Milí přátelé, posílám vám další týdenní zprávy z našeho města..
PARK HÁJEČEK
Býval to rybník. Kdysi oblíbené místo promenád. U soutoku řek byla postavena hvězdárna a planetárium a založena botanická zahrada. Po roce 1945 byl na místě dřívějších tenisových dvorců vybudován zimní stadion a mrazírenský závod (1953 – 1954), v jejich sousedství i letní kino. V roce 2012 byla vyhlášena ideová jednokolová veřejná urbanisticko-architektonická soutěž „Víceúčelové kulturně společenské zařízení Háječek v Českých Budějovicích“. Předmětem soutěže bylo zpracování ideového urbanistického a architektonického návrhu řešení přeměny letního kina a navazujícího městského parku Háječek v Českých Budějovicích na víceúčelové kulturně společenské zařízení, v jehož prostorách naleznou občané i návštěvníci města příjemné místo pro zábavu, odpočinek, neformální aktivity a sociální komunikaci a kontakty. Na prvním místě se umístil návrh skupiny architektů z Čech, Moravy i Slovenska (Viktor Jindra / Brno, Štěpán Hirsch / Plzeň, Ondřej Kučera / Frýdek – Místek, Petr Fabík / Třebíč, Andrea Prajsová / Brno, Ľubomíra Olasová / Martin, Martina Štollová / Horní Bojanovice). Ideovou soutěží to tehdy skončilo. Dál se nepokračovalo. Nyní snad již nazrál ten správný čas na proměnu Háječku. Nebude to jednoduché. Není to jen park, ale také krajské planetárium, zanedbaný altán v soukromých rukách, mateřská škola, která se tam ocitla tak trochu omylem, letní kino a navazující zimní stadion. (Zdroj: https://www.c-budejovice.cz/
LETIŠTĚ?
Rozsáhlé ochranné zóny kolem Jihočeského letiště stále řeší přilehlé obce a developeři. Nelíbí se jim hlavně protihlukové pásmo, které nedovoluje na jeho pozemcích stavět. Od loňského léta proto pokračuje řízení kolem jeho zrušení, jež navrhuje už podruhé v průběhu dvou let Úřad pro civilní letectví (ÚCL). Hlavní slovo má mít už brzy Krajská hygienická stanice Jihočeského kraje. Pokud nezanikne, chtějí stavebníci prosadit výjimky. Rozsáhlé pásmo hygienické ochrany vytyčil v roce 1995 českobudějovický stavební úřad pro provoz nadzvukových letadel. Podle ÚCL jde o přežitek. „Mrtvou“ zónu kritizuje mimo jiné českobudějovický developer Josef Nováček. Brzdí mu některé projekty bytových domů na vlastních pozemcích. Konkrétně v Rožnově a v lokalitě Děkanská pole, kam hlukové pásmo zasahuje. Podle současných předpisů se totiž nesmí v těchto zónách stavět objekty k trvalému bydlení, včetně škol a školek, ani budovy k rekreaci. „Protihlukové pásmo je ještě z doby, kdy tu bylo vojenské letiště a připravovali jsme se na válku s Rakouskem. Navrhovalo ho ministerstvo obrany,“ říká Nováček s nadsázkou. Celý život pracuje ve stavebnictví. Před návratem z emigrace podnikal dlouhá léta v kanadském Vancouveru. Tvrdí, že mu samotné civilní letiště nevadí, protože současné technologie si dokážou hluk odstínit, navíc civilní letecký provoz 21. století vypadá jinak než řev migů před 30 lety. Pásmo je podle něj předimenzované, tak veliká stavební uzávěra není ani u velkých mezinárodních letišť. S jeho názorem souhlasí starostové okolních obcí i odborníci z Úřadu pro civilní letectví. Podle Vítězslava Hezkého, mluvčího ÚCL, řízení ke zrušení hlukového pásma pokračuje. „Dostali jsme k tomu několik nových připomínek, připravujeme pracovní schůzku s vedením krajské hygienické stanice,“ popisuje Hezký další postup. Úřad zahájil řízení na podnět okolních obcí a majitelů pozemků. Hluková zóna Jihočeského letiště je podle něho srovnatelná rozlohou takovým provozům, jako má například brněnské letiště. K jejímu stanovení je podle dnešních předpisů potřeba minimálně 50 tisíc vzletů a přistání ročně, což Jihočeské letiště zdaleka nemá. A podle kritiků nikdy mít nebude.
