Články

Zajímavý festival letos Budějovice nerozsvítí

Festival světla, jehož finanční podporu města pomohli prosadit zastupitelé za hnutí Občané pro Budějovice, se nakonec neuskuteční. Důvody, které naznačují podezřelé okolnosti, zveřejnili organizátoři ze společnosti Borovka Event na svém facebooku. Uvádíme je v plném znění:

Jak se nyní stavíme k Festivalu světla v Českých Budějovicích?

V letošním roce jsme plánovali v Českých Budějovicích zrealizovat Festival světla s cílem vytvořit kulturní akci pro místní obyvatele a ukázat jim jedinečnost města, ve kterém žijí. Festival měl upoutat pozornost na zajímavá místa, neměl být koncentrován pouze na jednu lokalitu. Myšlenkou bylo vdechnout život do celého města. Festival vycházel z našich loňských zkušeností z Karlových Varů, kde jsme obdobnou akci realizovali u příležitosti sedmistého výročí narození Karla IV. www.lightfestival.cz

Přinést podobné zážitky lidem z Českých Budějovic pro nás byla jasná volba – toto město je naší srdcovou záležitostí, naším domovem.

Návrh se ale bohužel nesetkal s podporou Rady města. I přes to, že žádost o dotaci byla velmi kladně hodnocena (94 bodů ze 100), byl výsledek negativní. O udělení dotace se nakonec zasloužilo, díky opozici, zastupitelstvo města, a získali jsme tak možnost čerpat dotaci 250 000 Kč.

Později ale organizátoři festivalu Vltava žije oznámili prostřednictvím médií, že hodlají svou akci rozšířit identickým způsobem tak, jak jsme to měli v plánu pro náš Festival světla. Tedy zaměřit se na celé město – nejen na budějovickou náplavku, ale i do lokací, které jsme si vybrali do projektu. Do projektu, který byl námi podán a detailně popsán v žádosti o dotaci do oblasti kultury. Náhoda?

Ačkoliv jsme se na pořádání akce těšili a vnímali jsme ji jako možnost, jak kulturně a zábavně pomoci městu, ve kterém žijeme, rozhodli jsme se od tohoto projektu ustoupit. Nemá smysl, aby se realizovaly dva totožné projekty. Naše původní myšlenka tímto ztratila smysl.

Místo dohadů, jak a čím se odlišit od nově vzniklé konkurence jsme se rozhodli, že naši energii a čas věnujeme raději našim dlouhodobým i novým klientům z řad firem i měst po celé republice či na Slovensku. V současné chvíli pracujeme například na projektu u příležitosti znovuotevření Werichovy vily na pražské Kampě.

Situace, do které jsme se s Festivalem světla v Českých Budějovicích dostali, nám není příjemná a mrzí nás její průběh. I když jsme se rozhodli akci nerealizovat, rádi bychom poděkovali všem, kteří nám drželi palce a podporovali nás. Věříme, že v budoucnu se i v Českých Budějovicích otevře prostor pro pořádání zajímavých kulturních akcí a budeme moci na naší rodné půdě realizovat své nápady. Pro lidi, kteří jsou nám blízcí.

Za celý tým Borovka Event
Lenka a David Borovkovi

Zdroj: https://www.facebook.com/borovkaevent/