Články

Na Smart vlaštovky se v Budějovicích stále čeká

Jen marně bychom hledali České Budějovice mezi úspěšnými v prvním ročníku celostátní soutěže Chytrá radnice, organizované Úřadem vlády ČR, Českou spořitelnou a společnostmi O2 a DdeM. Cílem tohoto klání bylo zviditelnit a také ocenit zavádění moderních technologií do každodenního provozu municipalit.

Absolutní vítězství a titul Nejchytřejší město získal Kolín za komplexní přístup ke konceptu Smart City a vzájemné propojování chytrých projektů, čímž „elektronizuje“ provoz města a usnadňuje život svým občanům. Úspěšná byla také Ostrava, která obdržela prvenství v kategorie e-úřad za projekt FajnOVA tvorba Strategického plánu rozvoje města a v kategorii Veřejná doprava za využití bezkontaktních bankovních karet. Navíc si připsala druhá místa v kategoriích Životní prostředí a Energetika.

Mezi 64 přihlášených ale bodovaly i další radnice napříč republikou. Jen namátkou lze jmenovat města Březina, Duchcov, Liberec, Děčín, Třebíč, Zlín, Praha, Nové Město nad Metují, Blatná, Kněžice, Lipník… ale České Budějovice opravdu NE!

V životě měst ovšem neplatí, že opisování se trestá. Už některé názvy oceněných projektů k tomu přímo vyzývají: Mobilní referendum pro občany, Smart komunikace s občany města – mobilní rozhlas, Centrální řízení technické infrastruktury města, Chytrá karta DPMD, Chytrá mobilita, Testování služeb v oblasti elektronické správy odpadového hospodářství, Využití solární energie k dobíjení mobilních komunikačních zařízení, Vybudování nabíjecích stanic pro elektromobily…

„Byli jsme překvapeni kvantitou i kvalitou všech soutěžních projektů. Nelze již hovořit o žádných prvních vlaštovkách, je zřejmé, že města pochopila, že digitalizace může jejich obyvatelům zkvalitnit život,“ řekl za odbornou porotu soutěže ekonom Pavel Kysilka.

Nezbývá, než si postesknout, že v Budějovicích se na Smart vlaštovky stále čeká.