Milí přátelé, posílám vám týdenní zprávy / 15. 11.
Park Dukelská a debata o zdejší zeleni
V novinách jste se mohli dočíst: „Revitalizaci parku v Dukelské ulici chystá českobudějovická radnice. Část stromů a keřů, které dnes v parku rostou, však čeká kácení. Hlavní změnou v parku nemá být kácení. Připravuje se otevření lokality k Malši v tom smyslu, že bude odstraněno zábradlí a k vodě povede široké schodiště. Plánuje se také lepší oddělení pěších a cyklistů, nové dětské hřiště a bohatší sadové úpravy, které jsou důležité pro pestřejší ekosystém. O rozsahu kácení však existují pochyby. Podle opozičního zastupitele Svatomíra Mlčocha by se mělo zvážit, jestli rozsah kácení nezmenšit. V současnosti je v místě 79 různě starých stromů. K zemi jich má jít 18 a odstraněny mají být i dvě třetiny keřů. Plánuje se sice náhradní výsadba, ale odstranění stromů z pobřežní linie by mohlo ohrozit jižní část parku. „Jedná se o pobřežní stromy, těsně nad řekou,“ říká Svatomír Mlčoch a dodává, že je to zhruba devět, deset dřevin. Jestliže by byly skáceny, otevře se podle odborného posudku park západnímu větru a ztratí svou celistvost. Ta mu pomáhá odolat živlu. Svatomír Mlčoch přitom zdůrazňuje, že nejde o kritiku celého plánovaného kácení, ale právě jen o stromy v pobřežní linii. Problém proto nadnesl v zastupitelstvu a bude se snažit ovlivnit rozsah úprav. Podle architekta Mirka Vodáka, který administroval architektonickou soutěž na novou podobu parku, je nyní projekt revitalizace odevzdaný na stavební úřad a mělo by začít stavební řízení. „Kácení je nutné vnímat v kontextu celého krajinářského řešení, na kterém spolupracují architekti, krajináři a dendrologové, kteří za sebou mají řadu podobných realizací,“ hájí zvolený postup Mirek Vodák. „Nejde o masívní kácení. O park se dlouhodobě nepečovalo a při každé takové revitalizaci se dvacet až padesát procent dřevin odstraňuje celkem běžně a to buď na základě dendrologického posudku nebo celkové koncepce,“ dodává Mirek Vodák. „Můžeme se podívat na řadu současných českých i zahraničních parků, kterým takové řešení dlouhodobě prospělo,“ připojil Mirek Vodák. Město připravilo kvůli revitalizaci parku architektonickou soutěž, již vyhrál ateliér Rusina a Frei z Prahy, který dělal úpravu nábřeží třeba pro Litomyšl. Akce má vyjít zhruba na dvacet milionů korun a práce v terénu začnou příští rok. K podobě parku se konala i setkání s veřejností.“ V článku zmíněný odborný posudek je obecného rázu a mohl by být použit takřka kdekoliv. Autor pojednání, pan Petr Kunce, popisuje konkrétněji jednotlivé stromy, ale opět v obecné rovině argumentace o jejich významu a roli v městském prostředí. V textu chybí porovnání s návrhem nových výsadeb dřevin a popisem jejich další perspektivy. Ve městech je dnes trendem „pracovat se zelení“, a to se právě návrhem zjevně děje. Je nutné popsat celou koncepci řešení, tedy co bude čím nahrazeno a proč. To v textu chybí. Vyjádřit kácení pouhými procenty stávajícího počtu stromů a keřů je poněkud zavádějící. (Zdroj: 10.11.2020 Českobudějovický deník – win; www.parkdukelska.cz)
Kolonáda na Pražské přechází do fáze projektové
