Máme za sebou třetí zastupitelstvo města, první v tomto roce. Dění přímo z jámy lvové shrnuje předseda HOPB a náměstek primátora Ivo Moravec.
Začali jsme dlouhou debatou již při schvalování programu jednání. Téma sportovní hala. Jak jinak. Opozice přišla s návrhem na zřízení pracovní skupiny pro přípravu mísntího referenda. Návrh usnesení jsme nepodpořili z prostého důvodu, primátor města oznámil po předchozí dohodě v koalici zřízení pracovní skupiny hned v úvodu zasedání a vyzval zastupitelské kluby, aby nominovali své zástupce (každý po dvou zástupcích). Nepodpořili jsme výzvu primátorovi města, aby se zdržel všech administrativních kroků souvysiejících s vypsáním veřejné zakázky na stavbu haly do příštího jednání zastupitelstva. Shoda zastupitelských klubů na dalším postupu nám připadá dostatečná i bez velkých veřejných vyjádření. Program jednání zastupitelstva byl schválen 40 hlasy a mohli jsme se pustit do práce na dalších 23 bodech jednání.
Schválili jsme změnu změnu č. 80 územního plánu města České Budějovice v lokalitě Kasárenská. Souvisí se záměrem výstavby kancelářského komplexu pro úředníky magistrátu v místě bývalých Žižkových kasáren. Jedná se o miliardový projekt. Já osobně jej v tuto chvíli nepokládám za prioritní.
Hodinová debata se rozjela při projednávání rozdělení dotací pro kulturní projekty. Schválili jsme původní kulturní komisí předložený návrh na přidělení 152 000 Kč projektu Budějovický western. V radě města bylo k mé nelibosti pro western schváleno 200 000 Kč, protože někteří členové komise, kteří se při projednávání v komisi nedokázali ozvat, si to následně obšlápli u některých radních. Jsem rád, že se vrátil původní návrh, neboť s rozdělením peněz měla komise velkou práci a všichni (kteří mají názor) se na tom shodli.
Bez dlouhých řečí jsme souhlasili s poskytnutím finančního daru Nadačnímu fondu Svatovítské varhany ve výši 50.000 Kč na stavbu nových varhan ve svatovítské katedrále. České Budějovice se tak připojují k ostatním podporovatelům a přispějí na stavbu nových reprezentativní varhan. V seznamu měst a obcí, které již přispěly pro tento účel lze najít města a obce jako Děčín, Havlíčkův Brod, Hradec Králové, Karlovy Vary, Chomutov, Znojmo, Římov, Sušice, Třeboň nebo Velešín.
Bod vystoupení občanů k přednesení svých názorů a podnětů využilo šest občanů. Byla přednesena stížnost občanů v Průběžné ulici na rušení hlukem působeným hnízdícími havrany. Další stížnost směřovala do Stejskalovi ulice, kde jsou lidé večer a v noci rušeni na ulici povykujících návštěvníků tamních barů. Havrany už se zabýváme a to druhé je zejména věc městské policie.
Zřídili jsme fond rezerv a rozvoje města. Tento krok je motivován záměrem města vytvářet, převážně z přebytku hospodaření města z minulých let, rezervu finančních prostředků a tyto pak dále účelně využívat hlavně ke krytí opodstatněného schodku při sestavování rozpočtu, případně k zapojení do rozpočtu daného roku na základě potřeby financování výdajů významných akcí. Jinými slovy snaha o to, co ušetříme nerozfrcat. Snahou opozice bylo ořezat pravomoc rady města, aby se muselo s každou korunou před zastupitelstvo města. To jsme odmítli a pro původní koalicí předložený návrh zvedlo ruku 30 zastupitelů.
Z majetkových dispozic stojí za zmínku ta, která souvisí se záměrem společnosti STAVMAT STAVEBNINY a.s. vybudovat v Suchém Vrbném u Vrbenské ulice obytný komplex nazvaný „Obytný soubor Dubičný potok“. Jen pro info dodávám, že žádný Dubičný potok nenaleznete, v místě protéká jen Vrátecký potok. Ve zkratce pár informací k projektu: 1000 – 1300 bytů, cca 4mld Kč investiční náklad, komplexní urbanistické řešení s prostorem pro sport, děti a volný čas, workoutové hřiště, mateřská škola, občanská vybavenost, parkování v podzemních garážích, zpřístupnění Vráteckého potoka a vodní plochy obyvatelům města. Developerská společnost slibuje moderní městskou čtvrť odpovídající současným požadavkům na obytné komplexy. Bod byl nakonec stažen, protože by zastupitelé byli rádi s projektem seznámeni důkladněji. Oprávněně.
Na závěr poznámka k Výboru zastupitelstva pro veřejnou správu a informační technologie, který jsem si já pracovně přejmenoval na výbor pro obecné blaho. Pan předseda výboru si z úst některých zastupitelů vyslechl jistě jeho uším nelibě znějící jedovaté poznámky. Stranický kolega ho bránil slovy: „Nechte ho dělat svou práci.“ Na psa došel mráz. Na začátku samá kritika a všechno je špatně. Pak ale brzy zjistíme, že ono to všechno nejde tak, jak jsme si bláhově teoreticky představovali. Uvidíme, jak se věci budou dále vyvíjet. Především budu rád, když se příliš nebude experimentovat a třeba naší územní skupině Lodus (Suché Vrbné, Mladé, Hodějovice) do toho nikdo nebude moc kecat. Sami víme nejlíp, co u nás potřebujeme. A víte to i Vy. Nebojte se ozvat.