TRVALKOVÉ ZÁHONY
Připravujeme další trvalkové záhony. Na Mariánském náměstí, Senovážném náměstí i Sokolském ostrově. Trvalkové záhony dělají veřejný prostor pestřejším a krásnějším, těší barvou. Upoutávají pozornost po celý rok. Na rozdíl od trávníku neomrzí. Mění se a jsou živé i v zimě. Lákají motýly, včely a čmeláky. Trvalkový záhon je méně náročný na péči než trávník. Trvalky koření hlouběji. Nemučí se několikrát ročně odstraňováním listů. Potřebují tak méně vody i hnojiva. I když je založení trvalkového záhonu dražší a náročnější než založení trávníku, do budoucna se jednoznačně vyplatí.
OBČERSTVOVNA VE STROMOVCE
Občerstvovací stánek by měl letos přibýt v největším městském parku Stromovka nedaleko Bagru. Z výběrového řízení vzešlým dodavatelem konstrukce je společnost Pradast. Správa domů s.r.o. vypíše výběrové řízení na provozovatele stánku, který se zároveň bude starat i o přilehlé veřejné toalety v severní části u vstupu do parku od ulice Na Zlaté stoce. (Zdroj: tisková zpráva statutárního města České Budějovice) Projekt se zrodil v minulém volebním období. Nadšení ve mně nevzbuzuje. Uvidíme, jak to celé bude fungovat.
POKÁCENÉ DUBY NA ZAVADILCE
Stromy, které lemovaly stezku mezi dvěma částmi města a chránily okolní les před větrem, šly k zemi. „Velký rozruch mezi obyvateli českobudějovické čtvrti Zavadilka vzbudilo kácení dubů, které vytvářely alej při cestě mezi Zavadilkou a sídlištěm Máj. Nesouhlasí s tím například biolog Miloslav Šimek. „Tohle byly zdravé stromy, duby. Nedovedu si představit důvod, který vedl k tomu je pokácet,“ říká pan Miloslav Šimek s tím, že chápe, že se musí v hospodářských lesích kácet a znovu zalesňovat. Ale v tomto případě podle jeho názoru měla převážit funkce estetická o ekologická nad ostatními hledisky a stromy měly být podle Miloslava Šimka zachované. Na pozemku hospodaří společnost Lesy a rybníky města Českých Budějovic. (Zdroj: 04.03.2021 ceskobudejovicky.denik.cz – Edwin Otta)
Ve vyjádření společnosti Lesy a rybníky města České Budějovice ke kácení dubů bylo mimo jiné uvedeno: „V roce 2020 byl v porostu hojně zastoupený smrk napaden kůrovcem a následně v podobě mrtvých souší vytěžen. Vznikla holina s torzem roztroušeně zastoupených dubů omezené a nejisté stability, která musí být dle zákona do 2 let zalesněna. Řešení této situace mělo dvě alternativní možnosti: 1. Vše ponechat bez těžebního zásahu. Riskovat poškození soukromého sousedního majetku popř. zdraví, pádem stabilitou narušených kmenů a větví. Nemožnost dodatečného odstranění těchto dubů po zalesnění již vzniklé holiny. Špatné růstové schopnosti nového porostu v zástinu. Postup tedy nekonfliktní, ale rizikový a zcela nekoncepční. 2. Dotěžit zbytky porostu. Plochu vyklidit a založit nový porost listnatých dřevin parkového typu. Postup sice konfliktní, ale bezrizikový a hlavně koncepční. Vedení společnosti Lesy a rybníky města Českých Budějovic s. r. o. se rozhodlo pro variantu č. 2. dotěžení zbytku porostu.“
Pozemky, kde byly duby pokáceny jsou pozemky určené k plnění funkce lesa (lesní půdní fond). Je zpracován Lesní hospodářský plán a podle něj se v lese hospodaří. Tak tomu je i v tomto případě, v lesním porostu označeném 5A13. Tento les sousedící se sídlištěm Máj a Zavadilkou je zařazen do kategorie lesa zvláštního určení. To znamená, že v takovém lese veřejný zájem na zlepšení a ochraně životního prostředí nebo jiný oprávněný zájem na plnění mimoprodukčních funkcí lesa je nadřazen funkcím produkčním. V tomto konkrétním případě jde o příměstský les se zvýšenou rekreační funkcí. V takovém lese pak platí „dvakrát měř a jednou řež“. Nyní bylo kácení zastaveno. Některé duby již padly a jejich dobře zpeněžitelné dřevo se odváží z lesa. Jiné dále stojí netknuté. Otázkou je, jak velké riziko, představují ponechané duby pro sousední soukromé majetky a zdraví lidí (jak je psáno ve variantě 1). To je potřeba zvážit.
Viděl jsem to na místě. Myslím, že riziko nepředstavovaly ani duby pokácené. Pokud bychom obdobně postupovali i jinde, musela by se vykácet většina dubů na hrázích Vrbenských rybníků. Prý si stěžovali někteří majitelé z přilehlých zahrad, že jim větve přesahují nad jejich pozemek a z dubů jim padá listí na jejich pozemky. To však věděli, když se rozhodli si u lesa postavit domy. Možná si již v minulosti na duby stěžovali. Ať si. To není důvod ke kácení. Kdosi napsal, že stáří dubů bylo několik set let. Ani náhodou. Věk nejstaršího zhruba odhaduji maximálně na 120 let. Zaslechl jsem, že někdo přemýšlí, že by případ kácení dal k soudu. To tedy nevím, co by ten soud měl řešit. Za hospodaření v lese je odpovědné vedení městské společnosti a to si svůj postup musí obhájit. Ne před soudem, ale před veřejností.
MAJÁLES INTERVIEWS
Jaké nové prvky přibudou v Parku 4 Dvory? Jak může obyčejný Budějčák získat peníze na vylepšení města skrz participativní rozpočet? Nebo kdy budou první promítání v Letním kině Háječek? Tyto i jiné otázky proberou v nadcházející pětici rozhovorů vybrané osobnosti. Edukativní streamy z dílny Budějovického Majálesu ve středu od 19 hodin na Facebooku nebo Instagramu. Je vidět, že studenti dokáží distanční výuku zčásti zajistit sami, a to i pro veřejnost. Výborně!
PRO BUDĚJCE – PARTICIPATIVNÍ ROZPOČET
Odstartoval druhý ročník participativního rozpočtu. Od 1. března do 30. dubna je možné podávat projekty prostřednictvím online formuláře > https://probudejce.cz/
NELEGÁLNÍ REKLAMA
Pachatelé nelegální reklamy to nevzdávají. My také ne. Nelegální reklamu poznáte snadno. Jsou jí v zásadě všechny podobné plachty na mostech, zábradlích a dalším městském majetku. Tito „reklamní šmejdi“ si myslí, že si město svůj majetek nehlídá. Ale to se mýlí. Dokázat inzerované společnosti vyvěšení takové reklamy je bohužel takřka nemožné. Nelegální reklamu ale důsledně odstraňujeme. A pomáháte nám v tom i vy. Nahlásit ji můžete přes aplikaci DejTip, která slouží k nahlašování závad a škod na městském majetku. Řada z vás to tak už dělá. Díky za to!