Milí přátelé, posílám vám další týdenní zprávy. / 8.11.
V pondělí 9/11 zasedne rada města. Na programu je jen 49 bodů. Budeme projednávat výsledky hlasování prvního ročníku participativního rozpočtu. Většina projektů (včetně těch, které ani neprošly do hlasování) mě zaujala. Budu spokojen, pokud schválíme dotaci 20 000 Kč pro „Budějckou stravenku“.
V pátek 6/11 jednala rada města. Na pořadu jednání byl pouze jeden bod: Zadání územního plánu České Budějovice. Doporučili jsme zastupitelstvu města ke schválení. Mimo jiné potřebujeme, aby nový územní plán vymezil území nevhodná pro zástavbu z pohledu vodohospodářského i klimatického, prověřil podmínky pro systém „zelených ostrovů“ rovnoměrně rozprostřených na celém území města a zachoval páteřní zeleň (Na Sadech, podél řek, Stromovka, Výstaviště …). V návaznosti na to, by se měl zabývat i zajištěním podmínek pro revitalizaci stávajících kašen, fontán a pítek a dalšího rozšíření vodních prvků do veřejných prostranství pro zlepšení městského mikroklimatu. Pokud se týče městské energetiky, měl by nový územní plán stanovit podmínky pro udržitelnost a další rozšiřování systému zásobování teplem. Smysl dává posílení pozice systému zásobování teplem jako k životnímu prostředí šetrnému a stabilnímu zdroji zásobování teplem. Teplárna je klíčový prvek městského energetického systému. V případě nedostatku energie by mohla udržet v chodu kritickou infrastrukturu nutnou pro život města. Kdo je připraven, není překvapen.
Jihočeské letiště
Úřad pro civilní letectví chce zrušit hlukové ochranné pásmo kolem Jihočeského letiště v Českých Budějovicích. Návrh zdůvodňuje úřad mimo jiné statistikou pohybů letadel. Vyplývá z ní, že provoz klesá. Kraj jako majitel areálu je proti. Dlouhodobě nízký počet vzletů letadel v areálu, který neodpovídá poměrně rozlehlé ochranné hygienické zóně vytyčené ještě v době, kdy tu burácely vojenské stíhačky. To je hlavní důvod, proč chce Úřad pro civilní letectví prosadit zrušení hlukového ochranného pásma kolem Jihočeského letiště u Českých Budějovic. Pošetilý nápad. Pokud by k tomu došlo, tak můžeme na rozvoj letiště zapomenout. (Zdroj: 05.11.2020 budejovice.iDNES.cz – Antonín Pelíšek)
Cyklostezka do Roudného
Brzy bude dokončená nová cyklostezka , která spojí Roudné a České Budějovice. Odtud už vede značená cyklostezka podél řeky Malše až do centra města. Díky novému úseku se lidé vyhnou rušné silnici v Plavské ulici. Ta prochází opravou a bude hotová ve stejný čas jako stezka, která ji kopíruje. Výstavbu v minulosti brzdily majetkové dispozice. Hotovo by mohlo být do poloviny prosince letošního roku. (Zdroj: 31.10.2020 Mladá fronta Dnes – bar)
Chválihodné využití virtuální reality v Domova pro seniory Máj
Nyní nechodí mezi lidi, nesmějí je navštěvovat vnoučata, tak si klienti domovů pro seniory nejen v Českých Budějovicích zpříjemňují denní režim, který omezuje nouzový stav, virtuální realitou. S pomocí speciálních brýlí se projdou po lese, poznají africkou savanu nebo si zaplavou v moři s delfíny. „Začali jsme si víc zjišťovat na jaře, kdy ta složitá situace nastala, a nyní už máme proškolený personál, který s tím zařízením umí zacházet,“ popisuje ředitelka českobudějovického Domova pro seniory Máj Petra Zimmelová. Proškolení zaměstnanci se s klienty mohou předem domluvit, kam se chtějí přenést. Pracovník pak dokáže vytvořit prostředí, které je pro seniora příjemné. „Je tam řada možností od moře přes les až po savanu nebo různá místa po světě. Nastavovat se dá i roční období. Samozřejmě to ale není pro všechny. Používáme to u klientů, kteří jsou schopni pochopit, že to je pouze něco jako hra,“ vysvětluje Zimmelová. Podle ní je nástroj ideálním způsobem, jak seniorům oživit denní program. Řadě z nich v tomto období chybí především kontakt s blízkými. To se snaží v domově vyřešit videohovory na dálku. „Jsou teď trochu smutnější a mají obavy. Tohle je ale příjemné zpestření. Ti, kteří si to