Články

Martyrium Juraje Thomy vstupuje do dalšího dějství

Podle informace, kterou ve středu 3. 1. 2018 zveřejnil server Ceskenoviny.cz, Nejvyšší soud zrušil zprošťující verdikt v kauze bývalého primátora Českých Budějovic Juraje Thomy (HOPB) a smlouvy na IT zakázky. Případem se musí znovu zabývat Vrchní soud v Praze. Právě Vrchní soud změnil rozhodnutí Krajského soudu v Českých Budějovicích a zprostil Thomu obžaloby, na což státní zastupitelství reagovalo odvoláním.

„Mne už tehdy, což je téměř rok, překvapilo dovolání nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana a moc jsem tomu nerozuměl. Teď zřejmě začne celé to martyrium znovu. Překvapuje mě to, protože kdyby za tu dlouhou dobu, kterou policie prošetřovala všechno možné nejen kolem Juraje Thomy, ale i kolem hnutí Občané pro Budějovice, přišla na nějaký jen náznak toho, že někdo žádal o úplatek nebo se někdo obohatil, že jsme jako hnutí získali peníze, které nedokážeme vysvětlit, a nebo že by se Juraj Thoma tajně s někým scházel na neobvyklých místech, tak bych se asi nedivil. Ale nic takového se nestalo, takže se opravdu divím a nevím, co to má znamenat. V tuto chvíli se snad ani nelze ubránit myšlenkám, že se děje cosi divného, co nemá racionální vysvětlení. Věřím a jsem o tom přesvědčen, že Juraj Thoma je nevinen a nespáchal jakýkoliv trestný čin,“ zdůraznil předseda hnutí Občané pro Budějovice Ivo Moravec.

„Rozhodnutí Nejvyššího soudu nemohu komentovat, neboť jsem o něm zpraven pouze prostřednictvím médií, a ani já, ani můj právní zástupce důvody rozhodnutí NS neznáme. Znovu, zcela rozhodně a důrazně ale opakuji, že jsem ve věci postupoval zcela v souladu s platnými vnitřními předpisy města České Budějovice o oběhu a podepisování smluv a že svůj podpis jsem na tzv. dodatek připojil až poté, co bylo písemně a navíc podpisy vedoucích odborných zaměstnanců a právníka garantováno, že dokument jsem oprávněn bez dalšího podepsat. Nebyl nejmenší důvod těmto stanoviskům nedůvěřovat. Vrchní soud současně v prosinci 2016 ve svém zprošťujícím rozsudku uvedl, že neshledal, že bych se dopustil jakéhokoliv jiného protiprávního jednání,“ uvedl  k nejnovějším vývoji v tzv. kauze Bit Servis Juraj Thoma.