Dostupné bydlení
Dostupné bydlení bylo a je naší prioritou. Změnili jsme pravidla pro přidělování městských bytů. Vznikl jasný a srozumitelný systém nabízející pomoc pro ty, kteří ji skutečně potřebují. S vyřízením žádostí pomáhá nové Kontaktní centrum pro bydlení.
Pro ty nejzranitelnější jsme spustili projek tzv. Housing first. Koncept osvědčený ze zahraničí a pomalu se rozvíjející i u nás. Budějovice jsou v tomto směru jedním z prvních měst, průkopníkem.
Zahájili jsme projekt výstavby nových městských bytových domů, a to konkrétně v lokalitě 4 Dvory. Část bytů bude plnit sociální podpůrnou funkci, ale ve většině budou běžné nájmy, ideální startovací byty pro mladé nebo pro potřebné profese.
Město také aktivně podporuje soukromou bytovou výstavbu. Změny územního plánu umožní vznik bytových domů např. v Suchém Vrbném (projekt Dubičný potok), u Branišovské směrem na Sádky (obě lokality spojí nová silnice), v Mladém (u hřbitova a budoucího sjezdu z dálnice) a na dalších místech. Každý takový stavební projekt je ale potřeba pečlivě zvážit, aby nepřiměřeně nezatížil životní prostředí nebo dopravní situaci.
Investice do škol
Město České Budějovice zřizuje celkem 16 základních a 21 mateřských škol. Na jejich provoz vydává město každoročně kolem 160 milionů korun. A v posledních letech se do škol podařilo hodně peněz investovat. Nové technické učebny vznikly v ZŠ Bezdrevská a ZŠ Pohůrecká, novou IT a jazykovou učebnu už mají také školáci v ZŠ Matice školské. U ZŠ Oskara Nedbala vyrostl nový běžecký koridor. Všechny školy získaly kvůli distanční výuce také nové IT vybavení.
Trenéři do škol
Základy basketbalu, volejbalu, gymnastiky a juda vyučovali profesionální trenéři na hodinách tělesné výchovy na vybraných základních školách. Cílem pilotního projektu od března do června 2022 bylo posílení odborných dovedností učitelů, zaujetí dětí pro nové sporty a navázání kontaktů mezi školami a sportovními kluby. Do projektu byly zatím na zkoušku zapojeny základní školy Grünwaldova, Kubatova, Máj I a O. Nedbala, ale počítá se s jeho rozšířením na další.
Nová dětská hřiště
Nová dětská hřiště vznikla třeba na Složišti, u SK Pedagog na Branišovské nebo u Lišovského rybníka mezi Májem a Zavadilkou. Řada dalších pak prošla opravou nebo rozšířením. Pro starší vznikají venkovní workoutová hřiště a komplexní pohybová hřiště, třeba pohybový park Nemanice, který vzniká na základě projektu z participativního rozpočtu.
Nová sportoviště
Vedle dětských hřišť ale vznikla i ta velká. Třeba atletický koridor u ZŠ Oskara Nedbala. Podporujeme hlavně projekty fungujících a spolehlivých sportovních klubů. Novou tribunu postavili za podpory města Sokolové na stadionu na Sokolském ostrově, velkou rekonstrukcí prošel také vodácký areál v Českém Vrbném. Nové zázemí na Složišti připravuje s podporou města Dynamo. Jednáme nyní také třeba s hráči Rugby, kteří připravují projekt na rekonstrukci hřiště v Suchém Vrbném.
Kultura pro všechny generace
Výrazně jsme podpořili rozvoj kultury ve městě. Vznik systému víceletých grantů zajistil stabilní podmínky pro rozvoj tradičních kulturních akcí, navýšení dotační podpory pro nezávislou scénu dalo vzniknout akcím novým. Vznikla dlouhodobá Strategie rozvoje kultury a kreativních odvětví. V září tohoto roku by pak město mělo podat kandidátskou přihlášku o titul Evropské hlavní město kultury. Divte se, nebo ne, Budějovice mají podle všeho velké šance!