vyzkoušeli, si to chválili,“ těší ředitelku. Té udělala radost i aktivita místní firmy TKP Geo, která službu domovu pro seniory zafinancovala, aby nezatěžovala rozpočet. Službu dodává českobudějovická firma Virtual Lab, která se věnuje právě aplikacím v oblasti virtuální reality a sídlo má v Jihočeském vědeckotechnickém parku. S přístupem „Škola hrou“ za pomoci moderních metod vytvářejí nástroje pro využití virtuální reality ve vzdělávání. V rámci využívání virtuální reality mohou studenti navštívit právě probíraná místa nebo události, případně zažít procesy uvnitř vlastního těla nebo makro / mikrosvěta. (Zdroj: 31.10.2020 Mladá fronta Dnes – Jakub Bartoš)
České Budějovice – Santiago de Compostela > 2970 km
„Na mapě jedné z nejstarších poutních tras v Evropě, která je od 1993 součástí Světového dědictví UNESCO, jsou nyní už i České Budějovice. Město se tam dostalo po přípravách, které na konci října ukončilo osazení označníků s logem svatojakubské mušle a směrovkou Santiago. Španělské poutní místo, zasvěcené svatému Jakubu Staršímu (nebo též Většímu), patří k nejslavnějším v Evropě i ve světě. Mnohokrát už se tam vydali i Jihočeši. První pouť ke hrobu svatého Jakuba Staršího se uskutečnila roku 951. Podél poutní cesty byly postupně vztyčovány orientační kameny, kamenné kříže, boží muka a upravovány studánky. Vznikla radiální síť 12 poutních cest, při kterých byly zřizovány kaple, kostely a kláštery, poskytující poutníkům azyl. První manuál pro cestu do Santiaga vznikl již ve 12. století. Přes Čechy vede cesta z Hrádku na Nisou do Prahy a dál na jihozápad, přes České Budějovice vede trasa, která do Čech vstupuje na Broumovsku a vede dál přes Hradec Králové, Vlašim, Tábor, České Budějovice a Český Krumlov a další trasa vede přes Moravu. (Zdroj: 04.11.2020 ceskobudejovicky.denik.cz – Edwin Otta; https://ultreia.cz/)
Jihočeské divadlo má 4 širší nominace na Thálii
Jihočeské divadlo získalo čtyři širší nominace na Ceny Thálie 2020. V kategorii opera byli nominováni Josef Moravec za roli Dalibora a Lenka Pavlovič za roli Jitky v opeře Dalibor. Vidět jste ji mohli loni v Boudě na Mariánském náměstí. Sólista baletu Zdeněk Mládek byl nominován jako Soudruh Pilný v taneční Inscenační poradě uvedené též v Boudě. Čtvrtá nominace patří Františku Hniličkovi z Malého divadla s hrou Nuda!. Vyhlášení cen je naplánováno na 14. listopadu. A pochvalu si divadlo zaslouží také za to, že pomáhá v nelehké době covidové. Mnoho dobrovolníků z divadla absolvovalo školení na práci s aplikací na trasování (Daktel). A pak hned zasedli k telefonům a začali obvolávat stovky kontaktů. Zapojili se všichni, herci, hudebníci, vedení divadla, produkční, vrátný … (Zdroj: 03.11.2020 Českobudějovický deník – kam)
Jihočeská univerzita drží pozici
Třináct kritérií rozhodlo o tom, že Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích se podle hodnocení žebříčku U. S. News Best Global Universities Rankings 2021 i letos umístila v první tisícovce hodnocených světových univerzit. Obsadila 941. místo. Do žebříčku se dostalo celkem jedenáct českých univerzit. JČU mezi nimi skončila na pátém místě, stejně jako v roce 2019. Jihočeská univerzita je silná především ekologii, mikrobiologii a úspěšná je i v dalších oborech biologických, a to jak botanických, tak zoologických. Jsem však pln očekávání, jak si bude stát po pandemii naše české základní školství. Profesionální sportovci opět trénují, opět můžeme sledovat ligové zápasy. Školy však zůstávají stále zavřené. Pokud je vzdělávání opravdovou prioritou, pak je nutné udělat vše pro to, aby se děti mohly do škol vrátit. Pokud se povedlo otevření sportovišť pro vrcholový sport, musí to jít i pro školy. Když to jde ve Finsku, mohlo by to jít i u nás. On-line hodiny jistě přinesou mnoho pozitivního v inovacích a žáky i učitele posunou v používání digitálních technologií. On-line výuka ale školu nahradit plně nedokáže. (Zdroj: 02.11.2020 Mladá fronta Dnes – mb;