(Zdroj: 12.02.2021 Mladá fronta Dnes – Antonín Pelíšek)
PŘÍPRAVA KRUMLOVSKÉHO OTÁČIVÉHO HLEDIŠTĚ NA NOVOU SEZÓNU
Letos v dubnu by měla být dokončena rekonstrukce otáčivého hlediště v Českém Krumlově. Práce začaly loni v červnu. Divadelníci by tak měli začít včas zkoušet a připravit se na letní divadelní sezonu. Na představení již mají prodáno přes 24 tisíc vstupenek. Loňská sezona byla kvůli pandemii zrušena. Momentálně dělníci pracují v prostorách pod jevištěm. Dokončují také nové elektroinstalace, a jakmile to počasí dovolí, začnou kotvit divácké sedačky. Brzy by také mělo dorazit elektromechanické zařízení, které umožňuje neomezené otáčení točny. Proměna se dotkne i stávajícího zvukového vybavení, které přinese digitální reprodukci zvuku. Pokud to situace dovolí, první představení se na otáčivém hledišti uskuteční v červnu 2021. Diváci zhlédnou inscenaci Muž Dvojhvězdy v režii Petra Formana. Připravuje se muzikál Divotvorný hrnec, baletní pohádka Šípková Růženka nebo detektivní komedie Pes baskervillský. (Zdroj: 09.02.2021 Právo – kal)
HOUSING FIRST
Srdečně nás vítá ve svém skromném bytě, který má asi 15 metrů čtverečních. Pro mnohé hodně málo, jenže pro paní Věru a jejího syna to znamená úplně nový začátek a hlavně důstojné bydlení. Měsíce čekali, než se jim podařilo dostat z azylového domu. Věra má práci, syn se díky tomu znovu zlepšil ve škole a má jedničky. Tak moc dokáže udělat, když máte zázemí. „Jsem tu od září. V Praze jsme přišli o střechu nad hlavou. To místo tam začali předělávat na domov důchodců. Tady v Budějovicích jsme pak byli v azylovém domě a zapojili se do projektu Housing First (Bydlení především). Vše trvalo osm měsíců. „Vím, že to bydlení není moje, ale jsem šťastná, že jsme se sem dostali. Lidé, kteří nám pomáhají, jsou skvělí,“ vypráví Věra. Je původem Jihočeška a pochází ze Zlivi nedaleko Budějovic. Teď žije na sídlišti Vltava a má tak blíže i ke svým přátelům a známým. Je jednou z těch, kteří se zapojili do projektu města s názvem Bydlení jako první krok k sociálnímu začleňování. Může to znít odborně, ale ve výsledku to znamená pomoc, jakou získala právě paní Věra. „Cílem je, abychom poskytli standardní bydlení těm, kteří ho nejvíce potřebují, jsou zranitelní a v životní nouzi,“ vysvětluje Tomáš Chovanec, radní Českých Budějovic, který se zabývá sociálními věcmi. Projekt funguje přes rok a město do něj připravilo 12 bytů a s dalšími se přidali také soukromí vlastníci. „Když máte kde žít, máte to základní zázemí, které vám pomůže k dalšímu odrazu vpřed ve vašem životě. Tak to vnímáme, a zatím to funguje velmi dobře,“ uznává Tomáš Chovanec. A paní Věra souhlasí, chodí do práce a hlavně to pomohlo i jejímu synovi. „Je to velmi solidní. Tohle se málokde vidí. Byli jsme v nouzi a tohle nám ohromně pomohlo. Synovi je osm let a také potřebuje svůj klid a nějaké zázemí. Ve škole s ním byly potíže, ale když jsme se nastěhovali, tak se to změnilo a dělá mi zase radost,“ potvrzuje. S žádostí o práci prý tak dlouho otravovala, až ji nakonec dostala. „Dělám v azylovém domě pod charitou. Sehnat zaměstnání s dítětem je dnes hodně těžké. Ještě si hledám nějakou brigádu,“ doplňuje. (Zdroj: 12.02.2021 Mladá fronta Dnes – Lukáš Marek; Tomáš Chovanec)
ROZŠÍŘENÍ HORKOVODNÍ SÍTĚ TEPLÁRNY
Výstavba horkovodního zásobování lokality Světlíky (VGP Park České Budějovice) pokročila do dalších etap a přinese i nové dopravní omezení. Na podzim zahájená stavba horkovodu podél Okružní ulice v úseku ulice Trocnovská – Výtopna Vráto byla dokončena v roce 2021 ke konci ledna. Prvního února bylo zrušeno dopravní omezení a obnovena obousměrná průjezdnost. Nyní pokračují práce na dalším etapách, tj. od kruhového objezdu na Okružní po ulici Trocnovskou. Od 15. února zde bude doprava řešena kyvadlově pomocí semaforů po etapách a v předpokládaných délkách výstavby. Předpokládaný termín ukončení prací je v létě 2021. Vjezdy do průmyslových areálů a přilehlých ulic zůstanou zachovány. (Zdroj: 10.02.2021 c-budejovice.cz; https://www.vgpparks.eu/cs/properties/czech-republic/vgp-park-ceske-budejovice/)
S pozdravem a přáním pevného zdraví
Ivo Moravec