Území je rozděleno na část od koldomu po zastávku Družba-IGY, kde je ulice, která si žádá zpevnění uliční čáry a sjednocení nízkých hmot objektů podél ní. Jinou potřebu má místo mezi nákupním centrem IGY a obchodním domem Družba, kde se může uliční fronta přerušit a tím upozornit na veřejné prostory okolo obchodního domu, které skýtají velký potenciál pro proměnu a oživení místa. Koncepce návrhu je založena na oddělení rušné komunikace a vytvoření uliční fronty podél Pražské, proměně „dvorů“ mezi stávajícími objekty a jejich otočení do pobytové části sídliště a uchopení prostoru před obchodním domem s potenciálem přeměny parkoviště na veřejný prostor „náměstí“. Pěší tah podél Pražské zůstává stejný, stejně jako původní doprava. V návrhu je zachována hodnotná stávající zeleň a při zpracování dalších fází se předpokládá zpracování dendrologického průzkumu. Zvýšené záhony, které v prostoru působí bariéru se budou upravovat a podél Pražské budou vysázeny trvalkové záhony. Myslet se musí i na následnou údržbu veřejného prostoru a náklady s tím spojené. Na přiložených fotografiích je patrná původní podoba navržená pány architekty Hlouškem a Konopkou, jaký byl stav před odstraněním zubem času nahlodané ocelové konstrukce a vítězný návrh budoucího pojetí krytého chodníku na Pražské třídě.
(Zdroj: 12.11.2020 Českobudějovický deník – win)
Pokračování stavby D3 v jižních Čechách
Ministerstvo dopravy povolilo stavbu části dálnice D3 Třebonín – Kaplice nádraží. Úsek dlouhý 8,5 kilometru by se měl začít stavět na jaře roku 2021. Výběrové řízení na firmu, která tuto část dálnice postaví, už začalo. Povolení vydal stavební úřad Ministerstva dopravy. Podle generálního ředitele Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Radka Mátla je už hotová majetkoprávní příprava. Firmy, které chtějí zakázku získat, mohou podávat nabídky do letošního prosince. Stavba by měla začít v březnu či dubnu příštího roku. „Stavba je plánovaná na tři roky. Zahrne deset mostů a jednu mimoúrovňovou křižovatku, to bude asi nejtěžší stavební objekt,“ řekl mluvčí ŘSD Jan Studecký. V jižních Čechách staví ŘSD od jara 2019 obchvat Českých Budějovic. Bude mít dvě části: úsek Hodějovice – Třebonín dlouhý 12,5 kilometru, kde jsou náklady sedm miliard korun, a 7,2 kilometru dlouhý úsek Úsilné – Staré Hodějovice za 5,28 miliardy. Obchvat by měl být hotový v roce 2023, o rok později, než silničáři původně avizovali. Zastavili totiž práce na kilometrovém tunelu Pohůrka v úseku Úsilné – Staré Hodějovice. Příčinou je agresivní spodní voda, stavební firmy musí změnit technologii. Původně se tunel stavěl pomocí takzvaných milánských stěn, kdy se zvlášť budují stěny, strop a podlaha. Nově stavební firmy položí do jámy těleso, do nějž se spodní voda nedostane. Již dříve to řekl mluvčí ŘSD Jan Rýdl. V provozu je teď 70 kilometrů dálnice D3, která má spojit Prahu s Českými Budějovicemi a rakouskými hranicemi. Měřit by měla 170 kilometrů.
(Zdroj: 10.11.2020 seznam.cz – ČTK)
Příprava na Vánoce
Začala výzdoba ulic a je připraveno i několik novinek. Více vánočních motivů by se mělo objevit na Lannovce nebo Zátkově nábřeží. V ulicích už se postupně objevuje výzdoba, která se letos rozroste do dalších částí města. Letošní novinkou bude osvícení vánočních stromů v Kalištích na točně MHD, na sídlišti Máj v ulici Antonína Barcala a v Suchém Vrbném v parku ulice Libušina. Sváteční výzdoba bude rozšířena a doplněna o vánoční motivy na Lannově třídě směrem k nádraží a dále také na Zátkově nábřeží u KD Slavie. Celkem bude letos v Budějovicích svítit devět stromů.
