Články

Odstavce s Moravcem: uplynulý týden v médiích /12

Výběr z událostí třetího adventního týdne, které zaznamenala masmédia, komentuje předseda HOPB a českobudějovický zastupitel Ivo Moravec.

Týden 11. – 15. 12. 2017

Dálnice z Vídně se přiblížila k Mikulovu. Návaznost v Jihomoravském kraji však zatím žádná. Podobně jako v jižních Čechách. V Rakousku se staví „ostošest“ a u nás? Nevím, co vepsat do uvozovek. Hlavně, že makáme!

Okresní soud v Českých Budějovicích rozhodl. Architekti, kteří se zúčastnili architektonické soutěže na Centrum halových sportů a získali za umístění na druhém a třetím místě finanční odměnu, musí peníze vrátit. Jedná se o 750 000 Kč za druhé místo a 500 000 Kč za místo třetí. Prý se bezdůvodně obohatili. Rozhodnutí soudu (zatím nepravomocné) respektuji. Fuj říct ale musím! Doufám, že se odvolají. A hlavně, že nebudeme po této zkušenosti zatracovat architektonické soutěže. Vždyť kvalitními veřejnými stavbami, vzešlými právě z architektonických soutěží se jiná města i obce právem chlubí.

Tak jako každý rok, i letos se v uplynulém týdnu konala už po desáté Andělská aukce. Chvályhodná akce, během níž se draží obrazy, namalované dětmi z Arpidy. Získané peníze jdou na podporu centra Arpida, jehož klienti si to zaslouží.

Budvar uspěl. Získal souhlas ke stavbě plynové kotelny. Pokud ji postaví, už nebude potřebovat technologickou páru z městské teplárny. Znamená to, že v teplárně už by měli začít počítat. Ale ne tak, aby tíhu zátěže přenesli na budějovické rodiny. Teplárna totiž dodává teplo pro 28 000 bytů, tedy rodin, a to už je nějaká síla.

Další úspěch slaví budějovičtí vědci. Postarali se o něj Lenka Hrabáková, Igor Koloniuk, Tatiana Sarkisová a Karel Petrzik z oddělení virologie Ústavu molekulární biologie rostlin společně s vědeckými kolegy z Holandska. Podařilo se jim objevit  tři dosud neznámé viry uvnitř buněk houby Sodiomyces alkalinus, která roste  v extrémně zásaditém prostředí okolí solných jezer v Asii a Africe Už z výčtu jmen „našich“ vědců je jasné, že povětšině nejde o jména typicky „hezká, česká, jihočeská“. Zdá se, že budějovické akademické pracoviště vytváří dobré podmínky a je na takové úrovni, aby lákalo k výzkumné práci šikovné lidi i z různých koutů světa.

Začala další etapa rozvoje jihočeského letiště. Bude stát půl miliardy. Osmnáct měsíců by měla trvat stavba terminálu a radio navigace. Poté bude ještě nutné získat licenci pro veřejné mezinárodní letiště. A taky sehnat desítky tisíc cestujících, kteří si vyberou k cestě do světa právě českobudějovické letiště. Teprve pak bude jasné, zda jsme se teď už opravdu začali přibližovat ke kýženému cíli.

S koncem roku můžeme říct, že máme v Budějovicích další metry cyklocest. Jedná se o kus v Alešově ulici, kde je nově vybudována i lávka přes Mlýnskou stoku. Po té staré se mi bude stýskat. Druhý kus cyklocesty nám přibyl podél zanádražní komunikace u lávky přes nákladové nádraží. Sláva!

Tleskám také Michalu Horáčkovi. Dostal na lopatky Jaromíra Soukupa, jehož rozhovory s prezidentem Zemanem na TV Barrandov jsou top ukázkou moderátorského neumětelství a patolízalství. Horáček tentokrát bravurně a během chvíle překreslil Soukupovi předem připravené hřiště. Stojí za zhlédnutí!

Nastupující ministryně obrany Karla Šlechtová (nestr, za ANO) řekla, že se s problematikou ministerstva obrany seznámila během dvoutýdenního studia veřejných zdrojů na internetu. Na ministerstvo si nebere nikoho, s kým by se radila, protože má přece svoji hlavu… Tak takovou hlavu by jí mohli i v NATO závidět!

O tom, že to nebyl jen nepovedený pokus paní ministryně o předčasný silvestrovský vtip, se lze přesvědčit na záznamu jejího rozhovoru v Událostech a komentářích ČT (od 5. minuty):

Tak ať je ten čtvrtý adventní týden především poklidný a občas i opravdu veselý!