Milí přátelé, posílám vám týdenní zprávy naposled v tomto roce. Přeji vám šťastné a veselé Vánoce.
BUDĚJ(OVI)CKÁ VZPOMÍNKA NA VÁCLAVA HAVLA
SENOVÁŽNÉ NÁMĚSTÍ – ARCHITEKTONICKÁ SOUTĚŽ
Hodnotilo se celkem 30 podaných portfolií od českých i zahraničních ateliérů. Vybráno bylo osm týmů, které zpracují návrhy do 1. fáze soutěže. Z těch bude následně vybrána trojice nejlepších konceptů, které se ve 2. fázi dopracují a ve druhém čtvrtletí roku 2022 představí veřejnosti. Mezi účastníky je celá řada předních českých architektů.
Konkrétně jde o studio Pavel Hnilička Architects + Planners, které nedávno vyhrálo mezinárodní soutěž na Vítězné náměstí v Dejvicích nebo ateliér Projektil architekti, autoři novostavby Národní technické knihovny, včetně parku a náměstí v jejím okolí. Studio Perspektiv, jež mělo úspěšnou účast na soutěžích na náměstí Jiřího z Lobkovic a náměstí u Masarykova nádraží. Pro účely soutěže se spojilo s krajinářským ateliérem Partero, který letos obdržel ocenění Park roku za realizaci parku Stromovka v Humpolci. Dalšími vybranými účastníky soutěže jsou sdružení consequence forma z Brna a Djao Rakitine z Londýna, ateliér AOC a Šmídová Landscape Architects z Prahy nebo autoři parku 4Dvory, Markéta a Petr Veličkovi z Velkého Meziříčí. Mezi šťastných osm patří i architekti pocházející z Jihočeského kraje a mající za sebou několik ocenění v jiných architektonických soutěžích, studia Malý Chmel a ateliér 111.
V ideové části soutěže architekti a urbanisté prověří možnosti případné dostavby náměstí a stanoví regulaci pro novostavbu objektu Alšovy jihočeské galerie. Předpokládá se spolufinancování „přestavby náměstí“ z evropských fondů. K tomu je nutné mít zpracovanou dokumentaci, což je rovněž jeden z důvodů vypsání architektonické soutěže.
CITY NATURE CHALLENGE 2022
Biologické centrum Akademie věd ČR se přihlásilo k organizaci výzvy City Nature Challenge 2022 v Budějovicích.
Město tuto akci podpoří a rovněž se k ní i připojí. Jedná se o mezinárodní neziskový projekt, jehož cílem je zvyšovat povědomí veřejnosti o přírodních hodnotách a biodiverzitě ve městě. Během čtyřdenní akce se obyvatelé vypraví fotografovat a dokumentovat přírodu ve svém okolí. Fotografie pak nahrají do aplikace iNaturalist. V přátelském duchu soutěží jednotlivá města o to, kde se zapojí nejvíce lidí, což může být v přímé úměře s počtem pozorování. Akce se uskuteční 29. dubna až 1. května (www.bc.cas.cz/novinky/detail/6262-ceske-budejovice-se-poprve-zapoji-do-city-nature-challenge).
DŮM V ULICI KARLA IV.
Ten dům dělá ostudu blízko náměstí. Stavební úřad se opakovaně pokoušel provést kontrolní prohlídku stavby. Vzhledem k tomu, že nebylo možné doručit oznámení vlastníkovi stavby, stavební úřad bez vědomí vlastníka stavby není oprávněn do stavby vstoupit. Letos se zjistilo, že původní vlastník zemřel, a po zdlouhavém dědickém řízení je novým vlastníkem obchodní společnost se sídlem v USA. V současné době se provádí úkony vyplývající z možností, které v této věci stavební úřad ze zákona má. Rychlost těchto úkonů je závislá na možnostech komunikace s novým vlastníkem stavby. Majitelé nechávají dům ležet ladem a chátrat. Poškozují tak všechny kolem a ohrožují bezprostřední sousedy.
