člověka a přírody. K tomu je podle něj právě skauting jako stvořený. R.I.P. (Zdroj: www.pametnaroda.cz/cs/jenik-jan-1929)
S pozdravem a přáním pevného zdraví