(Zdroj: 11.11.2020 budejckadrbna.cz)
Senovážné náměstí
Práce na přestupních zastávkách městské hromadné dopravy a autobusovém bypassu, který zrychlí MHD, se chýlí ke konci. Hotovo by mělo být do konce listopadu. (Zdroj: 07.11.2020 jcted.cz – Milena Kothbauerová)
Spolupráce Jihočeského kraje a Jihočeské univerzity
Nově ustavené krajské vedení hodlá intenzivně spolupracovat s Jihočeskou univerzitou a jihočeskými vysokými školami, jejich organizacemi a vědecko-výzkumnými institucemi. Doporučuji inspirovat se Českými Budějovicemi a uzavřít obdobnou víceletou smlouvu o spolupráci a podpoře naplňování třetí role Jihočeské univerzity. Třetí role univerzit se stává v poslední době společenskou nutností. Vysoké školy mají odpovědnost za kvalitu svých činností nejen vůči členům akademické obce, ale k celé společnosti. Přispívají k šíření poznatků i obecně sdílených hodnot. Vytvářejí prostor pro veřejnou diskusi k rozvoji a potřebám společnosti a k aktuálním tématům. (Zdroj: 07.11.2020 jcted.cz – Milena Kothbauerová)
17. listopad
Město se připojí k výzvě České biskupské konference, která se z pověření arcibiskupa Jana Graubnera obrátila na duchovní správce, aby zajistili rozeznění zvonů jako připomínku listopadových událostí roku 1989. Zvonit budou čtyři zvony – Oktáva, Maria, Budvar a Marta, symbolicky od 17 hodiny a 11 minuty až do 17:15 hodin. Na Černé věži bude zároveň vyvěšena státní vlajka. Přesně v 17.15 hodin pak Jihočeské divadlo Rozsvítí demokracii českou státní hymnou. Členové orchestru opery živě zahrají instrumentální provedení hymny ze střechy radnice Českých Budějovic. K této formě oslav se připojí i další divadla v České republice, která přijala nabídku o zapojení do oslav 17. listopadu formou zahrání hymny pod otevřenou oblohou.
(Zdroj: 11.11.2020 c-budejovice.cz)
Sokolský běh i v Budějovicích
Jihočeský běžecký pohár i přes řadu omezení plánuje své další pokračování. Krosová dvanáctka ve Velešíně, která se měla běžet 17. listopadu se sice bez náhrady zrušila, další podniky se ale blíží. Následujícím pohárovým kláním bude Sokolský běh republiky v Českých Budějovicích, který se uskuteční 28. listopadu. Při současných omezeních by se běhalo po dvojicích, bez čísel, s čipy na noze a v rozestupech minuty a půl. Podobným způsobem by se hned druhý den měl uskutečnit další pohárový závod, Běh kolem Baby, se startem v Černém Dubu u Českých Budějovic. (Zdroj: 11.11.2020 Mladá fronta Dnes – pkj)
Budějcká stravenka
Na webových stránkách www.darujme.cz je pod českobudějovickou Městskou charitou odkaz na Budějckou stravenku. Věnovaných šedesát korun je darem pro lidi bez domova, kteří dobrovolně pomáhají s úklidem veřejných prostranství v Budějovicích. Za poslané peníze jsou nakoupeny stravenky a obdarovaní si za ně kupují jídlo. Jedna hodina úklidu rovná se jedna stravenka. Více než žádoucí by bylo, kdyby tento projekt doprovázelo nejen získání určitých pracovních návyků, sebeúcty, ale třeba i naději na nový začátek v životě. Na jeho realizaci se spolupodílejí také místní městská charita, jednotlivci, dobrovolníci, ale i firmy, například budějovická teplárna nebo Belis, a postupně se připojují další.
(Zdroj: 10.11.2020 regionalninoviny.cz – České Budějovice)
Přeji vám dobrou mysl a pevné zdraví!
S pozdravem
Ivo Moravec