METROPOL 50
Metropolu je 50 let a připomíná to výstava, která měla vernisáž v minulém týdnu. Výstavbě v místě historické drobné zástavby a původně nezakrytého toku Mlýnské stoky předcházela urbanistická soutěž. Z původních 50 návrhů se finálního výběru účastnilo šest projektů, ze kterých byl realizován projekt architektů Františka Šulce a jeho spolupracovníků Otto Kubíka a Zdeňka Staška. Vítězný architektonický návrh vzešel ze soutěže vypsané Ústřední a Krajskou radou odborů v prosinci 1958. Rozlohou se jedná o největší kulturní zařízení v jižních Čechách. Do provozu byl „jihočeský kulturák“ uváděn postupně. V roce 1964 byla dokončena administrativní budova, následovala klubová část s restaurací a baletním sálem v roce 1967. V roce 1971 byl dokončen hlavní společenský sál a následovala dostavba velkého divadelního sálu a Malé scény. Metropol postavily Českobudějovické pozemní stavby. Autorkou myšlenky pojmenovat Dům kultury názvem z Mariánského náměstí zmizelého Metropolu byla prý paní Jitka Jachninová. Jako honorář si tehdy vybrala roční permanentku do kurzů džezgymnastiky pořádaných Domem kultury.
MISCELLANEA
Horkovod z jaderné elektrárny Temelín do Buděj(ovi)c dostaví společnosti Elte a Energie – stavební a báňská. Náklady budou 1,69 miliardy Kč. Vítěznou dvojici firem vybral ČEZ v tendru. Dodávky tepla z horkovodu by měly začít v roce 2023.
Na křižovatce Branišovské ulice a ulice Milady Horákové vznikne velká kruhová křižovatka. Bylo schváleno vypsání veřejné zakázky na stavební práce.
Nový pavilon pro odborné učebny v Základní škole Pohůrecká už dostává tvar. Přístavba za 22,5 milionu korun by mohla být hotova už o prázdninách v příštím roce.
Prodlužuje se uzavírka komunikace ulice U Malše a části ulice Tylova. Původní termín uzavírky byl od 16. 8. 2021 do 16. 1. 2022. Nový termín včetně upravené uzavírky je od 20. 12. 2021 do 13. 3. 2022.
Původní sídlo dobrovolných hasičů v Novém Vrátě prošlo kompletní rekonstrukcí. Budova je v majetku města a hasiči jsou v nájmu. Práce začaly v červnu a kompletně dokončené by měly být do konce roku 2021. V budoucnu budou nové prostory sloužit i klubové činnosti a setkávání místních obyvatel. Celková rekonstrukce za 4,5 milionu Kč bez DPH.
Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) vybralo po více než roce od vypsání veřejné soutěže (v září 2020) stavební firmu, která vybuduje pokračování dálnice D3 od Českých Budějovic na jih. Jde o téměř devítikilometrový úsek Třebonín – Kaplice nádraží. Stavby se ujme společnost Metrostav Infrastructure.
Štíří hřiště na Složišti v Suchém Vrbném je skoro hotové. Věřím, že už to nebude dlouho trvat a bude obsypané dětmi.
V buděj(ovi)ckých autobusech a trolejbusech je možné platit kartou, zatím jen ve zkušebním režimu.
V Metropolu je a bude (do 22. 12.) Vánoční veletrh jako náhradní akce za zrušené venkovní adventní trhy. Organizátoři chtějí pomoci trhovcům, kteří nemohou prodávat výrobky na náměstí a jiných trzích. Za to patří Metropolu pochvala.
POD ČAROU
Kvalita života aneb jak se žije v Česku. Buděj(ovi)ce jsou na 15. místě. Oproti roku 2020 si pohoršily o tři příčky. Index kvality života porovnává celkem 206 obcí s rozšířenou působností včetně Prahy na základě veřejně dostupných dat. Zahrnuje dohromady 29 ukazatelů, které vyjadřují mimo jiné úroveň prostředí a dostupnosti zdravotní péče, optimální materiální podmínky, dostatečnost služeb, ale také zdraví a mezilidských vztahů. Letošní porovnání přitom znovu potvrzuje atraktivnost velkých aglomerací. Nejvyšší kvalita života je v Praze, Brně a jejich okolí. Obce z těchto oblastí v první desítce žebříčku jednoznačně dominují. (Zdroj: zpravy.aktualne.cz/ekonomika/index-kvality-zivota-2021-kde-se-v-cesku-nejlepe-zije)
Napsal mně kamarád: „To si teď budete na radnici chrochtat, když jste koupili Budvar„. Odepsal jsem: „Nebudeme chrochtat, budeme zvonit. Koupili jsme zvon, ne pivovar, ty starý vole. A když už čteš jen nadpisy, tak je aspoň čti pořádně.“
S pozdravem a přáním pevného zdraví